معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده:

توجه دانشگاه‌ها به اشتغال و مهارت‌آموزی دانش‌آموختگان منجر به تقویت امید و پویایی دانشجویان شده است

۱۰ آذر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۵ کد : ۵۸۴۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۲
دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: توجه دانشگاه‌ها به موضوع اشتغال دانش‌آموختگان و تلاش آنان در مسیر مهارت‌آموزی، منجر به تقویت امید و پویایی دانشجویان شده است.
توجه دانشگاه‌ها به اشتغال و مهارت‌آموزی دانش‌آموختگان منجر به تقویت امید و پویایی دانشجویان شده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دومین نمایشگاه توانمندی‌های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی دانشگاه‌های منطقه شمالی در مراسمی با سخنرانی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس دانشگاه گیلان به صورت مجازی گشایش یافت.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در این مراسم در سخنانی با ابراز خرسندی از برپایی این نمایشگاه اظهار داشت: خلاقیت و نوآوری ویژگی مهم آثار دانشجویی است.
دکتر معصومه ابتکار ادامه داد: هدف از برگزاری این برنامه در کنار سایر برنامه‌های صورت گرفته از جمله رویداد کمند (کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر) زمینه‌سازی به منظور بروز خلاقیت‌های دانشجویان و تلاش در مسیر جلب توجه دانشجویان به اشتغال، کار و تولید است.
وی این اقدام را در راستای ایجاد زمینه کسب تجربه دانست که طی آن دانشجویان فضای دانشگاه را میدان عمل خود می‌دانند و از این طریق آماده ورود به اجتماع می‌شوند.
دکتر ابتکار، تجارب این چنینی را از جمله تجارب موفق در دنیا ارزیابی کرد و افزود: این قبیل اقدامات امروزه در بسیاری از مراکز علمی و آموزشی دنیا مورد پذیرش قرار گرفته و در حال اجراست.
وی برگزاری این برنامه‌ها را موجب اجتماعی شدن دانشگاه‌ها دانست که خوشبختانه در سال‌های اخیر مورد وفاق مجموعه ارکان دانشگاهی اعم از استادان، دانشجویان و مدیریت‌های آنها قرار گرفته است.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: توجه دانشگاه‌ها به موضوع اشتغال دانش‌آموختگان و تلاش آنان در مسیر مهارت‌آموزی منجر به تقویت امید و پویایی دانشجویان شده است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: برگزاری این گونه برنامه‌ها بتواند سبب ایجاد امید به آینده، امید به فردای بهتر و تقویت نشاط و پویایی در فضای دانشگاهی گردد.
مهندس محمدهادی عسکری نیز در این مراسم با اشاره به افزایش جمعیت دانشجویان دختر شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها اظهار داشت: ما وظیفه داریم متناسب با این میزان افزایش، زمینه کنش‌گری دانشجویان دختر را درحوزه‌های مختلف فراهم نمائیم.
وی افزود: در این راستا و با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نمایشگاه توانمندی.های دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی به عرصه اجرا درآمد.
مهندس عسکری ادامه داد: این نمایشگاه‌ها می‌توانند پیوند بین طراحان و مخاطبان را به وجود آورد که منجر به پویایی این فضا در پیوند با زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران شود.
وی با تأکید بر تقدم زمینه‌های فرهنگی در حوزه مد و لباس اظهار داشت: تقویت و اشاعه مد و پوشش بر اساس الگوهای مورد پذیرش جامعه از اولویت‌های برپایی این نمایشگاه به شمار می‌رود.
مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: تلاشی که برای پیوند سلیقه طراحان و مصرف‌کنندگان به عمل می‌آید امکان تأثیرپذیری از مد و الگوی پوشش جوامع دیگر را کاهش می‌دهد و این تلاش با پشتوانه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و نیز خلاقیت و نوآوری داننشجویان می‌تواند منجر به خلق برندهای ملی و حضور مؤثر در عرصه بین‌المللی شده و به ثروت‌آفرینی بیانجامد.
