همزمان با هفته پژوهش و فناوری صورت گرفت؛

رونمایی از دو محصول فناورانه محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی

تعداد بازدید:۶۰۸
همزمان با هفته پژوهش و فناوری توسط موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی از دو محصول الکل با فناوری تولید از پسماند کارخانجات صنایع غذایی و محلول ضدعفونی‌کننده و حذف‌کننده باقیمانده سموم میوه و سبزی رونمایی شد.
رونمایی از دو محصول فناورانه محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، با شیوع گسترده ویروس کرونا و در نتیجه افزایش تقاضا برای الکل به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده موثر در کنترل زنجیره انتقال این بیماری، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با شناسایی ظرفیت‌های موجود اقدام به تولید این محصول از پسماند کارخانجات صنایع غذایی کرد.
دکتر ابوالفضل پهلوانلو، معاون پژوهشی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، افزود: دانش فنی تولید الکل طبی، با خلوص بالا از پسماند کارخانجات صنایع غذایی در حال حاضر در این مرکز پژوهشی موجود است که با توجه به ویژگی‌های مواد اولیه به‌کاررفته در تولید آن از ارزش‌افزوده بسیار بالا برای تولید در مقیاس صنعتی برخوردار است.
مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه استفاده از فناوری‌های نوین همواره در تولید محصولات مختلف مزیت رقابتی ایجاد نموده است، ادامه داد: اتانول نیز از این قاعده مستثنی نیست و بر این اساس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین به دانش فنی تولید اتانول با قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت تولید کارخانه‌های در حال فعالیت در ایران دست یافته است.
پهلوانلو افزود: در این فرآیند با بهینه‌سازی خط کامل تولید شامل فرمولاسیون و نوع ماده اولیه (پسماند کارخانجات صنایع غذایی)، باز طراحی راکتورهای تخمیر، بهینه‌سازی سیستم تخمیر و هوشمندسازی برج تقطیر سیستم تولید الکل بازآفرینی شد.
وی با بیان اینکه پساب ناشی از تولید الکل به این روش جهت استفاده در غذای دام کاربرد دارد، گفت: این مجموعه آمادگی کامل دارد کلیه دستاوردها در خصوص استقرار کامل خط تولید و همچنین فرآیندهای کنترل کیفیت محصول نهایی را به واحدهای تولیدی کشور واگذار نماید.
همچنین موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با شناخت چالش‌های پیش روی سلامت جامعه در نتیجه مصرف بی‌رویه سموم در تولیدات کشاورزی و آلاینده‌های شیمیایی، همزمان با هفته پژوهش و فناوری از محلول ضد‌عفونی‌کننده و حذف‌کننده باقیمانده سموم و آلاینده‌های شیمیایی رونمایی کرد.
این شوینده میوه و سبزی که بر پایه مواد طبیعی فرموله شده است ضمن حذف بیش از ۹۰ درصد باقیمانده سموم و آلاینده‌های شیمیایی قابلیت ضدعفونی میوه و سبزی را در برابر میکروب، ویروس، مخمر و کپک‌ها دارد.
دکتر ابراهیم فولادی مجری این طرح پژوهشی گفت: برخلاف محلول‌های شوینده موجود در بازار، در تولید این ترکیب هیچ‌گونه رنگ مصنوعی، سفیدکننده، صابون، الکل یا مواد نگهدارنده استفاده نشده و به‌گونه‌ای فرموله شده است که هیچ تاثیری در طعم و بوی میوه و سبزی ایجاد نمی‌کند.
عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ادامه داد: بر اساس تحقیقات و مشاهدات انجام شده با استفاده از این محلول برای شستشوی میوه و سبزی، ضمن حفظ آنتی‌اکسیدان و مواد طبیعی موجب تازه‌مانی این محصولات به مدت طولانی‌تر می‌شود.
وی در مورد اهمیت نتایج به دست آمده در اجرای این طرح پژوهشی گفت: سطح سبزیجات و میوه‌های تازه می‌تواند به آفت‌کش‌ها، کودها، مواد نگهدارنده و میکروارگانیسم‌ها و سایر آلاینده‌های محیطی آلوده شود که با شستشوی معمولی حذف نمی‌شود.
مدیر گروه ایمنی و کنترل کیفیت مواد غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه متولیان ایمنی و کنترل کیفیت محصولات کشاورزی در سطح دنیا استفاده از شوینده‌های طبیعی را پیشنهاد می‌کنند، گفت: این روش علاوه بر صادرات محصولات کشاورزی بر اساس استاندارد‌های جهانی می‌تواند نقش به‌سزایی در سلامت جامعه داشته باشد.
فولادی با بیان اینکه شوینده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی با توانایی حذف میکرواورگانیسم‌ها در شرایط شیوع بیماری‌های واگیردار از اهمیت بالایی در کنترل این بیماری‌ها برخوردارند، افزود: یکی از ماموریت‌های موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی پایش و کنترل کیفیت مواد غذایی و شناسایی آلاینده‌های محصولات خام کشاورزی برای ممانعت از انتقال آلودگی از مزرعه به سفره است.
وی گفت: بر این اساس، در این پژوهش تولید یک شوینده خوراکی و طبیعی در دستور کار قرار گرفت که پس از انجام تحقیقات و بررسی‌های علمی، آزمایش‌های شیمیایی و میکروبی و با در نظر گرفتن معایب شوینده‌های موجود در بازار، این محصول ویژه، برای حفاظت از سلامت جامعه و ایمنی محصولات کشاورزی، تولید و برای مصرف خانوار به بازار معرفی شده است.
م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی


( ۱ )