به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان؛

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور برگزار شد

۲۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۷ کد : ۵۸۱۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۹۲
آئین اختتامیه و معرفی نفرات برتر سی و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور، با سخنرانی دکترمنصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ، به صورت مجازی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
اختتامیه سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه صنعتی اصفهان، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درآئین اختتامیه سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور، درگفتگویی مجازی ضمن تبریک ایام هفته قرآن و عترت دانشگاه ها به دانشجویان و قرآن دوستان، از میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان تقدیرکرد.

دکتر غلامرضا غفاری یکی از رویدادهای مهم در سطح معاونت فرهنگی وزارت علوم را برگزاری متداوم جشنواره قرآن وعترت دانست وگفت: آموزه های دینی و نقش آفرینی که این آموزه ها در هویت دینی دانشجویان در فضاهای علمی دارند بی بدیل است و تلاش هایی که در این عرصه صورت می گیرد، امکان و فرصت بیشتری برای آشنایی با آموزه های قرآنی فراهم می سازد.

وی با بیان اینکه، تلاش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها به ویژه در مدیریت فرهنگی وزارت عتف در تنوع بخشی به حوزه فعالیت های قرآنی است افزود: تلاش شده است از طریق برگزاری جشنواره ها فرصت مشارکت بیشتر برای دانشجویان و خانواده بزرگ نظام آموزش عالی کشور فراهم شود.

غفاری، تلاش متولیان فرهنگی را زمانی مؤثر دانست که آموزه ها وفهمی که از قرآن حاصل می شود به عنوان یک درون مایه بسیار مهم برای نظام اخلاقی و سبک زندگی دینی دانشجویان و خانواده نظام آموزش عالی به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: اساساً فرهنگ قرآن و عترت زمانی که در زندگی و حیات اجتماعی و فرهنگی منتقدین و دوستداران قرآنی ساری و جاری شود آثار تعیین کننده خودش را بیشتر نشان می دهد و این می تواند به نوعی اثرگذاری این کتاب آسمانی را در زندگی و فضاهای مختلف نشان دهد. قطعاً همه دوست داران و قرآن پژوهان مطلوب شان این است که ما درزندگی و حیات فرهنگی خود شاهد وجود و حضور این آموزه ها باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، توجه به مقوله تحقیق و پژوهش های قرآن را از نیازهای ضروری جوامع انسانی دانست و تصریح کرد: توجه به اینکه امروزه بین عقلانیت ومعنویتی که از طریق کاوش این اثر آسمانی حاصل می شود و ضبط و پیوند مطالعات و تحقیقات با خواسته های جوامع امروزی که کشورها با آن درگیر هستند مورد انتظار و توجه بیشتری قراردارد.
 

دانشگاه و جوانان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند معنویت، عقلانیت و تدبر در مفاهیم متعالی قرآن کریم هستند

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم، بزرگترین رسالت این معاونت را پشتیبانی از فعالیت‌های دانشجویی بر اساس مصوبات عنوان کرد وگفت: این جشنواره یکی از قدیمی ترین جشنواره های دانشجویی کشور است که سعی نموده ایم در آن به همه سلایق دانشجویی توجه نمائیم.

مهندس محمدهادی عسگری با تأکید بر اینکه استفاده از ظرفیت هنر در این جشنواره جایگاه ویژه ای دارد؛ هنر را یکی از وفادارترین، لطیف ترین وکاربردی ترین ابزار برای ایفای رسالت مسلمانان دانست و افزود: بر این اساس استعدادهایی که با پشتوانه ایمان حرکت کنند، سیری شتابان و درخشان را تجربه می کنند و ما باید هنر را به مثابه اثرگذارترین ابزار در جهت نزدیکی بیشتر فرهنگ قرآن با مردم به خصوص جوانان به کار گیریم.

وی با اشاره به لزوم بهره گیری از هنرهای اصیل و فاخری همچون نمایش، هنرهای تجسمی و دیگر عناصر هنری برای انتقال و نهادینه کردن معارف جهان‌شمول اسلام، تصریح کرد: با همت و تلاش جوانان فرهیخته دانشجو، تفکر و تدبر در قرآن مورد توجه دانشگاهیان قرارگرفته و هرچند راه توجه به قرآن راه گسترده ای است اما دانشگاه و جوانان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند معنویت، عقلانیت و تدبر در مفاهیم متعالی قرآن کریم هستند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ابراز امیدواری کرد تا بتوان از ظرفیت عظیم تشکل ها وکانون های فرهنگی و انجمن ها با محوریت تدبر در قرآن بهترین استفاده را نمود.

