با حضور مجازی وزیر بهداشت صورت گرفت؛

رونمایی از محصول فناورانه محققان پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

تعداد بازدید:۵۹۸
محصول فناور "سوآپ‌ نمونه‌برداری داکرون" جهت نمونه برداری ویروس کرونا در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری، همزمان با ۹ طرح پژوهشی حوزه سلامت کشور، امروز (سه‌شنبه) از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رونمایی شد.
رونمایی از محصول فناورانه محققان پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری، دکترسعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دوازدهمین آیین پویش ره‌سلامت از تلاش‌های پژوهشگران و شرکت‌های دانش‌بنیان چهارمحال و بختیاری در مهار و مقابله با ویروس کرونا قدردانی کرد و گفت: شرکت زیست‌رویش این استان با تولید سوآپ‌های داکرون کار بزرگی در این حوزه انجام داده است.
وی همچنین از مدیریت دانشگاه علوم پزشکی این استان در مهار پیک اخیر ویروس کرونا در این استان نیز قدردانی کرد و افزود: این استان با مدیریت مطلوب خود در دوران شیوع کرونا و بویژه در مهار پیک اخیر خوش درخشیده است.
دکتر نمکی تصریح کرد: با تولید انبوه سوآپ‌های نمونه‌برداری ویروس کرونا از سوی شرکت زیست‌رویش مستقر درپارک علم و فناوری بار سنگینی از دوش حوزه بهداشت و سلامت برداشته شد که اقدام بسیار ارزشمندی به شمار می‌رود.
دکتر اسماعیل پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری نیز در خصوص حمایت‌های این پارک از شرکت زیست‌رویش گفت: این شرکت در پارک علم و فناوری استان مستقر است و ۴۵ روز تحقیق، توسعه و تجهیز این شرکت در فضای کارگاهی پارک علم و فناوری استان جهت تولید این محصول بوده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین ۴ میلیاردریال از محل صندوق پژوهش و فناوری پارک به شرکت کمک شده است.
دکتر پیرعلی گفت: محصول شرکت زیست‌رویش تجاری‌سازی شده و امکان فروش انبوه آن در بازار وجود دارد.
مجید شیرانی رییس دانشگاه علوم پزشکی خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری نیز در این آیین درخصوص این دستاورد علمی پژوهشی در استان اظهار داشت: سوآپ‌های نمونه‌برداری که پیش از این با دستگاه‌های خارجی تولید می‌شد علاوه بر اینکه شکننده بود بلکه به سبب جذب بالای پنبه هیدروفیلی، نمونه سریع جذب می‌شد و بدین ترتیب بسیاری از آزمایش‌های تشخیص کرونا منفی کاذب اعلام می‌شد.
وی افزود: اما سوآپ‌های داکرون تولید شده از سوی شرکت زیست‌رویش، هم قابل انعطاف است که از شکستگی دستگاه جلوگیری می‌کند و هم با پنبه مصنوعی پلی‌استر تولید شده و قدرت جذب نمونه را کاهش می‌دهد.
شیرانی تصریح کرد: این شرکت تاکنون ۲ میلیون قطعه از این سوآپ‌ها را در کشور به فروش رسانده و می‌تواند تمامی نیاز کشور به این کالا را جوابگو باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: تمامی مراحل ساخت این محصول از نظر سخت‌افزار و نرم‌افزار بومی است و مجوز تولید انبوه آن از طریق اداره تجهیزات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری


( ۱ )