دو بازی ساخته شده توسط پژوهشگران دانشگاه هنر اسلامی تبریز در بین سه بازی برتر آکادمیک جشنواره بین‌المللی گالای فرانسه

۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۵ کد : ۵۸۵۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۹۲
بازی‌های «کیپ استپ» و «تیزران»، محصول دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشکده چندرسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز، در بین سه بازی برتر آکادمیک جشنواره بین‌المللی گالا در فرانسه قرار گرفتند.
دو بازی ساخته شده توسط پژوهشگران دانشگاه هنر اسلامی تبریز در بین سه بازی برتر آکادمیک جشنواره بین‌المللی گالای فرانسه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دکتر یونس سخاوت رئیس دانشکده چند رسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز در این خصوص اظهار داشت: رویداد گالا، رویدادی رقابتی، نمایشگاهی و کنفرانسی بین‌المللی است که هر ساله توسط انجمن بازی‌های جدی در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می‌شود.این رویداد یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی در حوزه بازی‌های جدی است که فضای رقابتی برای انتخاب بهترین بازی‌های جدی را در سه سطح دانشجویی، آکادمیک و تجاری برگزار می‌کند.
دکتر سخاوت این توضیح را نیز داد که سطح دانشجویی شامل بازی‌هایی هستند که توسط دانشجویان به‌صورت مستقل توسعه داده شده‌اند. در سطح آکادمیک بازی‌هایی به رقابت می‌پردازند که در آزمایشگاه‌های دانشگاهی و زیر نظر اساتید دانشگاه طراحی و توسعه یافته‌اند. بازی‌های تجاری نیز توسط شرکت‌های بازی‌سازی و به‌صورت تجاری تولید شده‌اند.
این رویداد قرار بود امسال با عنوان گالا ۲۰۲۰ توسط دانشگاه لیوم در لاوال فرانسه برگزار شود که به دلیل شیوع کرونا، به‌صورت برخط و در محیط «دنیای مجازی لاوال» برگزار خواهد شد. طبق روال هر سال، به فینالیست‌های نامزدهای دریافت جایزه در هر بخش دانشجویی، آکادمیک و تجاری ده روز قبل از برگزاری مراسم اطلاع داده می‌شود تا برای حضور در مراسم و دریافت جوایز احتمالی حضور پیدا کنند.
رئیس دانشکده چندرسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز اظهار داشت: امسال سه بازی کیپ استپ، تیزران و سارای از دانشکده چندرسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز در این رویداد شرکت کرده بودند که دو بازی کیپ استپ و تیزران، در بخش دانشگاهی این رقابت جزء سه نامزد دریافت جایزه هستند.
دکتر یونس سخاوت در پاسخ به این پرسش که این اتفاق چه دستاوردی در حوزه بازی‌های جدی برای بازی‌سازان ایرانی می‌تواند داشته باشد، گفت: این اتفاق نخست توانمندی بالای بازی‌سازان ایرانی را نشان می‌دهد که می‌توانند بازی‌هایی در سطح جهانی تولید کرده و در بین بهترین‌های جهان قرار گیرند. همچنین این مسئله لزوم توجه به جنبه آکادمیک بازی‌های جدی را در کشور نشان می‌دهد که می‌تواند پیشرانی برای توسعه این امر در کشور باشد. هر دو بازی از طرف دانشگاه هنر اسلامی تبریز ارائه شده‌اند که تنها دانشگاه کشور است که رشته تولید بازی‌های رایانه‌ای را در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌کند. این مسئله نیازمند توجه بیشتر آموزش عالی کشور به توسعه این رشته در دانشگاه‌های دیگر است.
دکتر سخاوت همچنین بر اهمیت و ضرورت برگزاری رویدادهایی مانند جشنواره بازی جدی سال در کشور تأکید کرد و گفت: این رویداد هر سال فعالان و بهترین‌های این حوزه را گرد هم می‌آورد تا با ایجاد شبکه و ارتباط بین فعالان این حوزه، زمینه رقابت و توسعه بیشتر بازی‌های جدی را در کشور فراهم کند.
گفتنی است دو بازی کیپ استپ و تیزران، در رویداد جایزه بازی‌های جدی ۱۳۹۸ که هر ساله توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود، جوایز مهم این رویداد را به خود اختصاص دادند. بازی تیزران، در بخش جشنواره، عنوان بازی جدی سال ۱۳۹۸ را به خود اختصاص داد و بازی کیپ استپ رتبه دوم این بخش را از آن خود کرد. علاوه بر این، هر دو بازی به عنوان منتخبین نهادهای حامی این رویداد همچون ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی و موسسه نیماد قرار گرفتند و جوایز این دو نهاد را دریافت کردند.
م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴


( ۱ )