قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل مطرح کرد:

تغییر شکل تعاملات بین‌المللی با توجه به تحولات پرشتاب عصر کرونا

۱۵ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۱ کد : ۵۷۹۹۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۸۵۴
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به تغییر شکل تعاملات بین‌المللی با توجه به تحولات پرشتاب عصر کرونا گفت: مسلما کرونا بازتاب‌های منفی گسترده‌ای بر تبادلات علم و فناوری داشته است، ولی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی سازوکارهای جدیدی را برای انطباق با شرایط جدید یافته‌اند.
تغییر شکل تعاملات بین‌المللی با توجه به تحولات پرشتاب عصر کرونا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، پنجمین جلسه کارگروه آئین نامه اجرائی بند (الف) ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور درخصوص تشکیل شعب مشترک دانشگاهی با حضور نمایندگانی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور اقتصادی و دارائی، وزارت کشور، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، دانشگاه تهران، سازمان منطقه آزاد کیش و مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهید مفتح این وزارت برگزار شد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در این جلسه تصریح کرد: گرایش به علم و دانش، ضامن ماندگاری مناطق آزاد است و باید این اتمسفر را در منطقه آزاد کیش ترویج کرد.
دکتر سالار آملی افزود: منطقه آزاد کیش باید حتماً با یک یا دو دانشگاه بین المللی تفاهم.نامه و پیوند همکاری برای ایجاد شعب مشترک دانشگاهی داشته باشد تا امکان پیگیری اقدامات اداری و قانونی لازم در وزارت علوم وجود داشته باشد.
در ادامه این نشست، نمایندگان وزارت علوم، گزارشی از وضعیت دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی و اقدامات وزارت علوم در عصر کرونا از جمله برگزاری یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین‌الملل، ایجاد کارگروه مطالعات آموزش عالی در عصر کرونا و وضعیت آموزش و پژوهش و تبادلات علمی بین‌المللی در ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور ارائه کردند.
نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر آموزش عالی پزشکی و پژوهش، چالش‌های مربوط به عصر کرونا در این حوزه را محدودیت‌های فیزیکی و اجتماعی، کاهش اعتبارات پژوهشی و کاهش دانشجویان خارجی برشمرد.
سپس مدیر عامل منطقه آزاد کیش به ظرفیت‌های این منطقه در زمینه ایجاد شعب مشترک دانشگاهی و دانشگاه‌های بین‌المللی از جمله وجود مرکز نوآوری، ۷ پردیس بین‌المللی دانشگاهی، شهرک دانشگاهی، دفتر منطقه‌ای اتحادیه بین‌المللی روسای دانشگاه‌های جهان و شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد.
وی چالش‌های موجود در ایجاد دانشگاه‌های بین‌المللی را ایجاد کنسرسیوم چندجانبه برای ایجاد دانشگاه‌های بین‌المللی، تسهیل فرآیند ایجاد خدمات کنسولی در کیش، امکان پرداخت هزینه‌های ارزی، امکان جذب دانشجویان ایرانی در خارج از کشور و بازتعریف وظایف رایزنان فرهنگی به عنوان رایزنان اقتصادی و ترویج فرصت‌های مطالعاتی و برگزاری دوره‌های مشترک دانست.
نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه جلسه، با تاکید بر اینکه آینده کار و آینده مهارت در تغییرات است و مهارت‌های مورد نیاز برای جهان آینده متفاوت می‌باشد، پیشنهاد تشکیل یک مرکز آموزش‌های مهارتی با تمرکز بر مهارت‌های تخصصی کوتاه مدت، نرم، فناوری ارتباطات، هوش مصنوعی، شغلی و زندگی و نوین، مبتنی بر اقتصاد دیجیتال را ارائه داد.
نماینده سازمان سرمایه‌گذاری نیز پیشنهاد تبدیل منطقه به هاب بین‌المللی در زمینه علم و فناوری و نماینده دانشگاه تهران نیز پیشنهاد برنامه‌ها و دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارجی با میزبانی پردیس‌ها و دانشگاه‌های کیش را ارائه دادند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )