به همت محققان دانشگاه اراک صورت پذیرفت؛

معرفی نانوصفحه سنتزشده BC۲N به‌عنوان دارورسان داروهای ضدسرطان

۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۰ کد : ۵۸۵۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۲۵
محققان گروه شیمی دانشگاه اراک موفق به ارائه دارورسانی کارا برای بیماری‌های سرطانی شدند.
معرفی نانوصفحه سنتزشده  BC۲N به‌عنوان دارورسان داروهای ضدسرطان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، تیم تحقیقاتی گروه شیمی دانشگاه اراک متشکل از دکتر محمد سلیمان‌نژاد، عضو هیئت علمی گروه شیمی و رضوان رحیمی دانشجوی دکتری رشته شیمی موفق به ارائه نانوصفحه‌ای سنتزشده به‌منظور دارورسانی هدفمند شدند.
دکتر محمد سلیمان‌نژاد در تشریح این اقدام پژوهشی، اظهار کرد: امروزه استفاده از نانوساختارها در دارورسانی هدفمند به بافت‌های سرطانی در پزشکی نوین کاربردهای زیادی دارد. نانوصفحه سنتزشده BC2N به‌عنوان نانوحامل مناسب برای دارورسانی هدفمند داروی ضدسرطان بتا-لاپاچونه معرفی شده است. نتایج بررسی و اثبات عملکرد مناسب طراحی انجام شده در مجله بسیار معتبر Journal of Molecular Liquids در سال ۲۰۲۰ پذیرفته شده است.
وی در تشریح نقش نانوساختارها در دارورسانی عنوان کرد: کاربرد فناوری نانو در پزشکی، نویدبخش درمان بسیاری از بیماری‌ها است. نانوفناوری در سیستم رهایش دارو، تأثیر بسیار خوبی در شناخت انتخابی سلول‌های سرطانی، رهایش هدفمند دارو در سلول‌های سرطانی و غلبه بر محدودیت‌های شیمی‌درمانی مرسوم ایجاد کرده است. رهایش هدفمند دارو باعث عدم‌تأثیر دارو بر دیگر اعضای سالم و در نتیجه کاهش عوارض جانبی و مشکلات ناشی از استفاده مکرر دارو می‌شود.
دکتر سلیمان‌نژاد با شاره به تفاوت‌های عمده این دارورسان برای این بیماری خاص با نمونه‌های مشابه قبل گفت: برخلاف روش‌های شیمی‌درمانی متداول که هم سلول‌های سالم و هم سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند. داروی ضدسرطان بتا-لاپاچونه که روی نانوحامل BC2N حمل می‌شود، می‌تواند فقط سلول‌های سرطانی را در سرطان‌هایی مانند پروستات، پانکراس و ریه به‌طور خاص و دقیق از بین ببرد. تاکنون هیچ نانوساختاری برای رهایش داروی ضدسرطان بتا-لاپاچونه طراحی و معرفی نشده است. بسیاری از تحقیقات انجام‌شده در زمینه دارورسانی منحصراً در مورد جذب دارو بر روی نانوساختار هستند و مسئله مهم‌تر یعنی رهاسازی دارو از نانوحامل در مجاورت سلول سرطانی را بررسی نکرده‌اند. با توجه به این واقعیت که بافت‌های سرطانی دارای محیط اسیدی هستند در تحقیق انجام‌شده بعد از اثبات جذب و حمل دارو توسط نانوصفحه BC2N، رهاسازی دارو از طریق پروتونه‌کردن، تحلیل شده است. نتایج به‌دست آمده از پروژه حاضر، توانایی نانوحامل سنتزشده BC2N را به‌عنوان یک حامل نویدبخش برای حمل و رهاسازی داروی ضدسرطان بتا-لاپاچونه در درمان سرطان را تأیید می‌کند.
م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴


( ۱ )