توسط محققان مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی صورت گرفت؛

طراحی نانو دارو جهت درمان تومور مغزی با استفاده از ترکیبات طبیعی

تعداد بازدید:۸۳۶
رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی از دستیابی به فناوری تولید نانو دارو جهت درمان تومور مغزی با استفاده از کورکومین خبر داد.
طراحی نانو دارو جهت درمان تومور مغزی با استفاده از ترکیبات طبیعی
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازمؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، دکتر قدیر رجب زاده با اعلام این خبر افزود: این فناوری حاصل اجرای پروژه مشترک این موسسه با دپارتمان علوم اعصاب دانشکده پزشکی مشهد بود که با هدف طراحی دارویی با استفاده ترکیبات طبیعی زیست فعال انجام شده است.
وی گفت: به دلیل پیچیدگی فرآیند درمان تومور های مغزی و عوارض جانبی زیاد دارو های موجود، در این پروژه بعد از طراحی دارو، فرآیند بررسی اثر درمانی بر روی سلول های تومور مغزی انجام شد.
رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی بیان کرد: محصول نهایی تولید شده در این پروژه می تواند به عنوان غذا دارو به صورت موازی با دارو های موجود در درمان تومور مغزی مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر رجب زاده، اظهار داشت: استفاده از غذا داروها در صنایع غذایی و دارویی، بعلت مشکلاتی نظیر جذب پایین در سیستم گوارشی، تغییر پذیری احتمالی در طول نگهداری و تاثیر سیستم گوارشی بر آن، با محدودیت هایی مواجه است.
وی افزود: بسیاری از این ترکیبات در طی فرآوری ماده غذایی و نگهداری تخریب شده و خواص سلامتی بخش خود را از دست می دهند. به همین دلیل انتخاب و ایجاد یک سیستم انتقال مناسب برای جذب و استفاده حداکثری از خواص ترکیبات طبیعی ضروری است.
دکتر رجب زاده گفت: برای اثربخشی بیشتر کورکومین، حامل‌هایی برای محافظت از آن طراحی شده است که نانو حامل‌های مذکور قابلیت جذب کورکومین را در سیستم گوارش و در سیستم گردش خون افزایش داده است.
وی تاکید کرد: در این تحقیق با تغییراتی که در سطح نانو حامل ایجاد شده، راندمان انتقال این دارو به بافت هدف یا همان تومور مغزی افزایش یافته است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