ورود دانش‌بنیان‌های پارک زیست‌فناوری خلیج فارس برای مبارزه با ویروس کرونا؛

رونمایی از تجهیزات مبارزه با ویروس کرونا به روش امواج الکترومغناطیس

تعداد بازدید:۱۳۲۸
تجهیزات ضدعفونی کننده با امواج الکترو مغناطیس تولید شرکت دانش‌بنیان رایکا درمان پارسان قشم مستقر در پارک زیست‌فناوری خلیج فارس (قشم) رونمایی و برای ورود به بازار آماده شد.
رونمایی از تجهیزات مبارزه با ویروس کرونا به روش امواج الکترومغناطیس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک زیست‌فناوری خلیج فارس، مراسم رونمایی از تجهیزات ضدعفونی کننده با امواج الکترو مغناطیس با حضور مدیرعامل منطقه آزاد قشم، فرماندار، مدیر مرکز بهداشت و درمان، رئیس پارک زیست‌فناوری خلیج فارس و برخی از مقامات شهرستانی در جزیره قشم برگزار شد.
دکتر محمد شریف رنجبر رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس در این مراسم با اشاره به اهمیت رونمایی از تجهیزات ضد‌عفونی کننده با امواج الکترومغناطیس افزود: پارک زیست‌فناوری خلیج فارس در راستای عمل به اهداف تعیین شده، از زمان شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های خود را در راستای مبارزه با ویروس کرونا آغاز کرد که یکی از اقدامات به ثمر نشسته این تلاش‌ها، ساخت تجهیزات مبارزه با ویروس کروناست.
وی با بیان اینکه مبارزه فیزیکی با ویروس کرونا به‌ویژه در مکان‌های عمومی سخت و پرهزینه است، افزود: با تجاری‌سازی این محصول نحوه مبارزه با ویروس کرونا در مکان‌های عمومی هم آسان‌تر و هم کم‌هزینه‌تر می‌شود.
دکتر رنجبر با اشاره به مأموریت‌های پارک زیست‌فناوری قشم افزود: یکی از تلاش‌های اصلی ما جذب فناوران و جمع کردن افراد صاحب ایده برای تقویت اکوسیستم فناورانه در پارک زیست فناوری قشم است.
رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس افزود: جمع شدن افراد صاحب ایده باعث هم‌افزایی بیشتر و در نتیجه تقویت اقتصاد متکی بر زیست‌فناوری است چرا که در آینده نه چندان دور اقتصاد متکی به نفت جای خود را به سایر ظرفیت‌ها می‌دهد که قشم به‌دلیل ظرفیت‌های زیستی بالا فرصت مناسبی برای تقویت اقتصاد خود مبتنی بر زیست‌فناوری و گردشگری است.
به گفته رنجبر، زیست‌فناوری در جایی موفق می‌شود که تنوع زیستی بالایی داشته باشد و جزیره قشم از این ظرفیت برخوردار است و ما نیز راهبردهای‌مان را بر این اساس تعریف کرده‌ایم.
وی همچنین با قدردانی از همکاری‌های مجموعه دولت، خصوصاً حمایت‌های منطقه آزاد قشم در واگذاری زمین برای توسعه پارک زیست‌فناوری قشم قدردانی کرد و گفت: بدون تعیین تکلیف زمین پارک، امکان سرمایه‌گذاری در پارک زیست‌فناوری قشم وجود نداشت که خوشبختانه با حمایت‌های مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم دور جدیدی از فعالیت‌ها در قشم آغاز شده است که امیدواریم به آنچه که هدف‌گذاری شده دست پیدا کنیم.

* تلاش فناوران پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم به بار نشست
در ادامه این مراسم حمیدرضا مومنی مدیرعامل منطقه آزاد قشم با اشاره به انجام رونمایی از محصولات جدید پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم افزود: یکی از اهداف مناطق آزاد تحقق اقتصاد مقاومتی و انتقال دانش فنی است که این موضوع در پارک زیست فناوری قشم به جد دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه محصولات این پارک با توجه به نیاز روز جامعه تعرف شده است، خاطرنشان کرد، امروز یک تلاش دیگر به بار نشست و با توجه به شیوع ویروس کرونا محصولات دانش‌بنیان پارک زیست‌فناوری خلیج فارس قشم در این زمینه رونمایی شد.
به گفته مومنی، مطالعات ساخت این تجهیزات انجام و مجوز آن اخذ و در آینده به تولید انبوه خواهد رسید.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ شرکت فناور پارک زیست فناوری خلیج فارس در زمینه انتقال فناوری فعالیت می‌کنند که امیدواریم شاهد اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان در مأموریت‌های مختلف به‌ویژه در حوزه انتقال فناوری به سرزمین اصلی باشیم.

