وزیر علوم در کنگره جغرافی‌دانان جهان اسلام مطرح کرد:

ضرورت تلاش انجمن‌های علمی جهت تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و حکمرانی کشورها و فضای بین‌المللی

۲۷ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۳ کد : ۵۸۸۳۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۳۶۶
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در کنگره جغرافی‌دانان جهان اسلام گفت: همه مجموعه‌های علمی به‌خصوص انجمن‌های علمی باید تلاش کنند تا در حوزه‌های تخصصی خود در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و حکمرانی در کشورها و فضای بین‌المللی تأثیر‌گذار باشند.
ضرورت تلاش انجمن‌های علمی جهت تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و حکمرانی کشورها و فضای بین‌المللی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی، صبح امروز (پنج شنبه) در کنگره مجازی جغرافی‌دانان جهان اسلام اظهار داشت: مجموعه‌های علمی تحت عنوان انجمن علمی جغرافیا در کشورهای مختلف می‌توانند با در کنار هم قرار گرفتن این ظرفیت بزرگ علمی را تقویت و در اختیار مدیریت و تصمیم‌گیری کشورهای بزرگ و در حال توسعه در جهان اسلام قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه گردهم آمدن و همگرا شدن جغرافی‌دانان جهان اسلام ظرفیت بسیار مغتنمی است که در حوزه علوم جغرافیایی می‌تواند منشأ خیر و برکت زیادی در منطقه و جهان باشد، تصریح کرد: شناخت از اوضاع جغرافیایی جهان اسلام هم در کاربردهای علمی و هم آموزش و تربیت نسل جوان بسیار ارزشمند است.
دکتر غلامی خاطر نشان کرد: قطعاً با حرکت‌های علمی و هم‌افزایی است که نخبگان بیشتری را می‌توان به کار گرفت و جوانان علاقه‌مند به تحصیلات دانشگاهی را به سمت این رشته که جزو رشته‌های تأثیرگذار در حوزه‌های مدیریتی است، هدایت کرد.
وی در ادامه با یادآوری اینکه در همه جای دنیا یکی از بسترهای مهم آمایش سرزمین‌ها، بسترهای جغرافیایی است، گفت: ظرفیت‌های بزرگی که می‌شود در ذیل این آمایش تعریف، معرفی و به سمت بهره‌برداری صحیح از آنها هدایت کرد، در توان و ظرفیت اساتید و محققان و دانشمندان علم جغرافی است.
وزیر علوم در ادامه با اشاره به برگزاری این کنگره افزود: نشست‌های این چنینی و همگرایی‌هایی که در بین دانشمندان محققان و اساتید به وجود می‌آید، می‌تواند در راه توسعه کشورها از جمله در جهان اسلام به‌عنوان یک دستاورد علمی مورد توجه قرار گیرد.
دکتر غلامی اظهار امیدواری کرد، در این نشست همکاران دانشگاهی و پژوهشگران عزیز در هماهنگی و به اشتراک گذاشتن دستاوردهای علمی خودشان توفیقات بیشتری پیدا کنند و این حرکت در آینده یک مسیر هماهنگی علمی و هم افزایی میان داشمندان و محققان این رشته در کشورهای اسلامی و کل جهان باشد.
وی اضافه کرد: در علم مرز نداریم ولی در بهره‌برداری از علم حتماً باید تلاش کنیم مردم خودمان تا حداکثر ممکن از توانمندی‌های علمی بهره‌مند شوند.
م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