به میزبانی دانشگاه گیلان؛

نشست مجازی مجمع عمومی فوق‌العاده اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد

۰۸ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۵ کد : ۵۸۳۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۶۲
نشست مجازی مجمع عمومی فوق‌العاده رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر به میزبانی دانشگاه گیلان به‌عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه و با حضور قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پارک‌های علم و فناوری عضو اتحادیه از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه و قزاقستان، با عنوان "همکاری اعضای اتحادیه در دوران همه‌گیری کووید-۱۹" برگزار شد.
نشست مجازی مجمع عمومی فوق‌العاده اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان، دکتر احمد رضی، رئیس دانشگاه گیلان و رئیس دوره‌ای اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه دریای خزر، در ابتدای این نشست از حضور روسای دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پارک‌های علم و فناوری عضو اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه دریای خزر، دبیر اجرائی این اتحادیه، پروفسور پمینوف، رایزن علمی ایران درکشورهای روسیه، بلاروس و اوکراین، و به‌طور ویژه از قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل تشکر و قدردانی کرد.
دکتر رضی در ادامه گفت: شیوع ویروس کرونا در یک سال گذشته باعث شده تا همه فعالیت‌ها و ارتباطات شکل جدیدی به خودش بگیرد. نشست امروز هم تحت تأثیر همین شرایط به صورت مجازی برگزار می‌شود تا مروری داشته باشیم بر فعالیت‌های اعضاء، ایجاد هماهنگی بیشتر و ترسیم نقشه راهی متناسب با شرایط و وضعیت فعلی. آنچه مهم است این است که اعضای این اتحادیه، از اکتبر سال گذشته میلادی تاکنون، فعالیت‌های خودشان را به‌طور جدی ادامه دادند و استراتژی‌های جدیدی برای نقش‌آفرینی در پیش گرفتند.
وی افزود: پیگیری مصوبات اجلاس بیست و دوم اتحادیه، شکل‌گیری کمیته‌های سه‌گانه پژوهشی، آموزشی و دانشجویی، برگزاری وبینارهای متعدد علمی و فعالیت‌های مشترک دوجانبه بین اعضای اتحادیه، تنها بخشی از فعالیت‌های اعضای اتحادیه است. در اینجا لازم می‌دانم تشکر کنم از روسای دانشگاه‌های دولتی آستراخان، قزوین و ساری برای تشکیل این کمیته‌ها و تهیه اساسنامه و نقشه راه آنها. درباره اساسنامه این کمیته‌ها، در مجمع عمومی بعدی اتحادیه گفت‌وگو خواهیم کرد تا پس از تأیید اعضای محترم به تصویب برسد. فعالیت‌های قابل قبول این کمیته‌ها در سال اول تنها به تهیه اساسنامه و نقشه راه ختم نشده است. شکل‌گیری زیرکمیته‌های تخصصی پژوهشی، تعیین اولویت‌های پژوهشی اتحادیه، مشارکت قابل ملاحظه در فراخوان اخیر مشترک ایران - روسیه و همچنین آغاز مسابقه دانشجویی در 3 زمینه عکس، فیلم و مقاله‌نویسی از اقدامات عملی این کمیته‌ها است.
رئیس دانشگاه گیلان در ادامه گفت: پارک‌های علم و فناوری عضو اتحادیه نیز در سال گذشته فعالیت‌های جدیدی را آغاز کردند و مقدمات لازم را برای تشکیل دفاتر انتقال تکنولوژی و شبکه نوآوری دریای خزر پایه‌گذاری کردند. دانشگاه‌های علوم پزشکی عضو اتحادیه نیز فعالیت‌های دوجانبه و چندجانبه‌ای داشتند. امروز این اتحادیه علاوه بر ایفای نقش در زمینه‌های علمی، سطح فعالیت خود را به ایجاد ارتباط بین کشورهای منطقه و حل و فصل مسائل زیست محیطی، اقتصادی و ژئوپلیتیک ارتقا داده است. مشارکت در تدوین برنامه توسعه اقتصادی و تجاری کشورهای حاشیه دریای خزر، مشارکت در تدوین سند همکاری‌های علمی کشورهای حاشیه دریای خزر (اجلاس ترکمنستان) و کمک به گسترش فعالیت‌های اقتصادی حوزه خزر از طریق اتحادیه اقتصادی اورآسیا که 3 کشور ایران، روسیه و قزاقستان عضو آن هستند، تنها بخشی از نقش‌آفرینی این اتحادیه در موضوعات منطقه‌ای است.
در این نشست مجازی دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، پروفسور یوری پمینوف رئیس اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه دریای خزر، پورفسور مارکلوف رئیس دانشگاه دولتی آستراخان روسیه و رئیس کمیته پژوهش، علم و فناوری اتحادیه، پروفسور گولزادا شاکولیکووا رئیس دانشگاه نفت و گاز آتیرائو قزاقستان، دکتر احمدوف رئیس دانشگاه یسنوف قزاقستان و دکتر بادما سالایف رئیس دانشگاه دولتی کالمیکیا روسیه به ایراد سخنرانی پرداختند و سایر شرکت‌کنندگان نیز در ارتباط با همکاری اعضای اتحادیه در دوران همه‌گیری کووید-19 تبادل نظر کردند.
گفتنی است اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر شامل 57 دانشگاه، مرکز پژوهشی و پارک علم و فناوری از 5 کشور ایران، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان است که در دو دهه گذشته بستری برای همکاری‌های منطقه‌ای بین مراکز علمی کشورهای همسایه این دریای غنی و با ارزش شده است. برگزاری دوره‌های مشترک، کارگاه‌های آموزشی، طرح‌های پژوهشی مشترک، تبادل دانشجو و استاد بین اعضای اتحادیه، چاپ مجله ISI و برگزاری 6 دوره المپیاد ورزشی دانشجویی بین‌المللی تنها بخشی از فعالیت‌های این اتحادیه در سال‌های گذشته است. 
م.ح.63/ل.م۵۴