توسط پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری انجام شد؛

دستیابی به فناوری ساخت کیسه‌های جاذب جهت مقابله با خسارت‌های سیلاب

۰۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۰ کد : ۵۸۴۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۷۷
پژوهشگران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه حکیم سبزواری به فناوری ساخت کیسه‌های جاذب جهت طرح سیل‌بند سریع جهت مقابله با خسارت‌های زیان‌بار سیل دست یافتند.
دستیابی به فناوری ساخت کیسه‌های جاذب جهت مقابله با خسارت‌های سیلاب

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، پژوهشگران شرکت انتقال فناوری رضا مستقر در مرکز رشد دانشگاه دانشگاه حکیم سبزواری در تعاملات بین‌المللی توانستند با دستیابی به فناوری ساخت کیسه‌های جاذب جهت طرح سیل‌بند، راهکاری برای مقابله با مشکل بومی خسارت‌های زیان‌بار سیل در کشورمان ارائه کنند.
دکتر غلامعلی فرزی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مواد دانشگاه حکیم سبزواری و سرپرست تیم فناور سازنده این کیسه‌ها گفت: پس از خسارت‌های فراوان سیلاب نوروز ۱۳۹۸ در استان گلستان که عید مردم کشورمان را به ماتم تبدیل کرد، پژوهشگران خراسان رضوی یافتن راهکار علمی برای این مشکل ملی را در دستور کار خود قرار دادند.
وی افزود: پس از حدود یک‌سال و نیم پژوهش و تلاش و آزمون‌های عملیاتی اینک کیسه‌های جاذب آب با عنوان طرح سیل‌بند آنی به‌صورت محصول فناور محور توسط فناوران دانشگاه حکیم سبزواری آماده بهره‌برداری است.
مهندس افشین مقصودی مدیر فنی این طرح نیز گفت: کیسه‌های جذب‌کننده آب با وزن و حجم بسیار کم خود می‌تواند به‌عنوان یکی از اجزای جعبه کمک‌های اولیه در نظر گرفته شود و هر زمان که به‌صورت اضطراری نیاز به جذب آب در منزل یا محیط کار بود از آن استفاده شود.
مهندس مقصودی با تأکید بر اینکه این کیسه‌ها دارای قابلیت جذب سریع آب در مدتی کمتر از دو دقیقه و دفع تدریجی آب ظرف مدت یک ماه انجام می‌شود، گفت: این قابلیت در جهت تقویت ذخایر آب زیرزمینی بسیار مفید وکارا است و این محصول درکشاورزی به‌ویژه برای مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند نیز قابل استفاده است.
م.ح۶۳/ل.م۵۴


( ۲ )