توسط شرکت فناور مستقر در پارک علم و فن‌آوری خلیج‌فارس محقق شد؛

دستیابی به تکنولوژی هوشمندسازی سایت‌های پرورش میگو

تعداد بازدید:۶۰۱
یک شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری خلیج‌فارس بوشهر موفق به ساخت نخستین نمونه ایرانی سامانه هوشمندسازی سایت‌های پرورش میگو شد.
دستیابی به تکنولوژی هوشمندسازی سایت‌های پرورش میگو

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از پارک علم و فناوری خلیج فارس، عبدالحسن بهرامی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری خلیج فارس در این خصوص گفت: تیم پنج نفره این شرکت فناور، پس از ۲ سال فعالیت، توانستند سیستم هوشمندسازی سایت‌های پرورش میگو را تجاری‌سازی کنند که هم‌اکنون به‌صورت پایلوت در سایت‌های منطقه رود حله این استان به کار گرفته شده است.

رئیس هیات مدیره شرکت نیروگستر شریف نیز در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار داشت: استفاده از سیستم هوشمندسازی، امکان افزایش تراکم و بهره‌وری و کاهش تلفات در استخرهای پرورش میگو را به همراه دارد.

وی همچنین افزود: این سیستم هوشمندسازی، به صورت آنلاین پارامترهای شیمیایی آب استخرها را اندازه‌گیری و در اختیار پروش دهندگان قرار می‌دهند که با این هشدار، از نامتعادل شدن پارامترها و خطر مرگ و تلفات جلوگیری می‌کند.

رئیس هیات مدیره این شرکت فناور یادآور شد: این سیستم در سه سطح تغییر آب از حالت ایده‌آل به غیر ایده‌آل و از ایده‌آل به خطر هشدار می‌دهد تا تدابیر لازم برای پیشگیری از تلفات انجام شود.

وی در ادامه اظهار داشت: پیش از این، به طور سنتی میزان میانگینی از لاروها را به استخر می‌ریختند تا از تلف نشدن آنها اطمینان داشته باشند، اما با اجرای هوشمندسازی استخرها می‌توان تغییر شاخصه‌های آب را ارزیابی و بر آن اساس میزان تراکم را افزایش داد.

شریفی همچنین عنوان کرد: بهینه‌سازی انرژی و کاهش خطرات ناشی از تغییرات ناگهانی، ثبت پارامترهای دلخواه تا مدت زمان طولانی برای بهره‌برداری علمی و پژوهشی، سازگاری سیستم با تجهیزات الکتریکی موجود در سایت و بهره‌برداری آسان بدون نیاز به دوره‌های آموزشی بلند‌مدت از دیگر مزایای هوشمند‌سازی سایت‌های پرورش میگو است.

وی ادامه داد: نمونه خارجی سیستم هوشمندسازی سایت‌های پرورش میگو برای مراکز متراکم مناسب است و علاوه بر هزینه بسیار بالا، نیازمند تغییر اساسی در تجهیزات سایت‌ها و تعمیر و نگهداری است که مورد استقبال پرورش‌دهندگان داخلی قرار گرفته است.

رئیس هیات مدیره این تیم فناور با بیان اینکه سیستم هوشمندسازی طراحی شده نمونه داخلی ندارد، اظهار داشت: این سیستم برای اجرا نیازی به تغییر تجهیزات الکتریکی سایت‌های پرورش میگو ندارد و با شرایط کنونی استخرهای پرورش میگو در کشور سازگار است.

شریفی همچنین اضافه کرد: این سیستم به شکلی روان و به زبان فارسی طراحی شده است که نیاز به آموزش ندارد و قابلیت مونوگرافیک بودن، استفاده از آن برای پرورش دهندگان با هر سطحی از سواد و تخصص را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: این تیم فناور در نظر دارد در قالب طرحی جامع به مکانیزه کردن کامل سایت‌های آبزی‌پروری بپردازد و در این ارتباط به شبیه‌سازی و نمونه‌سازی همه تجهیزات می‌پردازد.

شریفی افزود: در زمان حاضر مکانیزه کردن چهار عملیات در سایت‌های پرورش میگو در دستور کار قرار دارد که دستگاه هوشمند شمارش لارو نیز به تازگی رونمایی شده است.

رئیس هیات مدیره تیم فناور نیرو گستر شریف گفت: این دستگاه، لارو را به عنوان ماده اولیه میگو به طور دقیق شمارش می‌کند که استفاده از آن، کاهش هزینه اولیه و افزایش دقت و در نتیجه بهره‌وری را برای پرورش‌دهندگان به همراه دارد.

شریفی اظهار کرد: همه سایت‌های پرورش آبزی و استان‌های ساحلی کشور بازار هدف این تکنولوژی است که بسیاری از آنها اعلام نیاز کرده‌اند و با حل مشکلات آن، امسال به تولید انبوه می‌رسد.

وی در پایان گفت: با تکمیل طرح جامع میکانیزه کردن سایت‌های آبزی پروری، کشور به‌طور کامل از وارد کردن تجهیزات از خارج بی‌نیاز می‌شود.

شایان ذکر است؛ استان بوشهر هم اکنون با تولید ۲۳ هزار تن میگوی پرورشی قطب اصلی این صنعت در کشور به شمار می‌رود.

م. ح .۶۳ / ‏‬ ن. ش .۵۸


( ۱ )