رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان:

جشنواره ملی شیخ بهایی در ماموریت ترویج فرهنگ فناوری و نفوذ در بازار کسب و کار موفق عمل کرده است

۱۲ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۸ کد : ۵۷۹۵۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۷۲
دکتر قیصری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، در نشست خبری (مجازی) پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی که امروز (دوشنبه) در محل این وزارت برگزار شد، نقش این جشنواره ملی را در ترویج فرهنگ فناوری و نفوذ در بازار کسب و کار با توجه به نیازهای کشور را مثبت و سازنده ارزیابی کرد.
جشنواره ملی شیخ بهایی در ماموریت ترویج فرهنگ فناوری و نفوذ در بازار کسب و کار موفق عمل کرده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر قیصری گفت: جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی اولین رویداد فناورانه و نوآورانه کشور است که از ۱۸ سال پیش کار خود را آغاز کرد و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان مسئولیت برگزاری آن را بر عهده داشته است.
وی افزود: این شهرک بزرگترین مجموعه شرکت‌های دانش بنیان و فناور را در خود جای داده است که ۵۴۰ شرکت دانش بنیان در این شهرک مستقر هستند و شهرک شامل سه پارک علم و فناوری، ۱۰ مرکز رشد تخصصی و به عنوان پایه‌گذار پارک‌های علم و فناوری از سال ۱۳۷۲ مطرح شده و از سال ۱۳۷۵ با مجوز شورای انقلاب فرهنگی آغاز به فعالیت کرده است و توانسته نقش موثری در علم و فناوری کشور داشته باشد.
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تصریح کرد: جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی از سال های آغاز به کار خود به توسعه و ترویج فرهنگ کار آفرینی و اقتصاد دانش محور اقدام و در طول این سال‌ها به اقصی نقاط کشور سفر کرده و برنامه های مختلفی را اجرا و افراد را با مفاهیم نوآوری و فن آفرینی آشنا ساخته است. امروز شاهد شکل‌گیری پارک‌های علم و فناوری در سراسر کشور و وجود شرکت های دانش بنیان هستیم که در زمینه کار آفرینی نقش موثری ایفا می‌کنند.
دکتر قیصری در ادامه افزود: در این دوره از جشنواره به شرکت‌هایی که توانسته‌اند نیازی از کشور را برطرف سازند و یا موفق شده‌اند که سرمایه‌گذار جذب نمایند، امتیازات ویژه ای تعلق گرفته است.
وی با بیان اینکه ۵۰۰ طرح به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که در سه بخش و طی سه مرحله مورد داوری قرار گرفته است، افزود: داوری ها پروسه طولانی یک ساله‌ای داشته‌‎اند؛ داوری های مرحله اول غیر حضوری انجام شده که از میان ۵۰۰ طرح حدود ۷۰ طرح وارد مرحله نیمه نهایی شده که در این مرحله داوری ها هم حضوری و هم غیر حضوری بوده و حدود ۳۰ طرح وارد مرحله فینال گردیده که در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان ماه که روز های برگزاری جشنواره است برندگان معرفی خواهند شد و نتایج اعلام می شود.
دکتر قیصری در پایان خاطرنشان کرد: از کمک‌ها و مساعدت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداری اصفهان که ما را جهت برگزاری این جشنواره یاری دادند تشکر و قدردانی می‌نمایم.

