معاون پژوهش فناوری وزارت علوم:

پژوهشگاه‌ها در دوران کرونا فعال‌تر از شرایط عادی عمل کنند

۰۱ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۸ کد : ۵۸۲۴۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۵۱۳
دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شانزدهمین جلسه مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور با تاکید بر ماموریت‌گرایی پژوهشگاه‌ها و موسسات پژوهشی وزارت علوم و ضرورت تدوین و اجرای یک تا سه طرح کلان بلندمدت متناسب با نیازهای فعلی و تحولات علمی فناوری پیش رو، اظهار داشت: در دوره کرونا، فعالیت‌های پژوهشی باید با قوت بیشتر از قبل ادامه داشته باشد.
پژوهشگاه‌ها در دوران کرونا فعال‌تر از شرایط عادی عمل کنند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور، دکتر رحیمی که در نشست برخط مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور سخن می‌گفت در جمع‌بندی برداشت خود از فعالیت پژوهشگاه‌های کشور طی پنج ماه تصدی این سمت گفت: با آشنایی نزدیکی که در این مدت با ظرفیت عظیم پژوهشگاه‌ها و موسسات پژوهشی وزارت علوم پیدا کردم معتقدم این پژوهشگاه‌ها که با دشواری‌های بسیار تشکیل شده و توسعه یافته‌اند، سرمایه علمی بسیار باارزشی برای کشور هستند که به نظر می‌رسد بسیاری از نهادها و مراجع مدیریتی ما اطلاع کافی از این توانمندی‌ها ندارند و اغلب به دلیل اینکه عمدتاً با مسائل دانشگاه‌ها سروکار داشته‌اند برداشت دقیقی از این توان علمی ندارند.
وی افزود: پژوهشگاه‌ها هر یک باید نسبت به تدوین و اجرای یک تا سه طرح کلان اجرایی بلندمدت نیز اقدام کنند که در شورای عالی عتف به تصویب برسد و چه بسا در آینده پژوهشگاه‌ها براساس همین طرح کلانی که عهده‌دار شده‌اند شناخته شوند. البته منظور از طرح‌های کلان با تعریفی که در گذشته از طرح‌های کلان شده بود و به نتیجه نرسید کاملاً فرق دارد و ناظر به نیازهای میان مدت و بلندمدت کشور است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد‌‌: ضرورت دارد پژوهشگاه‌ها نیز مثل دانشگاه‌ها به سمت استانداردسازی ساختارها و روش‌ها بروند و در عین توجه به اقتضائات ملی از استانداردها و اصول علمی بین‌المللی پیروی کنند.
وی با بیان اینکه پژوهشگاه‌ها باید با توجه به پاندمی کرونا شرایطی را فراهم کنند که محققان فعالیت‌های پژوهشی را که امکان انجام آن بدون حضور در محل کار وجود دارد به صورت دورکاری انجام دهند، تصریح کرد: البته باید مراقب بود که شرایط موجود خللی در فعالیت‌های پژوهشی ایجاد نکند و فعالیت‌های تحقیقاتی با قوت بیشتر و حتی قوی‌تر از دوره قبل از کرونا ادامه داشته باشد.
دکتر رحیمی در ادامه با تقدیر از اقدام پژوهشگاه‌های وزارت علوم در تشکیل و تداوم مستمر جلسات مجمع پژوهشگاه‌های ملی که نقش موثری در رفع مشکلات و پیشبرد فعالیت‌های پژوهشی کشور دارد بر ضرورت پیگیری فعالیت‌های مجمع در قالب کارگروه‌های تخصصی و منحصر نشدن آن به جلسات روسای پژوهشگاه‌ها تاکید کرد.
دکتر رحیمی در پایان خاطرنشان کرد: طی هماهنگی صورت گرفته با مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور که از اعضای مجمع است مقرر شده محققان این مرکز به صورت پاره وقت (چند ساعت در هفته) در برخی پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی حضور پیدا کنند که هم از نزدیک با روند فعالیت مؤسسات پژوهشی آشنا شوند و هم دانسته‌های علمی خود را در اختیار مدیران پژوهشگاه‌ها بگذارند.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۳ )