*استارتاپ‌ها موتور محرکه توسعه کشور هستند
سپس علیرضا نصری فرماندار قشم نیز به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها اشاره کرده و افزود: استارتاپ‌ها در شرایط فعلی موتور محرک توسعه کشور هستند که باید هر روز گسترش‌یافته و جهش تولید را به شکلی متفاوت محقق کنند.
وی با اشاره به تولید محصولات دانش‌بنیان در قشم افزود: تولید این تجهیزات قدم‌های خوبی است که امروز شاهد به بار نشستن آن هستیم.
نصری افزود: ممکن است خیلی‌ها اعتقاد داشته باشند که حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان در اولویت باشد اما معتقدم باور و توجه به این شرکت‌ها مهمتر از بحث مالی است که باید مورد توجه باشد.
به گفته فرماندار قشم، اگر بخواهیم در کیفیت تولید موفق شویم، دانش‌بنیان‌ها می‌توانند این کار را به درستی انجام دهند ما نیز معتقدیم بنای پارک زیست‌فناوری قشم بر جهش تولید در جزیره است.

*رونمایی از ۶ مدل محصول ضد کرونایی شرکت دانش‌بنیان در قشم
در ادامه این مراسم داود صاحبی عضو هیئت مدیره شرکت رایکا درمان پارسیان قشم با اشاره به ساخت تجهیزات مبارزه با ویروس کرونا افزود: در حال حاضر یک دستگاه ضدعفونی‌کننده پاششی بزرگ روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ لیتر به محلول پایه الکل نیاز دارد که با توجه به قیمت بالای الکل مستلزم هزینه بالایی برای استفاده در مکان‌های عمومی و خانگی است.
وی با بیان اینکه واحد توسعه و تحقیق شرکت رایکا درمان پارسیان قشم از ابتدای شیوع ویروس کرونا تلاش برای تولید محصولات ایده‌آل را آغاز کرد، گفت: یکی از تأکیدات واحد تحقیق و توسعه این شرکت، اقتصادی بودن محصول برای مصرف‌کننده و جلوگیری از ویروس‌های زنده در فضا بود که در نهایت با تلاش‌های انجام‌شده این مهم به بار نشست و امروز شاهد رونمایی از تجهیزات پیشرفته مبارزه با ویروس کرونا با استفاده از اشعه ماورای بنفش هستیم.
به گفته صاحبی، دستگاه ضد‌عفونی‌کننده سطوح تولیدی این شرکت به جای محلول از اشعه امواج الکترومغناطیس استفاده می‌کند.
وی در تشریح بیشتر این محصول افزود: میزان پاک‌کنندگی این دستگاه به مراتب بالاتر از دستگاه‌های معمولی پاششی است و تنوع تجهیزاتی آن ارزش تولید این محصول را بیش از پیش کرده است.
عضو هیئت‌مدیره شرکت دانش بنیان رایکا درمان پارسیان قشم ادامه داد، این تجهیزات در ۶ مدل ساخته شده‌اند که قادر به ضدعفونی‌کردن مایعات، فضاها، و سطوح هستند که می‌تواند جلوی شیوع ویروس کرونا در اماکن عمومی را بگیرد.
محمود حاجی‌بابایی یکی دیگر از اعضای هیئت‌مدیره شرکت دانش‌بنیان رایکا درمان پارسیان قشم نیز با بیان اینکه شرکت ما بنای خود را بر اساس اختراعات و نوآوری قرار داده است، ادامه داد، در حال حاضر با توجه به اپیدمی کرونا بسیاری از مشاغل دچار مشکل شدند و تیم تحقیقاتی ما با تغییر رویه و کمک به مهار کرونا آمد و در این راستا به سمت تولید محصولات ضدکرونایی رفت.
وی افزود: بنای فعلی رایکا درمان پارسیان قشم مبتنی بر اقتصاد کرونایی است و در این زمینه اقدام به تولید محصولات ویروس‌کش و ماسک دیجیتال کردیم.
حاجی‌بابایی در تشریح جزئیات ماسک دیجیتال افزود: در این ارتباط دو نوع ماسک در حال ساخت است که یک نوع آن برای استفاده مردم و نوع دیگر برای استفاده کادر درمان خواهد بود.
به گفته وی، ماسک مورد استفاده کادر درمان به‌دلیل نوع فعالیت در محیط و استفاده طولانی مدت متفاوت‌تر طراحی شده است.
عضو هیئت مدیره شرکت رایکا درمان پارسیان قشم ادامه داد: این ماسک‌ها پس از برخورد باعث عقیم‌سازی ویروس‌ها می‌شوند و عملاً جلوی تکثیر آنها گرفته می‌شود.

م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴


( ۵ )