به همت پژوهشگران دانشگاه یزد؛

دستگاه آب شیرین‌کن خورشیدی طراحی و ساخته شد

۰۱ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۴ کد : ۵۸۲۳۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۲
پروژه طراحی و ساخت آب شیرین کن خورشیدی در دانشگاه یزد با موفقیت آزمایش شد و تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه موفق به تولید آب شیرین با استفاده از انرژی تابشی خورشید شدند.
دستگاه آب شیرین‌کن خورشیدی طراحی و ساخته شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه یزد، دکتراحمدرضا فقیه خراسانی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد در این خصوص گفت: بسیاری از روش‌های فعلی تولید آب شیرین، نمی‌توانند با سرعت و کیفیت لازم و نرخ مناسب آب شیرین تولید نمایند. همچنین تامین آب آشامیدنی برای بسیاری از مکان‌ها همچون پایگاه‌های نظامی، ایستگاه‌های حراست از خطوط انتقال انرژی و مناطق مسکونی کم جمعیت و دوردست مقرون به صرفه نیست.
وی عنوان تخصصی این پروژه را طراحی و ساخت دستگاه آب شیرین کن از نوع رطوبت‌ده–رطوبت زدا توصیف کرد که به کمک پنل‌های خورشیدی، انرژی خود را تامین می‌کند.
دکتر فقیه خراسانی اظهار داشت: این تیم تحقیقاتی توانسته است با بازده تقریبی دو لیتر بر ساعت، آب آشامیدنی مطلوب از آب شور تهیه نماید.
به گفته وی پنل‌های استفاده شده در این دستگاه علاوه بر تامین برق مورد نیاز پمپ‌ها و فن موجود، آب شور ورودی را پیش گرم می‌نماید که باعث افزایش بازدهی دستگاه می شود.
دکتر فقیه خراسانی خاطرنشان کرد: این دستگاه به راحتی قابلیت تولید انبوه داشته و تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد قصد دارد تا ضمن معرفی دستگاه به مشتریان بالقوه آن، به تجاری سازی آن نیز همت گمارد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

( ۱ )