برگزاری سمینار های علمی توسط پژوهشگران فنلاندی در دانشگاه زنجان

۰۲ تیر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۵ کد : ۵۸۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۷
پژوهشگران دانشگاه هلسینکی فنلاند نتایج تحقیقات تازه خود در عرصه مغناطیس و کاربردهای آنرا در دانشگاه زنجان ارائه کردند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان میزبان دکتر آنو کاک...
پژوهشگران دانشگاه هلسینکی فنلاند نتایج تحقیقات تازه خود در عرصه مغناطیس و کاربردهای آنرا در دانشگاه زنجان ارائه کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان میزبان دکتر آنو کاکینن و یوهانا سالمینن از پژوهشگران دانشگاه هلسینکی فنلاند، بودو نامبردگان با ارائه سمینار هایی نتایج تحقیقات تازه خود در عرصه دیرینه مغناطیس و کاربرد های آنرا ارائه کردند.
در نخستین سمینار توسط این محققان که در تالار دانشکده علوم ارائه شد دکتر کاکینن در ارتباط با تعیین سن و بازسازی محیط های گذشته رسوبات قرمز رسی فسیل دار در فلات لسی چین صحبت کردو  در این سخنرانی نشان داده شد که چگونه با استفاده از روش مغناطیس دیرینه می توان زمان رسوب گذاری نهشته های رسی را مشخص کرد و نیز با کمک بقایای فسیلی موجودات و مطالعه ایزوتوپ های پایدار در این رسوبات  محیط زیست میلیون ها سال پیش را بازسازی کرد.
در دیگر سمینار ارائه شده،  دکترسالمینن یکی دیگر از کاربردهای دیرینه مغناطیس در بازسازی موقعیت قدیمی قاره های زمین را نشان داد.
 وی در مطالعات خود بخش هایی از زمین را که گمان می رود میلیارد ها سال پیش در کنار یکدیگر ابر قاره بزرگی را تشکیل می دادند بررسی کرد.