کسب ‌رتبه ‌اول‌ جایزه‌ ملى‌دوسالانه معمارى‌و‌شهرسازى‌ ایران توسط عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

۱۰ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۹ کد : ۵۷۹۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۱۰
طرح «طراحی و ساخت سقف متحرک چوبی» دکتر حسین پورمهدی قائم مقامی، عضو هیئت علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، در جایزهء ملى دوسالانهء معمارى و شهرسازى ایران، رتبه اول را کسب نمود.
کسب ‌رتبه ‌اول‌ جایزه‌ ملى‌دوسالانه معمارى‌و‌شهرسازى‌ ایران توسط عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه شهید بهشتی، اثر مذکور در چهارمین جایزه دوسالانه ملی معماری و شهرسازی ایران -۱۳۹۹، حائز رتبه نخست بخش اِلمان و سازه‌های خاص شناخته شد.
طرح سقف متحرک چوبی، سابقه ای ۱۲ ساله دارد؛ با تعریف و انجام تمرین‌های آموزشی مبتنی بر ساخت در کارگاه‌های طراحی معماری و تعریف پایان نامه هایی در سطح تحصیلات تکمیلی آغاز شد؛ پروژه‌های تحقیقاتی به سفارش اداره میراث فرهنگی یزد تعریف شد و یک نمونه (پایلوت) سقف چوبی ثابت روی حیاط با ابعاد ۷ در ۸ متر مربع در یکی از خانه های سنتی یزد طراحی و ساخته شد.
کاربرد صنعتی این اقدام پژوهی، در پوشش متحرک استخرها، سقف‌های ثابت و متحرک استادیوم‌های ورزشی، سقف ثابت و متحرک فضاهای نیم باز شهری، پوشش متحرک حیاط‌های سنتی، پوششهای بناهای باستانی و استفاده از آن در حوزه مرمت خواهد بود.
پوشش دهانه ۱۴ متری صرفاً به وسیله چوب که مصالحی سبک و دوستدار طبیعت است، از جنبه‌های نوآوری طرح محسوب می شود. لازم به ذکر است به جز نمونه حاضر، در ایران تاکنون سقف محدب چوبی باز و بسته شونده، ساخته نشده است.
س.س ۵۲/ ل.م ۵۴


( ۱ )