مهندس عسکری صنعت مد، پوشاک و صنایع دستی را یکی از عرصه‌های مهم برای کارآفرینی و اشتغال با منفعت بالا دانست و اظهار داشت: دختران دانشجو می‌توانند از این طریق امکان کارآفرینی در محیط‌های انتخابی و با رعایت دغدغه‌های خانواده‌ها داشته باشند.
وی افزود: مد و لباس در ایران از زمینه‌های مساعد و متنوعی برای کارآفرینی، طرح‌های استارت آپی و کسب و کارهای خانگی برخوردار است و با توجه به شرایط کنونی فرصتی برای ورود و یا رشد در بازارهای اینترنتی و کسب و کارهای مجازی به شمار می‌رود.
مهندس عسکری در پایان با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته به منظور برگزاری این نمایشگاه در فضای مجازی، اظهار امیدواری کرد: با مهار این بیماری بتوان مجدداً رویدادهای این چنینی را به صورت حضوری و با نشاط مضاعف برپا کرد.
در ابتدای این مراسم دکتر احمد رضی، رئیس دانشگاه گیلان نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این برنامه به میزبانی دانشگاه گیلان گفت: مایه خشنودی است که دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی توانسته‌اند تنها چند ماه پس از شیوع این بیماری بتوانند عرصه. های گوناگون فعالیت خود را از طریق محیط‌های فناورانه دنبال کنند.
وی ادامه داد: حوزه آموزشی دانشگاه‌ها، در همان ماه‌های اول شیوع این بیماری، فعالیت‌های خود را به عرصه مجازی بردند و دیگر حوزه‌ها نیز به سرعت به فضا پیوسته و در حال پیش برد مأموریت‌های خود می‌باشند.
دکتر رضی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به مقوله مهارت افزایی دانشجویان اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه‌های مد، لباس و صنایع دستی می‌تواند گامی مؤثر برای ارتقای مهارت‌های دانشجویان به شمار آید.
وی حوزه مد و لباس را دارای قابلیت‌های فراوانی در زمینه ورود به این عرصه و نیز تولید ثروت از این طریق دانست و افزود: انتظار می‌رود دانشجویان شرکت‌کننده در این نمایشگاه از طریق تعامل با یکدیگر و اشتراک تجارب بتوانند آماده ورود به این بازار شوند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان نیز ضمن ارائه گزارشی از این نمایشگاه اظهار داشت: دانشجویان دانشگاه. های ۷ استان کشور متشکل از گیلان، سمنان، قم، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی و خراسان شمالی در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند.
دکتر فاطمه کریمی ادامه داد: در این نمایشگاه ۷۳ اثر در زمینه مد و لباس و ۱۲۰ اثر در زمینه صنایع دستی ارسال شده که از این تعداد پس از پایش اولیه ۳۸ اثر در زمینه مد و لباس ۸۳ اثر در زمینه صنایع دستی در نمایشگاه عرضه و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
وی برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوعات "بررسی ابعاد جامعه شناختی مد و ابعاد اجرایی نمایشگاه مد و لباس" و نیز "بستر سازی جهت ورود به بازار کار با تأکید بر صنایع مد و لباس" را از جمله برنامه‌های این نمایشگاه تا کنون برشمرد.
کریمی افزود: علاوه بر نشست‌های تخصصی، دو کارگاه آموزشی با عنوان "صنایع دستی و برندینگ بین المللی" و "بررسی توانمندی‌های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی" در ایام برپایی نمایشگاه برگزار می‌شود.
وی در پایان مدت زمان بر پایی این نمایشگاه را ۳ روز عنوان کرد و از همه علاقه‌مندان دعوت نمود با ورود به سامانه این نمایشگاه به نشانی http://isic.ir/guilan از این نمایشگاه بازدید به عمل آورند.
ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )