قائم مقام وزیر علوم در نشست روسای دانشگاه‌های معین کشور اعلام کرد:

لزوم فرهنگ‌سازی در اجرای طرح پیاده سازی آمایش آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی/ سیاستگذاری، نظارت و ارزیابی؛ وظیفه ملی وزارت علوم

۰۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۸ کد : ۵۸۲۸۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۷۰۳
دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امناء و هیئت‌های ممیزه مرکزی در نشست روسای دانشگاه‌های معین کشور تاکید کرد: اجرای طرح آمایش آموزش عالی نیازمند فرهنگ‌سازی است تا مزایای اجرای این طرح برای همه آشکار شود.
لزوم فرهنگ‌سازی در اجرای طرح پیاده سازی آمایش آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی/ سیاستگذاری، نظارت و ارزیابی؛ وظیفه ملی وزارت علوم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که امروز (دوشنبه) با حضور معاونان وزیر علوم به صورت حضوری و روسای دانشگاه‌های معین کشور به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر باقری با بیان اینکه امروزه آموزش عالی کشور بلحاظ توسعه و گستردگی در پهنای جغرافیایی کشور با گذشته متفاوت است. بطوری که آموزش عالی در همه استان ها از طرفیت های بسیار خوبی برخوردار است، اظهار داشت: وزارت علوم به لحاظ جایگاه قانونی و حقوقی خود باید به امر سیاستگذاری، نظارت و ارزیابی بپردازد و در این راستا با انجام طرح ساماندهی آموزش عالی و تمرکززدایی می توان برخی از امور اجرایی را به مدیریت های استانی آموزش عالی واگذار کرد تا ستاد وزارت علوم از انجام کارهای روزمره رهایی یابد و بیشتر بتواند به نقش و ماموریت ملی و اصلی خود بپردازد.
وی اظهار امیدواری کردکه جایگاه شوراهای استانی آموزش عالی تثبیت شود، گفت: کارکرد مهم شوراهای استانی آموزش عالی، تصمیم‌گیری‌های آموزش عالی در هر استان است، طبیعتاً این شورا بایستی با لحاط کردن اختیارات قانونی دانشگاه‌ها و هیئت های امنا نقش خود را در اجرای این سیاست ها عمل کند و همه معاونت‌های وزارتخانه نیز به تصمیمات این شورا ها پای‌بند خواهند بود.
قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه در چند سال گذشته در ارتباط با واگذاری اختیارات اقدامات خوبی در وزارت علوم انجام شده است، گفت: بسیاری از مواردی که قبلاً باید فقط در ستاد وزارت علوم بررسی و انجام می‌شد به دانشگاه‌ها واگذار شده است. این رویه باید در داخل دانشگاه‌ها هم صورت گیرد و برخی از امور به خود دانشکده‌ها واگذار شود.
دکتر باقری با بیان اینکه آموزش عالی امروز کشور با ۲۰ سال پیش قابل مقایسه نیست، اظهار داشت: امروز به وضوح مشاهده می‌شود که آموزش عالی در کلان کشور، اقتضائات خاص خود را دارد و امیدواریم همه همکاران گرامی با عزمی جدی در تشکیل شوراهای استانی آموزش عالی اهتمام ورزند تا بتوان اجرای برخی از موارد را در ارتباط با عملکرد این شوراها تثبیت کرد.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۲ )