طراحی و ساخت شش لیزر در مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۳ کد : ۵۸۰۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۹
مسئول راه‌اندازی مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما دانشگاه شهید چمران اهواز از طراحی و ساخت شش لیزر در این مرکز خبر داد.
طراحی و ساخت شش لیزر در مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر محمد صبائیان درباره فعالیت‌های پژوهشی این مرکز، گفت: طراحی و ساخت اولین «لیزر پالسی فوق سریع آتوثانیه» برای نخستین بار در کشور و «لیزر پیوسته کوک‌پذیر و فمتوثانیه با دمش نور آبی» در مرکز لیزر و پلاسما انجام شده است و کار ساخت «لیزر سبز موج پیوسته تک‌مود ۵ وات» در دست پیگیری است.
وی افزود: همچنین طراحی و ساخت «لیزر حالت جامد دمیده‌شده با نور خورشید»، «لیزر پالسی دی‌اکسید کربن» و «دستگاه شکست خواب بذر با لیزر» نیز به پایان رسیده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز از چاپ بیش از ۴۰ مقاله توسط اعضای هیئت علمی همکار در مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای این دانشگاه در پایگاه استنادی جی.اس.آر (JCR) خبر داد.
*همکاری‌های علمی مرکز لیزر و پلاسما
دکترصبائیان درباره همکاری‌های علمی مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: همکاری مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، همکاری با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین در ساخت «دستگاه شکست خواب بذر» برای نخستین بار در کشور؛ همکاری با دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز در ساخت «سامانه تولید پلاسمای مستقیم و سامانه‌های لیزری برای تحریک پلاسمون‌های جای‌گزیده»، همکاری با بخش شیمی دانشکده علوم برای از بین بردن سلول‌های سرطانی ریه با استفاده از لیزر؛ همکاری با دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در مطالعه «اثر تابش لیزر بر میکرواورگانسیم‌های روی دندان» و اجرای پژوهش «لیزر درمانی سرطان» با همکاری دانشکده پزشکی، از اقدامات این بخش است.
*فعالیت‌های علمی و طرح های ارتباط با صنعت
مسئول راه‌اندازی مرکز تحقیقات لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز از ارائه چهار سخنرانی در شرکت گاز استان در ارتباط با طراحی و ساخت دستگاه «حس‌گر گاز متان و اتان با لیزر مادون قرمز» خبر داد و گفت: همچنین در همکاری با سازمان برنامه و بودجه استان، اداره هواشناسی خوزستان، سازمان آب و برق بیش از ۱۰ پیشنهاده پژوهشی تهیه و ارائه‌شده است.
دکترصبائیان از تولید نیمه‌صنعتی لامپ زنون، کسب حمایت مالی و ابزاری برای تولید نیمه‌صنعتی لامپ فلش و قوس زنون و آرگون، کسب حمایت ابزاری برای ساخت طیف سنج XUV/VUV و اجرای طرح سنتز گرافین به روش فلش برای تولید انبوه، به‌عنوان دیگر فعالیت‌های مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید چمران اهواز، نام برد.
*برنامه‌ی همکاری های علمی آینده مرکز
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز از گسترش ارتباطات علمی (نظری و تجربی) با محققان خارج از کشور، زمینه‌سازی برای تبادل دانشجوی بین‌المللی، شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی، برگزاری سمینار تخصصی ملی و بین‌المللی به‌صورت مجازی و درآمدزایی مرکز به‌عنوان مهم‌ترین برنامه‌های همکاری‌های علمی آینده مرکز لیزر و پلاسمای دانشگاه نام برد.
دکترصبائیان در پایان با تقدیر از همکاری‌های اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در پیشبرد اهداف مرکز لیزر و پلاسما دانشگاه از حمایت‌های رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در اجرای برنامه‌های مرکز سپاسگزاری کرد و از تمامی علاقه‌مندان به فعالیت‌های علمی- پژوهشی در زمینه نور، لیزر و پلاسما دعوت کرد با این مرکز همکاری داشته باشند.
گفتنی است پیشنهاد تأسیس مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما دانشگاه شهید چمران اهواز در سال ۱۳۹۵ مطرح شد. با ارائه اهداف و ضرورت ایجاد آن و آمادگی ۱۰ نفر از اعضای هیئت علمی این گروه، پیشنهاد تأسیس «مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما» تصویب شد و پس از آن مراحل تصویب در شورای دانشکده علوم، شورای پژوهشی دانشگاه و سرانجام جلسه هیئت رئیسه دانشگاه به انجام رسید.
ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: شهید چمران اهواز