با حضورمجازی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ؛

آیین اختتامیه طرح کمند در دانشگاه ایلام برگزار شد

۱۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۸ کد : ۵۷۹۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۲۳
با حضور مجازی دکترمعصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ودکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری آیین اختتامیه طرح کمند (کار، مهارت و نوآوری) ویژه دانشجویان دختر دانشگاه‌‌های استان ایلام در دانشگاه ایلام برگزار شد.
آیین اختتامیه طرح کمند در دانشگاه ایلام برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، در این آیین دکتر ابتکار با ابراز خرسندی به جهت حضور آنلاین در این مراسم در دانشگاه ایلام، از حسن توجه و همکاری وزیرعلوم برای برگزاری طرح کمند در ۱۰ دانشگاه کشور تقدیر کرد و با اشاره به برگزاری موفقیت‌آمیز این رویداد در دانشگاه ایلام، اظهار داشت: تعداد شرکت کنندگان و تنوع و کیفیت آثار ارسالی به رویداد کمند در دانشگاه ایلام، نشانه تحقق اهداف طراحی شده برای این طرح است که دکتر علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام با علاقه و انگیزه خاصی که داشتند، با خلاقیت روند برگزاری این رویداد را بسیاری عالی هدایت کردند، و بر خود لازم می‌دانم از مساعی ایشان و سایر همکارانش کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.
وی افزود: محورهای این رویداد که با رویکرد بومی طراحی شده بود و از جمله اهتمام به صنایع دستی می‌تواند زمینه توسعه پایدار استان ایلام را فراهم کند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، برگزاری این رویداد در سطحی عالی و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی را یک دستاورد مهم دانست و گفت: باید تجربه برگزاری این رویداد به عنوان یک الگو در سایر برنامه‌ها مورد استفاده قرار گیرد و در اختیار دیگر دانشگاه‌ها هم گذاشته شود.
دکتر ابتکار خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داریم طرح کمند کاشت یک نهال است و انتظار داریم این نهال به خوبی آبیاری شود تا یک باغ ایرانی را در همه دانشگاه‌ها نظاره‌گر باشیم.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: باید با مستندسازی نتایج حاصله در روند برگزاری رویداد کمند را در سطح جامعه انتشار داد تا زمینه اتصال دانشجویان به بازار کار فراهم شود.
دکتر ابتکار با اشاره به عملکرد خوب دانشگاه ایلام در تدوین سند ارتقای وضعیت بانوان استان ایلام یادآور شد: برگزاری این رویداد گامی برای تحقق مفاد این سند است.
وی همچنین توانمندسازی دانشجویان را یکی از وظایف اصلی دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: دانشجویان باید در طول تحصیل و در کنار آموزش و پژوهش، مهارت‌های کارآفرینی و اشتغال را فراگیرند و با اعتماد به نفس و امید وارد بازار کار و جامعه شوند و در این راستا یکی انتظارات اصلی از دانشگاه‌ها، آماده سازی بستر مناسب برای تحقق این فرآیند است.
دکتر ابتکار در ادامه افزود: باید واقعیت ها برای دانشجویان تشریح شود و تجربیات مختلف به آنان منتقل گردد، تا دانشجویان در مواجهه با رویدادهای مختلف و از جمله شکست احتمالی، دچار یاس و سرخوردگی نشوند، بلکه خیلی سریع روحیه خود را بازآفرینی کنند و با استقامت و جسارت از شکست به وجود آمده، پلی برای پیروی و موفقیت‌های آینده بسازند.
در ادامه مراسم دکترغفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه ایلام در چند سال اخیر عملکرد مناسبی در سطوح مختلف داشته است، اظهار داشت: دانشگاه ایلام در چند سال اخیر توسعه خوب و متوازنی در سطوح مختلف و از جمله در حوزه فرهنگی و اجتماعی در سطح کشور داشته که بخش عمده‌ای از این دستاورها، مرهون تلاش‌ها و پی‌گیری‌های دکتر علی‌اکبری می‌باشد، که به علت توانایی علمی و مدیریتی و جسارت، سخت کوشی و هنری که در برقراری ارتباط با دیگران دارند، توانسته است به خوبی این مجموعه را مدیریت کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با ارزیابی مثبت از روند برگزاری رویداد کمند در دانشگاه ایلام، بیان داشت: این طرح با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ۱۰ دانشگاه کشور برگزار می‌گردد، که خوشبختانه دانشگاه ایلام در این زمینه هم عملکرد خوبی داشته و توانسته این رویداد را در سطح عالی برگزار کند و لذا بر خود لازم می‌دانم از تمامی مسئولان، عوامل و کنشگران دانشجویی که در جریان برگزار این رویداد فعالیت داشته‌اند کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.
دکترغفاری یادآور شد: باید دانشجویان به زندگی در فضای دانشگاه محدود نشوند، بلکه توانایی ارتباط مؤثر با جامعه و مجموعه‌های بیرون دانشگاهی را کسب نماید و در این راستا و ضمن فراگیری مهارت‌های کارآفرینی، توانمندی لازم را برای ورود به اجتماع به دست آورند و اگر این مهم محقق شود، زمینه پویایی جامعه فراهم می‌گردد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های خوب طرح کمند، اکتفا نکردن به مجموعه دانشگاهی و استفاده از ظرفیت دیگر بخش‌های جامعه برای توانمند سازی دانشجویان است و برای همین اجرای خوب این طرح بارقه امید و خودباوری را به متن جامعه تزریق می‌کند.
دکترغفاری تأکید کرد: باید با آموزش مهارت‌های مختلف کسب و کار، ارتباط با دیگران، کار گروهی و استفاده از ظرفیت‌های مختلف جامعه به دانشجویان، روح خودباوری را در آنان تقویت و احساس ناتوانی را از آنان دور کرد.
وی افزود: چنین رویکردی زمینه اثراگذاری بهتر افراد در اجتماع و در نتیجه پویایی توأمان فرد و جامعه را فراهم می‌کند.
در ادامه دکتر علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به سابقه همکاری دانشگاه ایلام با دکترابتکار در مدیریت‌های مختلف کشوری در سالیان گذشته بیان داشت: زمانی که دکتر ابتکار ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور را بر عهده داشتند، با مساعدت و همکاری ایشان دومین همایش بین المللی گرد و غبار با حضور رؤسای سه دانشگاه کشور عراق، ۳۵۰ متخصص و پژوهشگر از هفت کشور و ۶۰ دانشگاه و مرکز آموزشی جهان و با مشارکت سازمان های ملی و بین المللی و مقامات عالی رتبه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کشوری با موفقیت برگزار شد.
وی افزود: همچنین سال گذشته سند ارتقای وضعیت بانوان استان ایلام که دانشگاه ایلام مجری آن بود با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و با همفکری اساتید، دانشگاهیان، نخبگان، کارشناسان و مدیران دستگاه‌های اجرایی و با رویکرد بومی تدوین شد، تا ضمن شناسایی و ارزیابی وضعیت موجود زنان در استان ایلام، راهکارهای کارشناسی برای ارتقای شاخص‌های اشتغال، آموزش، مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان نیزارائه دهد.
دکتر علی اکبری برگزاری رویداد کمند را تجربه سوم همکاری دانشگاه ایلام و دکتر ابتکار عنوان کرد و گفت: این طرح هر چند در زمان شیوع پدیده کروناویروس انجام گرفت، اما بواسطه اینکه دو مجموعه مدیریتی موفق دانشگاه ایلام شامل: معاونت فرهنگی و اجتماعی و مدیریت امور بانوان و خانواده اجرای آن را بر عهده گرفتند، خوشبختانه این رویداد در سطحی عالی و با استقبال گسترده دانشجویان دختر مواجه شد و توانست اهداف مورد نظر را محقق سازد. همچنین دانشگاه ایلام آمادگی دارد تا برنامه جدید ملی و یا استانی را با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار کند.
رئیس دانشگاه ایلام یادآور شد: حضور دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی و استقبال دانشجویان و درخواست آنان برای تدوام حمایت‌های مالی از ایده‌های شان از جمله شاخصه‌های خوب این رویداد بوده است.
دکتر علی‌اکبری در ادامه به اشاره همکاری‌های مشترک دانشگاه ایلام و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در طی سالیان گذشته اظهار داشت: در جریان برگزاری جشنواره‌های حرکت و رویش و همچنین اردوهای راهیان نور و برگزاری مراسم اربعین، بواسطه حسن تعامل و همکاری های دوجانبه، تجربه‌های نابی شکل گرفت.
همچنین در ابتدای این مراسم دکتر امامی پور مدیر امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ایلام و دبیر طرح کمند گزارشی از فرآیند انجام این رویداد ارائه داد.
در پایان نفرات برتر طرح کمند نفرات برتر این رویداد معرفی شدند.
طرح کمند پیرو تفاهم نامه معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با هدف توانمندسازی دختران دانشجو و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه آنها در ۱۰ دانشگاه کشور برگزار شد که معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ایلام به عنوان یکی از دانشگاه‌های برگزارکننده این طرح بود.

ل. س ۴۲/‏ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: ایلام