رئیس سازمان امور دانشجویان عنوان کرد:

کاهش قابل توجه مراجعان حضوری با بهره‌مندی از سامانه سجاد

۰۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۲ کد : ۵۸۳۳۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۸۶
معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: الکترونیکی شدن مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی و صدور مدرک دانش آموختگان از طریق سامانه سجاد، سهولت استعلام را افزایش و تعداد مراجعان حضوری را به طور قابل توجهی کاهش داده است.
کاهش قابل توجه مراجعان حضوری با بهره‌مندی از سامانه سجاد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر مجتبی صدیقی در نشست مشترک با بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور و ارتباط مجازی با معاونان آموزشی دانشگاه‌ها با تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) و قدردانی از همکاری‌های سازمان بازرسی کل کشور با نظام آموزش عالی گفت: برای تحقق دولت الکترونیک در کشور وظایفی برعهده نظام آموزش عالی گذاشته است؛ که بخشی از این وظایف در حوزه سازمان امور دانشجویان و مربوط به مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان است.
وی افزود: از بدو آغاز مسئولیت در سازمان امور دانشجویان تلاش کردیم که برای کاهش مراجعات حضوری برنامه‌ریزی کنیم و امور را از طریق سامانه‌های اینترنتی انجام دهیم.
دکتر صدیقی گفت: با شناسایی علت‌های مراجعه حضوری دانشجویان و دانش آموختگان موفق شدیم مراجعات حضوری به سازمان امور دانشجویان را از ۱۵۰۰۰ نفر در هرماه در سال ۹۲ به حدود ۱۰۰۰ نفر در ماه در سال ۹۹ کاهش دهیم و متقاضیان با سرعت و سهولت خدمات را از سامانه سجاد دریافت کنند.
وی تاکید کرد: با هماهنگی که با سازمان‌های اجرایی در حال انجام است امیدواریم تعداد مراجعات حضوری به سازمان امور دانشجویان از میزان کنونی نیز کمتر شود.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه از گذشته تاکنون امور ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور و تائید مدارک فارغ‌التحصیلان برخی دانشگاه‌ها و موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی در سازمان امور دانشجویان انجام می‌شود گفت: در روش سنتی سالانه بیش از ۲۰ هزار مدرک تحصیلی در سازمان امور دانشجویان ارزشیابی و مراحل مختلف آن به شیوه دستی انجام می‌شد.
وی با اعلام اینکه از حدود دو سال گذشته استفاده از سامانه الکترونیکی در صدور مدارک دانش‌آموختگان این دانشگاه‌ها و موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی آغاز شده است، تصریح کرد: در این روش به فاصله کمی از ارسال مدارک توسط دانشگاه‌ها، مدارک ارزیابی شده و پس از تایید، گواهی تایید با درج QR Code به مدرک صادر می‌شود که به راحتی از طرف دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها قابل استعلام می‌باشد و کار استعلام صحت مدرک بسیار آسان شده است.
دکتر صدیقی با تاکید بر اینکه توسعه این سامانه به نفع ارتقای اعتبار و جایگاه تمام دانشگاه‌های کشور است گفت: تعدادی از دانشگاه‌های بزرگ به این سامانه پیوسته‌اند و مقرر شد همه دانشگاه‌ها وارد این سامانه شوند.
وی اظهار داشت: ّبرای دانشگاه‌های علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و فرهنگیان که به صورت ستادی اقدام می‌کنند، برنامه‌ریزی جداگانه‌ای انجام دادیم تا از این سامانه استفاده کنند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )