به میزبانی دانشگاه اصفهان؛

بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور برگزار شد

۱۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۲ کد : ۵۸۰۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۰
بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر سید مهدی ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان به صورت حضوری و دیگر روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ به صورت مجازی به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد.
بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این اجلاس، اولویت امروز دانشگاه ها را نهادینه شدن جامعه محوری و حل معضلات جامعه دانست.
وی اظهار داشت: دستورجلسه این اجلاس در سطح کلان تعریف شده و توجه به ارتباط دانشگاه با جامعه، اصلی ترین موضوعی است که در نشست امروز به آن می پردازیم.
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه اصفهان در حوزه علم و دانش در طول تاریخ یکی از مهم‌ترین مراکز بوده و هست، تصریح کرد: پیشرفت های دانشگاه های کشور و به تبع آن دانشگاه های اصفهان در ۷ الی ۸ سال اخیر، گواه این است که یکی از آرام ترین و موفق ترین دوره ها را سپری کرده اند.
دکتر نیلی گفت: در سال های اخیر نگاه دانشگاه به سمت جامعه محور بودن در حرکت است و در عین حال که در توسعه علم کمی و کاستی رخ نداده سعی بر این است که جامعه محور بودن دانشگاه ها را نیز نهادینه سازیم.
رئیس دانشگاه تهران با تاکید براینکه توسعه پایدار با ارتباط بیشتر جامعه و دانشگاه نیز محقق می شود، ابراز امیدواری کرد که مسئولان کشور در ارائه رهنمودها به دانشگاه همراه شوند تا دانشگاه ها در رسیدن به این اهداف موفق باشند.
رییس دانشگاه اصفهان، نیز در این نشست موضوع مورد بحث اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور را، توسعه نوآوری و فناوری در دانشگاه ها دانست و بر ترسیم نقشه راه تحقیقات آینده کشور تاکید کرد.
دکتر هوشنگ طالبی با بیان اینکه اجلاس امروز یک جلسه مشورتی برای سیاست گذاری های آموزشی در برنامه هفتم توسعه است، اظهار داشت: سیاست گذاری های کلان آموزشی در راستای ترسیم نقشه راه تحقیقات آینده کشور در جلسه امروز مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
وی افزود: مهمترین دستور جلسه اجلاس، در خصوص موضوع علم و فناوری در برنامه هفتم توسعه است و علاوه بر آن موضوع اختیارات و استقلال دانشگاه ها مطرح و مورد بحث قرار می گیرد.
رییس دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه به عقیده بنده در این خصوص همخوانی وجود دارد، تصریح کرد: اما بحث مکمل این ظرفیت بحث رشته های تحصیلی است که از سوی وزارت خانه تفویض اختیار برای دانشگاه های بزرگ انجام شده است
وی با بیان اینکه دانشگاه اصفهان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور است که اکنون با سن جوان اعضای هیات علمی این دانشگاه، آینده روشنی پیش رو دارد، خاطر نشان کرد: دانشگاه اصفهان با بیش از ۷۰ سال سن به عنوان یک دانشگاه جوان قلمدا می شود زیرا متوسط سن اعضای هیات علمی این دانشگاه ۴۸ سال و متوسط سنوات آنها ۱۵ سال و متوسط ورودی این همکاران ۳۲.۵ سال است به همین خاطر به عنوان یک دانشگاه جوان نوید آینده ای روشن را می دهد.
دکتر طالبی افزود: در سال ۱۳۹۲ تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه حدود ۶۵۰ و اکنون نیز تعداد اعضای هیات علمی ۶۵۰ نفر هستند و این مهم نشانگر یکسان بودن ورودی و خروجی اساتید است. البته با اذعان این مهم که خروجی دانشگاه اعضای هیات علمی با مرتبه استاد تمامی و دانشیاری بوده و در مقابل اعضای هیات علمی جوان و با مرتبه استادیاری به دانشگاه ورود کرده اند. ولی روند رو به رشد از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ نشانگر افزایش شاخص های علمی این دانشگاه بوده است که در تولید علم و بروندادهای پژوهشی روند رو به رشدی داشته است.
رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه اولویت دادن به علم و فناوری و حضور موثر در برنامه های ملی و بین المللی از برنامه های مصوب این دانشگاه است، افزود: ارتقا مراکز دانشگاه را در دستور کار خود داریم و اکنون آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اصفهان دارای دستگاه هایی با فناوری بالا است که جز ۱۰ آزمایشگاه برتر در کشور می باشد.
وی افزود: هم راستا با فعالیت های آموزشی دانشگاه، در تبدیل دانش فعالیت های مختلف در دانشگاه اصفهان انجام شده که می توان به برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های همکار همچون کره، دانشگاه دولتی لبنان، سئول و استراسبورگ فرانسه اشاره کرد.
دکتر طالبی ادامه داد: بیش از ۳۰ قرارداد پژوهشی با دانشگاه های متعدد در حوزه اتحادیه اروپا انجام شد که شاهد تبادل اساتید هستیم و همچنین در حوزه جذب دانشجوی خارجی شاهد رشد ۳۰۰ درصدی بوده ایم.

حجت الاسلام میثم شریف رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان نیز در این اجلاس با تاکید براینکه انسان تا پیش از جان دادن باید کرامت انسانیتش حفظ شود، اظهار داشت: اگر بتوانیم حرکت کلی دانشگاه به سمت تربیت دانشجویی کریم النفس باشد وظیفه خود را به خوبی انجام داده ایم و اگر خروجی دانشگاه دانشجوی عدالت خواه، با ادب، راستگو و با شرف باشد بسیاری از مشکلات داخل دانشگاه و حتی جامعه رفع خواهد شد و اگر اینگونه باشد دانشگاه انسان ساز است.
استاندار اصفهان در بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور اظهار داشت: دانشگاه مرکز تولید علم و توسعه و سرچشمه ایده پردازی است و سه ضلع آموزش آکادمیک، پژوهش علمی و عالمانه و حیات خلاقانه، توسعه یک جامعه را رقم می زند.
دکتر عباس رضایی با بیان اینکه این روزها تک تک ما دوران تازه ای را تجربه می کنیم و همه کارها تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته، اظهار کرد: از شیوه ارتباط با اعضای خانه گرفته تا نحوه ورود و خروج به منزل و بسیاری از حوزه های زندگی با چالش های فراوانی روبه رو شده ایم.
استاندار اصفهان با بیان اینکه دانشگاه نهادی هوشمند است که پیشگام در تحول، تغییر و توسعه خواهد بود، خاطرنشان کرد: اگر دانشگاه در مقطعی به آموزش ژرف توجه داشته و در زمانی پژوهش محور شده، اکنون در توسعه علوم پایه و تحقیقات پایه سیاست گذاری شده و همه اهتمام ورزیدند تا وظیفه خود را ایفا کنند و موفقیت در بروندادهای پژوهش نشانگر این مهم است.
وی بر حرکت به سمت دانشگاه نسل چهارم تاکید و تصریح نمود: اهتمام به اصل پژوهش در کنار آموزش و ارتقا روحیه نشاط و خودباوری از رسالت های خطیر دانشگاه نسل چهارم است.
دکتر رضایی تنظیم رابطه تحصیل با اشتعال و توجه به نیازهای تولید و اشتغال و تبدیل ایده به محصول و دانش به ثروت را از وظایف خطیر در این دوران حساس عنوان کرد و افزود: نهاد دانشگاه رسالت توسعه یافتگی در عرصه دانش، سیاست، فرهنگ و اقتصاد را برعهده دارد و تولید فرهنگ را در دستور دارد.
استاندار اصفهان وجود جوانان محقق مشغول به آفرینش علمی، فرهنگی، صنعتی، هنری و منابع عظیم زیرمینی و موقعیت جغرافیایی و بازار بزرگ ملی و اقتصادی کشور را از ظرفیت های کشور دانست و تاکید کرد: نباید از آن غفلت کرد.
دکتر رضایی مردمی کردن اقتصاد را نیازمند جهادی هوشمندانه دانست و گفت: اگر خروجی دانشگاه در جامعه ناکارآمد است، معلول نداشتن سیستم جامع نگر در عرصه یادگیری و تولید سرمایه اجتماعی است. زیرا آموزش و تحصیلات به تنهایی کارآمد نیست، چراکه داشتن مدرک تحصیلی ضرورتاً مساوی با داشتن روحیه تصمیم گیری گروهی و روحیه مشورت طلب و انتقادپذیری نیست.
استاندار اصفهان تاکید کرد: دانشگاه باید از تماشاگری به بازیگری در عرصه جامعه گام بردارد و در دانشگاه نسل چهارم باید شهروند و آموزش عالی مورد نظر باشد و سه ضلع آموزش آکادمیک، پژوهش علمی و عالمانه و حیات خلاقانه در یک سیستم تنیده شود که نبود اینها توسعه نیافتگی و مرگ جامعه را رقم می زند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