تأمین آب لنج‌های صیادی با محصول ساخته‌شده توسط فناوران پارک علم و فناوری خلیج فارس

تعداد بازدید:۱۱۹۴
فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌محور مستقر در پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر محصول آب شیرین‌کن BWD را تولید کرده است که هدف از تولید آن تأمین آب مصرفی مورد نیاز شناورهای صیادی با تصفیه و نمک‌زدایی کردن آب دریا است.
تأمین آب لنج‌های صیادی با محصول ساخته‌شده توسط  فناوران پارک علم و فناوری خلیج فارس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خلیج فارس، سعید اشکش در این خصوص گفت: این آب شیرین‌کن به صورت حرارتی و با فرایند تقطیر کار می‌کند و علاوه بر تصفیه آب، نمک هم به‌عنوان یک محصول ثانویه تولید می‌کند.
وی یادآور شد: این شرکت مجوزهای لازم را از سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرده است.
اشکش، وجود یک فن شتاب‌دهنده جریان هوا بین اپراتور و کندانسور را از جمله دلایل منحصر به فرد و متمایز بودن این دستگاه آب شیرین‌کن عنوان کرد و گفت: وجود این شتاب‌دهنده سبب افزایش راندمان تولید، کاهش حجم و وزن و در نتیجه کاهش هزینه آن شده است. همچنین این محصول به‌صورت گازی و گازوئیل‌سوز کار می‌کند.
وی در خصوص تجاری‌سازی این محصول گفت: در دور نخست بازاریابی و فروش محصول، لنج‌داران صیادی با توجه به مشکلات متعددی که در زمینه تأمین آب آشامیدنی با آن روبرو هستند، انتخاب شدند و در زمان حاضر برای نمونه از این آب شیرین‌کن بر روی یک لنج صیادی استفاده شده است.
وی در رابطه با اینکه این اختراع تا چه میزان می‌تواند مشکل کم آبی را در استان برطرف کند، گفت: با تجهیز لنج‌های صیادی به این آب شیرین‌کن، بار تولید ۶۶ میلیون لیتر در ماه از آب مصرفی لنج‌های صیادی از روی شرکت آب و فاضلاب استان برداشته می‌شود و با تأمین این میزان آب کمک خوبی به منابع آبی استان می‌شود.
اشکش نیاز نداشتن به قطعات زود تعویض، تعمیر و نگهداری زودهنگام، تولید آب با هزینه بسیارکم، مصرف کم برق، کارکرد سیستم در دمای ۶۰ تا ۸۰ درجه و عمر بالای تاسیسات، امکان تولید آب با انرژی سوخت گاز و حتی گرمای بدون استفاده در تأسیسات صنعتی که بی‌رویه تلف می‌شود (مانند مشعل‌های صنایع نفت و گاز)، نداشتن رسوب و خوردگی به‌دلیل پلیمری بودن تمامی اجزا از مزایای اقتصادی این نوع آب شیرین‌کن دانست.
وی استفاده نکردن از مواد شیمیایی، گازهای گلخانه‌ای، قابلیت استفاده از انرژی‌های حرارتی تلف‌شده در تأسیسات صنعتی، رعایت مسائل زیست‌محیطی درخصوص میزان شوری و دمای پساب تخلیه‌شده در دریا را از مزایای زیست‌محیطی این آب شیرین‌کن عنوان کرد.
این کارآفرین بوشهری گفت: در سیستم آب شیرین‌کن BWD که جریان آب کندانسور نسبت به پساب حجم بسیار زیادی دارد، ترکیب این آب با آب پساب منجر به کاهش دما و شوری آبی که در دریا تخلیه می‌شود، می گردد.
وی یادآور شد: در فرآیند کارکرد این فناوری از گاز گلخانه‌ای استفاده نشده است و همچنین راه‌های متعددی برای تأمین انرژی حرارتی از جمله گاز طبیعی، حرارت تلف‌شده در صنایع صنعتی، کوره خورشیدی امکان‌پذیر است.
اشکش در خصوص نقش آب شیرین‌کن‌ها در حوزه کشاورزی اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی در منطقه و کمبود آب در تمامی بخش‌ها از جمله کشاورزی و صنعت فعالان این بخش به ناچار به‌سوی استفاده از سیستم‌های تصفیه و نمک‌زدایی آب ترغیب می‌شوند، که با توجه به شرایط استان بوشهر، مزارع پرورش میگو، گلخانه و مزارع کشت گوجه فرنگی از متقاضیان عمده در بخش کشاورزی به آب شیرین‌کن‌ها هستند.
وی گفت: تاکنون ۱۱ نفراز جوانان تحصیل‌کرده به‌صورت مستقیم و ۲۰ نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم در این زمینه فعالیت می‌کنند.
م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴


( ۱ )