رئیس دانشگاه یاسوج: افراد نخبه باید در مدیریت های غیردولتی به تولید فناوری بپردازند

۲۳ آبان ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۰ کد : ۵۸۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۰۲
دکتر محمودرضا رحیمی رئیس دانشگاه یاسوج گفت: با استخدام نخبگان در دستگاه‌های دولتی مخالفم زیرا استعداد و ایده های این افراد بر اثر روزمره‌گی نابود می شود.
رئیس دانشگاه یاسوج: افراد نخبه باید در مدیریت های غیردولتی به تولید فناوری بپردازند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رحیمی در نشست مشترک با رئیس و برخی از اعضای بنیاد نخبگان استان گفت: حتی هیئت علمی شدن نخبگان در دانشگاه‌ها نیز ممکن است مرگ نخبه بودن و ایده پردازی را به دنبال داشته باشد چرا که دچار روزمر‌‌گی خواهند شد.
وی نخبگان را سرمایه های یک جامعه دانست و بیان داشت: افراد نخبه باید در مدیریت های غیردولتی به تولید فناوری بپردازند.
دکتر رحیمی با بیان اینکه سوال اصلی در حوزه پژوهش این است که راه ورود به دانشگاه‌های نسل ۳ و ۴ چیست؟ اظهار داشت: استعدادیابی، پرورش این استعدادها و تلاش برای رسیدن به اهداف برنامه های بلند مدت می تواند تسهیل کننده این راه باشد.
رئیس دانشگاه یاسوج راه اندازی پارک علم و فناوری استان را گامی برای تحقق بخشیدن به ایده های نخبگان عنوان کرد و اذعان داشت: با ایمان و اعتقاد به نیروهای بومی قطعاً این پارک از بهترین پارک‌های علم و فناوری کشور خواهد شد.
دکتر رحیمی افزود: انتظار از نخبگان این است که چراغی در مسیر علم و فناوری باشند.
وی خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی نخبگان استان شد و گفت: تلاش دانشگاه یاسوج مهیا کردن زیرساخت‌هاست تا دانشجویان و نخبگان در حوزه پژوهش دچار مانع نشوند.
رئیس دانشگاه یاسوج افزود: با هماهنگی معاونت پژوهشی دانشگاه افراد نخبه که از سوی بنیاد نخبگان معرفی شوند در مرکز رشد و فناوری دانشگاه حمایت ویژه خواهند شد.
در ادامه این نشست دکتر یوسف نیکروز رئیس بنیاد نخبگان استان جوانان نخبه را سرمایه‌های استان و کشور دانست و خواستار استفاده از پتانسیل این افراد شد.
وی افزود: در هر جامعه ای که نخبگان و افراد مستعد مورد توجه قرار گیرند باعث پیشرفت آن جامعه می شوند.
دکتر نیکروز با اشاره به اعطای جوایز تحصیلی به نخبگان اظهار داشت: در سال گذشته ۱۵ جایزه تحصیلی به استان تعلق گرفت.
وی خاطرنشان کرد: رتبه بنیاد نخبگان استان در کشور در سال گذشته ۲۸ بود که امسال به رتبه ۵ ارتقا پیدا کرد.
دکتر نیکروز در خاتمه ضمن تشکر از رئیس دانشگاه یاسوج در خصوص تشکیل این جلسه، گفت: این بنیاد خود را همکار دانشگاه در حمایت از مخترعان، مستعدان و نخبگان می داند.