دکتر غفاری در دومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر صنعتی تأکید کرد:

ضرورت نگاه عالمانه در مواجهه با مسأله اعتیاد به مواد مخدر

۲۳ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۷ کد : ۵۸۱۰۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۷۳۰
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر صنعتی، با اشاره به ضرورت نگاه عالمانه در مواجهه با مسأله اعتیاد به مواد مخدر و پیشگیری از آن، نقش دانشگاه را در پرداختن به این موضوع مورد تأکید قرار داد.
ضرورت نگاه عالمانه در مواجهه با مسأله اعتیاد به مواد مخدر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری در این همایش ملی که با هدف شناسایی زمینه‌های بروز اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و راهکارهای پیشگیری از آن در دانشگاه اصفهان برگزار شد، افزود: دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌بایست علل و عواملی را که منجر به گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر می‌شود را مورد مداقه قرار دهند و در این راستا راهکارهای علمی و عملی به سیاستگذاران و برنامه‌ریزان ارائه دهند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه کارکرد حوزه فرهنگی در دانشگاه‌ها و ستاد آموزش عالی در موضوع اعتیاد آگاه‌سازی است، اظهار داشت: در این راستا برنامه‌های متعددی در سطوح مختلف پیش‌بینی و به عرصه اجرا در آمده است.
دکتر غفاری تصریح کرد: نقش دانشگاه‌ها به واسطه مواجهه با نیروهای جوان و در معرض آسیب‌های اجتماعی، نقش پررنگی است که این امر سبب گردیده تا در سال‌های اخیر مورد توجه تصمیم گیران و نهادهای مسئول قرار گرفته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه با اشاره به اینکه رویکرد پیشگیرانه در مواجهه با پدیده اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تأکید کرد: توجه به این رویکرد بسیار کم هزینه‌تر و کارآمد‌تر از سایر روش‌هاست.
وی ادامه داد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با برخورداری از ظرفیت استادان و صاحب‌نظران مجرب می‌توانند نسبت به تولید دانش پیشگیری اهتمام ورزند.
دکتر غفاری خاطر نشان کرد: برگزاری این همایش در بعد ملی مقدمه‌ای است که می‌تواند توجه صاحب‌نظران در حوزه‌های مرتبط را به این امر جلب نماید تا در این راستا فعالیت نمایند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت مجموعه‌های دانشجویی افزود: در مسأله پیشگیری از مواد مخدر این مجموعه‌ها با ورود مسئولانه و توأم با آگاهی و برنامه‌ریزی می‌توانند به عنوان بازوان کارآمد ایفای نقش نمایند.
دکتر غفاری بیان کرد: متأسفانه باورهای غلط، سهولت در دسترسی و نیز وجود زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی موجب گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان شده است که برنامه‌های فرهنگی هدفمند می‌تواند در اصلاح باورها و نیز تقویت بنیه اجتماعی و فرهنگی آنان مؤثر باشد.
وی در پایان با قدردانی از اهتمام رئیس و مسئولان دانشگاه اصفهان و نیز حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد: نتایج این همایش به عنوان یک دستاورد علمی به روز که حاصل مطالعات و تحقیقات دانشگاهی است، بتواند در برنامه‌ریزی‌ها مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این همایش طی سخنانی با اشاره به شیوع مواد مخدر صنعتی در سال های اخیر اظهار داشت: کشور ما به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص در منطقه و هم جواری با برخی کشورهای تولیدکننده مواد مخدر، همواره در معرض آسیب‌های ناشی از آن قرار گرفته است.
دکتر امیر حسین یاوری افزود: علی رغم اقدامات و برنامه های متعددی که در سال های اخیر در مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است، ما نیازمند برنامه ریزی استراتژیک و راهبردی در این زمینه می باشیم.
وی با تشریح برخی اقدامات صورت گرفته از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به منظور مقابله با مسأله اعتیاد در کشور اظهار داشت: اگر چه اقدامات مقابله ای چشم گیری در این خصوص صورت گرفته است ولی به دلیل سهولت دسترسی به مواد مخدر صنعتی شاهد شیوع نگران کننده این نوع از مواد مخدر به ویژه در میان جوانان هستیم.
یاوری توجه به موضوع پیشگیری از مصرف مواد مخدر صنعتی را بسیار با اهمیت توصیف کرد و افزود: رویکردهای نوین در موضوع پیشگیری باید در دستور کار قرار گرفته و در این مسیر دانشگاه ها می توانند نقش به سزایی ایفا نمایند.
وی در تبیین رویکردهای نوین در عرصه پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر خاطر نشان کرد: در رویکردهای نوین نقش استارت آپ ها و شتاب دهنده های دانش بنیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: بایستی دانش تولید شده در دانشگاه ها و مراکز علمی به خدمت در آمده و بتوانند در قالب استارت آپ ها در عرصه پیشگیری و اقدامات مقابله ای به کار گرفته شود.
وی افزود: در این راستا حمایت از ایده های استارتاپی مبتنی بر دانش روز مورد حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار می گیرد که یکی از آنها در ماه آینده فعالیت خود را آغاز می کند.
یاوری در پایان ضمن قدردانی از وزارت علوم و دست‌اندرکاران این همایش ابراز امیدواری کرد: صاحب نظران و فعالان دانشگاهی بیش از پیش در کمک به کنترل و کاهش پدیده اعتیاد به مواد مخدر گام بردارند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر جعفر شانظری دبیر این همایش نیز گ گزارشی از روند برگزاری همایش ارائه کرد.
وی گفت: از ابتدای فراخوان این همایش ۲۹۲ عنوان مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است و پس از داوری و ارزیابی ۳۱ عنوان مقاله مورد پذیرش قرار گرفتند که نتایج این پژوهش ها در قالب کتاب منتشر می شود.
شانظری ادامه داد: از مجموع مقالات ارسالی ۵۴ مقاله در حوزه علوم اجتماعی و مددکاری، ۳۱ مقاله در حوزه روان شناسی و علوم تربیتی و ۱۲ در حوزه علوم پزشکی بوده و بقیه در سایر شاخه های علمی مرتبط با همایش به رشته تحریر در آمده است.
وی در ادامه سخنان خود آموزش، پژوهش و فرهنگ را به عنوان سه ضلع اصلی جامعه بر شمرد که پرداختن به این اضلاع را زمینه ساز توسعه یافتگی و تمدن سازی دانست.
شانظری آسیب های اجتماعی را از موانع جدی فرا روی توسعه عنوان کرد و افزود: کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با تقویت و تکیه بر آن این ضلع قابل دستیابی است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: راهکارهای ارائه شده در چارچوب مقالات این همایش بتواند در راستای کمک به کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی منشاء اثر قرار گیرد.
گفتنی است در این همایش تنی چند از پژوهشگران و صا حب‌نظران به ارائه مقالات و یافته‌های علمی خود در قالب سخنرانی و میزگرد تخصصی پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