باحضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم آیین اختتامیه دومین جشنواره علم و عامه برگزار شد

۲۴ آبان ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۰ کد : ۵۸۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۹۳
آیین اختتامیه دومین جشنواره علم و عامه با حضور دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، رئیس موزه علوم و فناوری، رئیس دانشکده فنی حرفه ای دختران شریعتی در سالن رواق هنر برج میلاد برگزار شد.
باحضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم آیین اختتامیه دومین جشنواره علم و عامه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این مراسم دکتر احمدی ضمن ابراز خرسندی از حضورش در این‌گونه محافل علمی – ترویجی اظهار داشت: امروزه در دنیای عالمان، شاهد گرایش به سمت «علم برای عامه» هستیم و از همین جهت، برگزاری اینگونه جشنواره ها می تواند گام مثبتی برای همگانی کردن علم و آموزه های علمی برای عموم مردم باشد. اقدامی که در پیشرفت و توسعه کشورمان، بسیار مهم و تاثیر گذار است.
وی در خصوص زمینه سازی و فراهم کردن شرایط ترویج علم درکشور گفت: مسئولان و همه کسانی که به نوعی در حوزه علم و فناوری قدمی برمی‌دارند باید شرایطی را فراهم کنند تا علم وارد زندگی مردم شود، به گونه ای که از علم لذت ببرند و برای همه سنین و افراد جامعه ما جاذبه داشته باشد.
در ادامه دکتر جلیلی رئیس موزه علوم و فناوری گفت: مراسم اختتامیه جشنواره علم و عامه مقارن است با روز جهانی علم که توسط یونسکو نامگذاری شده است و خوشبختانه در کشور ما نیز یک هفته با نام “ترویج علم” وجود دارد و موزه علوم و فناوری در طول این هفته برنامه های متعدد و گوناگونی را در زمینه های مرتبط با ترویج علم به مرحله اجرایی درآورد که از جمله مهم‌ترین آنها همین جشنواره علم و عامه است.
وی به نقش علم در پیشرفت جوامع اشاره کرد و افزود: همان‌طور که از شعار یونسکو در این روز مشخص است، علم در خدمت صلح و توسعه است و اگر به شاخص های رفاهی جوامع نگاه کنیم بسیاری از آنها کاملاً مرتبط با علم است؛ در یک نگاه دقیق‌تر و شفاف‌تر باید گفت “علم” زبان مشترک تمام ملت‌هاست.
دکتر جلیلی سپس به برخی تغییر رویکردها در دومین جشنواره علم و عامه اشاره کرد و گفت: در دومین دوره برگزاری جشنواره علم و عامه توانستیم شاهد تغییراتی در پنج رویکرد: ایجاد تنوع در روش های یادگیری، ایجاد حساسیت در مقوله آموزش و اینکه منابع مورد استفاده اهالی کره زمین متنوع است (مانند انرژی های تجدید پذیر و…)، ایجاد حساسیت در مقوله محیط زیست، ایجاد حساسیت در مقوله سلامت جامعه و ایجاد حساسیت در مقوله صلح و امنیت و افزایش آگاهی مردم نسبت به آنها باشیم.
سپس مهندس سید محمد هاشمی مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با بیان اینکه بهینه سازی انرژی به معنای به کارگیری پیشرفته ترین فناوری و استفاده از علوم نوین مدیریت مصرف و متضمن بیشترین بازدهی با صرف کمترین انرژی است، تصریح کرد: هر گاه سخن از مصرف هر سرمایه ای مطرح شود، اعمال مدیریت مصرف آن حیاتی و شرط عقل است.
وی برگزاری جشنواره هایی با موضوع علم و دانایی را در تسری دانش و تجربیات موفق در کشور بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به موقع و دعوت از گروه ها و سازمان های موفق در زمینه انرژی در جشنواره های آتی ضروری است.

کلید واژه ها: معاون پژوهشی