عسگری، اضافه کرد: امیدواریم با توجه به شیوع ویروس کرونا بتوانیم به ترسیم مدلی بپردازیم تا بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا دانشجویان فرهیخته را درکانون معنویت دانشگاه حفظ نموده و از این طریق پیام های امیدبخش و معنوی از طرف دانشگاه به جامعه ارسال نمائیم.

وی اختتامیه این جشنواره را آغازی بر بازیابی ظرفیت های گسترده در حوزه قرآن مجید و مکتب اهل بیت علیهم السلام برشمرد و افزود: در شرایطی هستیم که بیش از هر زمان دیگری به همدلی و وحدت حول محور ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی یعنی قرآن و عترت نیازمندیم.

دکترسیدمهران نحوی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این آئین با اشاره به توسعه زیرساخت های فناوری دانشگاه در دوره آموزش مجازی گفت: شرایط پیش آمده ما را برای برگزاری جشنواره ای باکیفیت بالا به صورت مجازی آماده ساخت.
وی برگزاری این شیوه از جشنواره را همراه با فرصت هایی دانست که افرادی از نقاط مختلف و دانشگاه های کشور در این رویداد بدون رنج سفر و مخاطره بیماری شرکت کنند.
دکتر نحوی ادامه داد: در این رویداد بزرگ قرآنی، شعار جشنواره با توجه به توهین نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام (ص) و با تصمیم شورای سیاست گذاری جشنواره "محمد پیامبر رحمت و مهربانی " انتخاب شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به برگزاری این جشنواره در شش سرفصل کلی آوایی، معارفی، هنری، فناوری، ادبی و پژوهشی گفت: بخش آوایی در رشته های قرائت (تحقیق، ترتیل)، دعا و مناجات خوانی، اذان، تواشیح، حفظ (۵، ۱۰، ۲۰ جزء، حفظ کل) برگزار شد.
وی افزود: بخش های معارفی (کتبی) شامل رشته های آشنایی با سیره معصومین، آشنایی با نهج البلاغه، آشنایی با صحیفه سجادیه، احکام، پرسمان معارفی، آشنایی با احادیث اهل بیت، ترجمه و تفسیر قرآن کریم، حفظ موضوعی، سبک زندگی و بخش هنری این جشنواره نیز شامل رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، تذهیب، معرق و منبت، فیلم کوتاه، عکس و پوستر بود.
دکتر نحوی با اشاره به رشته‌های اپلیکیشن و کانال‌های مجازی به عنوان زیرمجموعه بخش فناوری، تصریح کرد: در بخش ادبی این جشنواره قرآنی رشته هایی چون شعر، داستان کوتاه، نمایشنامه نویسی، فیلمنامه نویسی و در پژوهشی نیز شرکت کنندگان در رشته های تلخیص کتاب، نقد کتاب و مقاله نویسی به رقابت پرداختند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: مرحله دانشگاهی این جشنواره در بهمن و اسفندماه سال ۱۳۹۸، آزمون کتبی این رقابت ها در روز ۱۱ آبان ماه جاری و آزمون های شفاهی رشته های مختلف نیز طی روزهای ۱۹ الی ۲۱ آبان ماه به صورت مجازی برگزار شد.
دکتر نحوی، تعداد آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره را قابل توجه توصیف کرد و ادامه داد: در بخش آوایی قریب به ۴۰۰ شرکت کننده، در بخش کتبی، قریب به ۲۰۰ شرکت کننده در ۹ رشته، در بخش هنری حدود ۸۰ اثر برگزیده، در بخش فناوری قریب به ۵۰ اثر و در بخش ادبی نیز حدود ۸۰ اثر ارسالی به رقابت پرداختند.
وی، به برگزاری بخش آوایی این جشنواره طی روزهای ۱۹ الی ۲۱ آبان ماه در دو بخش مجزا ویژه خواهران و برادران اشاره و تصریح کرد: داوری بخش های هنری توسط اساتید برجسته رشته های هنری در اصفهان و داور اصلی بخش آوایی توسط دکتر ستوده نیا، داور بین المللی و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان بود که دو کارگاه آموزشی تجوید با حضور ایشان و نیز کارگاه آموزش لحن با حضور استاد شاه میوه در روز ۱۹ آبان نیز به صورت برخط برگزار شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزاری نمایشگاهی از آثارهنری دانشجویان شرکت کننده در این جشنواره در محل این دانشگاه را از دیگر برنامه های جنبی سی و پنجمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور عنوان کرد.

نتایج این دوره از جشنواره از طریق لینک زیر قابل دسترسی است.
ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: صنعتی اصفهان


( ۱ )