برگزاری سمینار علمی کاربرد بیان ژن در بررسی بیماری ها و آنالیز داده ها دردانشگاه فردوسی مشهد

۳۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۳ کد : ۵۸۳۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۷۴
به همت انجمن علمی گروه علوم دامی ، سمینار علمی کاربرد بیان ژن دربررسی بیماری ها و آنالیز داده ها با سخنرانی دکترمهیار حیدرپور از اساتید و محققان دانشگاه هاروارد برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزا...
به همت انجمن علمی گروه علوم دامی ، سمینار علمی کاربرد بیان ژن دربررسی بیماری ها و آنالیز داده ها با سخنرانی دکترمهیار حیدرپور از اساتید و محققان دانشگاه هاروارد برگزارشد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین سمینار دکترحیدرپور به عنوان سخنران با تاکید براهمیت موضوع "کاربرد بیان ژن در بررسی بیماری ها و چگونگی آنالیز داده ها و بیان دیدگاهی اجمالی به مبحث gene expression analyses ، لازمه شروع این تحقیقات را اشراف برمباحث بیولوژی و بیولوژی تکنولوژی و بیولوژی مولکولی دانست.
وی همچنین با اشاره  به دو کاربرد عمده آنالیز بیان ژن، افزود: این علم درتشخیص برخی از بیماری ها اهمیت ویژه دارد، ازجمله تخمین زدن درصد ابتلای افراد به بیماری MS قبل از ابتلای فرد و همچنین یافتن ارتباطات ممکن میان بیماری ها به وسیله ارتباطات ژنی که معروف به pathway analysis یا network analysis می‌باشد.
محقق دانشگاه هاروارد با اشاره به تحقیقی که درسال‌های اخیر به کمک تیمشان دراین مرکز به انجام رساندند، گفت: با تلاش این تیم روی نوعی آرتمی قلبی کار شد و با آنالیز بیان ژن و تغییرات gene sequence میزان بیان ژن های افراد مبتلا را سنجیده و همچنین ارتباط بین چندین ژن درخصوص این بیماری کشف شد.
درادامه این سمینار استاد و پژوهشگر دپارتمان و کلینیک پزشکی دانشگاه هاروارد به معرفی مختصات  گروه تحقیقاتی خود و همچنین به توضیح طرح تحقیقاتی خود بر روی 26 بیمار پرداخت و  گفت: از مشکلاتی که بر سر راه محققین این مرکز وجود داشت ازجمله می توان به کمبود نمونه های بالینی، گرانی فرآیند و هزینه بر بودن دستگاه ها اشاره داشت.
وی  با تشکر از دکترابوالقاسم گلیان استاد گروه آموزشی علوم دامی و دکتر علی جواد منش، افزود: دراین گونه فعالیت های پژوهشی،  تنها با کار تیمی و استفاده از خرد جمعی می توان به دستاوردهای قابل توجهی دست پیدا کرد. 
همچنین دراین سمینار اساتید، دانشجویان و محققانی در زمینه ژنتیک و اصلاح نژاد از دانشگاه ها ، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور حضور داشتند.
دکتر مهیار حیدرپور درسال 89 تا 87 به عنوان استادیار دردانشگاه مک مستر و ازسال 91 تا 89 هم به عنوان محقق و هم استاد در کانادا مشغول به تحقیق بوده و پس از آن نیز به عنوان محقق دردانشگاه هاروارد مشفول به تحقیق هستند و سوابق درخشانی در زمینه تحقیق و تدریس دارند.
گفتنی است پس از ارائه سمینار برنامه پرسش و پاسخ با حضور دکتر حیدرپور پیراموان موارد علمی مطرح شده برگزارشد و درپایان با اهدا لوح تقدیر و هدیه ای به رسم یادبود از وی قدردانی شد.

( ۱ )