توسط پژوهشگران پارک علم و فناوری البرز؛

بزرگ‌ترین پل کابلی جهان ساخته شد

تعداد بازدید:۹۸۵
عبدالحمید رازی مدیر عامل شرکت مهندسی بندگارجم مستقر در پارک علم و فناوری البرز گفت: در منطقه ازنا به خلخال در حال اجرای پل کابلی برای این منطقه هستیم؛ این پل کابلی معلق ۵۰۰ متر طول، ۱،۵ متر عرض و ۹۰ متر ارتفاع دارد و جزو بزرگ‌ترین پل‌های جهان و شاید اولین پل بزرگ دنیاست.
بزرگ‌ترین پل کابلی جهان ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری البرز، مدیر عامل شرکت مهندسی بندگارجم افزود: ۹۰ درصد فعالیت این شرکت معطوف به ساخت تجهیزات گردشگری از جمله پل‌های معلق کابلی، دوچرخه هوایی، زیپ‌لاین است.
وی افزود: این اقدامات به‌خصوص پل‌های معلق کابلی که برای اولین بار توسط این شرکت ساخته شده، توانسته است به جذب گردشگر در مناطق مختلف از جمله مشکین شهر اردبیل کمک کنند. به گونه.ای که مسافران حتی آن را با پل معلقش بشناسند و بخواهند ساعتی هم که شده برای این تجربه لذت بخش در آن شهر توقف کنند که به معنی جذب گردشگر و رونق اقتصاد گردشگری منطقه است.
رازی در ادامه گفت: این پل‌ها در اصل برای رد شدن از روی دره‌ها و رودخانه ها و بردن وسایل کارفرما و پیمانکاران پروژه‌ها بود و بعد از پروژه جمع‌آوری می‌شد. با استقبال مردم این پل‌ها را ایمن‌تر، با ظاهری زیباتر و با ظرفیت بالاتر برای استفاده گردشگری ایجاد کردیم.
وی افزود: پل‌های کابلی، دوچرخه هوایی، تله سُر یا زیپ‌لاین اوج‌پذیر از این جمله هستند که این نوع زیپ‌لاین در ایران برای اولین بار توسط شرکت ما ساخته می‌شود و فرد را از یک نقطه به سمت ارتفاع می‌برد و از سویی دیگر به همان محل برمی‌گرداند.
مدیر عامل شرکت مهندسی بندگارجم گفت: اجرای پل کابلی منطقه گردشگری باغستان و دوچرخه هوایی باغ گلهای پارک چمران که اولین اسکای بایک ایران بود و همچنین سر در پارک جهان‌نما، پل کابلی و دوچرخه هوایی چهار خطه در قزوین، اجرای پل کابلی مزرعه گردشگری خورشید در دماوند به طول ۱۵۵ متر نیز از دیگر ساخته‌های این شرکت است.

م.ح ۶۳/ ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴


( ۳ )