با همکاری محققان دانشگاه تبریز و پژوهشگران بین المللی صورت گرفت؛

ارائه راهکار نوین تخمین بار رسوب معلق با استفاده از پردازش تصاویر سطح جریان آب

۱۱ آبان ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۱ کد : ۵۷۹۲۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۶
راهکار تخمین بار رسوب معلق در جریان آب با استفاده از تکنیک پردازش تصویر با همکاری استادان دانشگاه تبریز وپژوهشگران برتر بین المللی طراحی و ارائه شد.
ارائه راهکار نوین تخمین بار رسوب معلق با استفاده از پردازش تصاویر سطح جریان آب

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکترمحمدعلی قربانی استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی و از نویسندگان مسئول این تحقیق با اشاره به اینکه این تحقیق بر مبنای یاد گیری عمیق (Deep Learning) استوار است، قادر به تحلیل نتایج حاصل از پردازش تصویر به منظور برآورد بار رسوب معلق در شرایط آزمایشگاهی می باشد، گفت: با توجه به اهمیت برآورد مقدار رسوب رودخانه ها در مطالعات جامع منابع آب، محدودیت اندازه گیری، صرف هزینه و زمان به لحاظ پراکندگی مکانی ایستگاه‌‌های اندازه‌گیری و دشواری های سنجش، انگیزه اصلی برای این تحقیق است و در مطالعات آتی می توان این طرح را بصورت میدانی و برای رودخانه های واقعی اجرا کرد و بر غنای کار افزود.
استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی با اعلام اینکه نتایج حاصل از این تحقیق در شماره ۱۰ نشریه معتبر Scientific Reports - Nature در سال ۲۰۲۰ میلادی به چاپ رسیده است، گفت: نتایج این تحقیق می تواند مورد استفاده سازمان های آب منطقه ای استان‌ها، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت های مهندسین مشاور در امور آب قرار گیرد.
این تحقیق نتیجه کار تیم پژوهشی سیزده نفره از پژوهشگران کشورهای ایران، آمریکا، انگلستان، ترکیه، فنلاند، کره جنوبی وهند می باشد که دکترمحمدعلی قربانی، دکتر فرزین سلماسی، دکترسعید صمدیان فرد از گروه مهندسی آب و دکترمحمود شهابی عضوهیئت علمی گروه علوم خاک دانشگاه تبریز از محققان و نویسندگان ایرانی طرح از اعضای هیئت علمی دانشگاه تبریز می باشند.
عنوان کامل مقاله مذکور به شرح زیر است:
Continuous monitoring of suspended sediment concentrations using image analytics and deriving inherent correlations by machine learning

علاقه مندان جهت دسترسی به مقاله چاپ شده توسط شناسه برنمود دیجیتالی به آدرس اینترنتی doi.org/10.1038/s41598-020-64707-9 مراجعه نمایند.
گفتنی است دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز پس از دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران از لحاظ قدمت دومین مرکز آموزش عالی در زمینه کشاورزی است که در سال ۱۳۳۴ تاسیس یافته و در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین دانشکده های دانشگاه تبریز است.
ل. س / ‏ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: تبریز


( ۲ )