*پیشینه و نوآوری‌های جدید جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی
در ادامه این نشست دکتر کبیری دبیر جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی نیز این جشنواره را برترین و قدیمی ترین رویداد فناوری کشور برشمرد که تا به حال ۱۴ دوره آن برگزار شده و جشنواره ای پویا است که هم راستا با اهداف برنامه ریزی های کلان کشور راه خود را ادامه داده است.
وی در خصوص ماموریت جشنواره اول تا چهاردهم گفت: اگر دوره های جشنواره را به سه گروه تقسیم کنیم در گروه مرحله اول تا ششم جشنواره بیشتر ترویج فرهنگ کار آفرینی و در مراحل هفتم تا یازدهم حمایت و تقدیر از کار آفرینان برتر و در مراحل دوازدهم تا چهاردهم جشنواره شناسایی فرصت های قابل سرمایه گذاری، شناسایی و ارزیابی و معرفی فرصت های فن آفرینی و شناسایی نو اوران و فن آفرینان مد نظر قرار گرفته بود.
دکتر کبیری به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و افزود: زمینه سازی برای اثرگذاری اقتصاد دانش بنیان در توسعه پایدار و پیشرفت کشور، جهت دهی به فعالیت های فن آفرینانه، تقویت مذاکرات دو جانبه B2B، شناسایی و معرفی واحدهای فناور به سرمایه گذاران دولتی، خصوصی و خیرین، گسترش ارتباطات مراکز علمی و پژوهشی و ایده پردازان با بخش های مختلف اقتصاد و ترویج و توسعه و تشویق فرهنگ خلاقیت، نوآوری و کار آفرینی مورد توجه قرار گرفته است.
وی به ماموریت های جشنواره پانزدهم تاکید کرد و گفت: حمایت و تشویق شرکت های دانش بنیان در راستای حل مسائل، رونق و اثر بخشی کسب و کار های دانش بنیان، گسترش بازار محصولات و خدمات فناورانه، برگزاری جلسات مشترک دو جانبه و تمرکز بر برقراری ارتباط بین فن آفرینان و سرمایه گذاران بخش های مختلف و فراهم کردن فضایی برای جذب حمایت های مالی و تسهیلاتی بیشتر بخش خصوصی و دولتی جهت حل معضلات اساسی کشور در شرایط تحریم از اعم این ماموریت ها به شمار می رود.
دبیر جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی افزود: شرکت های فناور، شرکت های رشد یافته، شرکت های نوپا، شرکت های صنعتی فناور، واحد های تحقیق و توسعه و سرمایه گذاران خصوصی و دولتی و خیرین حامی کار آفرینی از مخاطبان اصلی این جشنواره محسوب می شوند.
وی به تاریخ برگزاری جشنواره اشاره کرد و افزود: با توجه به شیوع و همه گیری بیماری کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی پانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در تاریخ ۲۸ و ۲۹ ابان ماه به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
دکتر کبیری در خصوص بخش های جشنواره گفت: جشنواره دارای دو بخش مسابقه ای و غیر مسابقه ای است که در بخش مسابقه ای طراحان کسب و کار، فن آفرینان نوپا و فرصت های سرمایه گذاری و در بخش غیر مسابقه ای نشست های انتقال تجربه، نمایشگاه و فرصت های سرمایه گذاری را خواهیم داشت.
وی گفت: شرایط شرکت در بخش فن آفرینان، نوآوری و فناوری در تولید محصول، تولید محصول و تجاری سازی و حداقل ۵۱ درصد سهام متعلق به بخش خصوصی می باشد و بخش های فن آفرینان شامل شرکت های نوپا و شرکت های رشد یافته است.
دبیر جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در مورد جایزه بخش مسابقه ای فن آفرینان گفت: جایزه فناوری صنعت ساز دکتر محمود شیخ زین الدین به برترین طرح های فناورانه ای که به مرحله تولید انبوه رسیده و بر اساس آن خط تولید یا کارخانه ایجاد کرده باشند اعطا خواهد شد که این جایزه توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان بنیان گذاری شده است.
وی برنامه ها در بخش غیر مسابقه ای فرصت های سرمایه گذاری را بیان کرد و افزود: ایجاد شرایط لازم برای ارائه طرح های سرمایه گذاری، تسهیل فرآیند سرمایه گذاری، آموزش و مشاوره لازم جهت ساماندهی مناسب، کارشناسی طرح ها، دعوت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی، مشارکت سازمان ها و مراکز کشور و ارائه محصولات و خدمات متقاضیان در مجموعه نمایشگاهی از برنامه های بخش غیر مسابقه ای فرصت های سرمایه گذاری است.
دکتر کبیری در مورد هدف از برگزاری نمایشگاه جشنواره گفت: ایجاد بستری مناسب جهت ارایه دستاوردهای شرکت های فناور و تعامل و ارتباط بهتر با سرمایه گذاران در فضایی صمیمانه که امسال پذیرش نمایشگاه از ۱۷ ابان شروع خواهد شد و تا پایان آذر ماه ادامه خواهد یافت.
وی در خصوص ویژه برنامه های منحصر به فرد پانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی گفت: ویژه برنامه پل جهت تعامل با صاحبان ایده، ویژه برنامه بیست باش جهت معرفی برگزیدگان دوره های قبل جشنواره، ویژه برنامه چارسو سیر تاریخی برگزاری جشنواره، ویژه برنامه طلوع که داستان موفقیت ها یا شکست های تیم ها است از برنامه های جدید این دوره از جشنواره خواهد بود.
دبیر جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در مورد کل ثبت نام اولیه جشنواره گفت: ۵۰۱ طرح ثبت نام اولیه شد و ۱۶۵ طرح در بخش طراحان و ۳۳۶ طرح در بخش کسب و کار ثبت نام کردند که تعداد کاندیدهای راه یافته به مرحله نیمه نهایی بخش فن آفرینان ۳۷ شرکت که ۱۶ شرکت نوپا ۲۱ شرکت رشد یافته و ۶ شرکت کاندید جایزه صنعت ساز دکتر شیخ زین الدین و تعداد کاندید های راه یافته به مرحله نهایی بخش فن آفرینان ۱۶ شرکت که ۹ شرکت نوپا و ۷ شرکت رشد یافته هستند.
وی در مورد آمار تعداد کاندید های راه یافته به مرحله نیمه نهایی بخش فرصت های سرمایه گذاری گفت: ۳۴ شرکت که ۹ شرکت فن آفرین نوپا، ۷ شرکت رشد یافته و ۱۸ شرکت طراح کسب و کار که ۱۵ شرکت به مرحله نهایی این بخش راه پیدا کردند که ۵ شرکت فن آفرین و ۱۰ شرکت طراح کسب و کار بودند و داوری مرحله نهایی کلیه بخش های مسابقه ای انجام و برگزیدگان نهایی انتخاب شده اند که در مراسم اختتامیه جشنواره معرفی خواهند شد.
س.س ۵۱ / ل.م ۵۴