بر اساس نتایج تحقیقات گسترده پژوهشگران دانشگاه تبریز به دست آمد؛

امکان جایگزینی کک پیرولیزی با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته‌گری

۱۷ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۴ کد : ۵۸۵۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۵۱
پژوهشگران دانشگاه تبریز، بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات گسترده، موفق به جایگزینی کک پیرولیزی حاصل از صنایع الفین با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته‌گری شدند.
امکان جایگزینی کک پیرولیزی با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته‌گری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکترحسن اقدسی نیا، مسئول تیم تحقیقاتی دانشگاه تبریز ضمن اعلام انجام تحقیقات گسترده در زمینه امکان استفاده از کک پیرولیزی به جای کک نفتی در صنایع فولاد، گفت: براساس نتایج این مطالعات علاوه بر مشکل بازاریابی شرکت‌های پتروشیمی در زمینه فروش کک پیرولیزی می‌توان مشکل شرکت‎های ریخته‌گری را از نظر صرفه‌جوئی اقتصادی واردات کک نفتی و رفع اثر تحریم‌ها را حل کرد.
دانشیار دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه تبریز انجام مطالعات امکان سنجی بهینه سازی برخی از ضایعات صنایع پتروشیمی و تبدیل آنها به محصولات دارای ارزش افزوده بالا و استفاده در صنایع دیگر را از توانمندی های مهم این محققان این دانشکده برشمرد و گفت: یکی از توانمندی های تیم تحقیقاتی امکان سنجی است چنانچه به عنوان نمونه به دلیل رسالت علمی و علاقه‌مند بودن به کاربردی نمودن تحقیقات علمی پروژه امکان سنجی تبدیل کک پیرولیزی حاصل از تبدیل اتان به اتیلن و رسوب جامانده از آن در کوره‌های الفین به کک نفتی و یا تبدیل به کربن فعال یا جاذب های کربنی در قالب پروژه داخلی دانشگاه پیگیری کردیم.
وی با اشاره به برخی از فعالیت‌های علمی در زمینه امکان تبدیل کک پیرولیزی به مواد دارای کاربرد و ارزش افزوده افزود: در ادامه مطالعات امکان سنجی نزدیک به ۱۰ مورد کاربرد استفاده از کک را شناسایی و با آنالیزهای مختلف ارزیابی کردیم تا مناسبترین را جهت انطباق با این کک انتخاب کنیم. با توجه به مطالعاتی که ما دو سال قبل در زمینه کک نفتی یا پترولیوم کک (Petroleum Coke) داشتیم که در کشورمان این کک های نفتی با میزان مصرف بالا در صنایع ریخته گری و فولاد و چدن کاربرد دارد و به دلیل عدم تولید داخلی و واردات آن هزینه مالی زیادی بر شرکت ها تحمیل می‌نماید و با تجمیع مطالعات قبلی و ابتکار توانستیم امکان جایگزینی کک پیرولیزی حاصل از صنایع الفین را به عنوان جایگزین کک نفتی را بررسی کرده و طی مذاکره با شرکت‌های ریخته‌گری در تبریز، نمونه‌هایی از کک پیرولیزی حاصل از صنایع الفین شرکت‌های پتروشیمی را به جای کک نفتی وارداتی استفاده نماییم.
به گفته دکتر اقدسی نیا، در تست‌های مرتبط موفق شدیم نتایج بسیار مثبت و کاربردی به دست آوریم؛ به عنوان نمونه در شرکت ریخته گری تراکتور سازی ماهانه دویست تن کک نفتی وارداتی مصرف می شود که با توجه به تحریم ها و قیمت کلان با مشکلات عدیده روبه‌رو است بعد از تست اولیه محصول ما اعلام کردند می‌توان این کک را به‌عنوان کک درجه دوم جایگزین نمود.
وی خاطرنشان کرد: با استفاده از این محصول ما علاوه بر مشکل بازاریابی شرکت های پتروشیمی در زمینه فروش کک پیرولیزی می‌توان مشکل شرکت های ریخته گری را از نظر صرفه جوئی اقتصادی واردات کک نفتی و رفع اثر تحریم ها یاری نمود.
دکتر اقدسی نیا افزود: همچنین در حال انجام آزمایش در مقیاس‌های وسیع هستیم تا بتوانیم این کک را تبدیل به کربن فعال یا جاذب‌های کربنی که ارزش افزوده‌ای زیادی دارند نموده و ارزش افزوده آنها را حداقل به سی برابر افزایش دهیم.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: تبریز


( ۱ )