رئیس دانشگاه تهران در مراسم یادبود دکتر توسلی عنوان کرد:

نیازکشوربیش از هر زمانی به رویکرد علمی نسبت به تحولات اجتماعی

۰۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۶ کد : ۵۷۸۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۹۰
دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران گفت: با توجه به تحولات سریع فرهنگی و اجتماعی در جامعه، مسئولیت اجتماعی دانشگاه ایجاب می کند که بیش از گذشته نسبت به این تحولات رویکرد علمی اتخاذ شود.
نیازکشوربیش از هر زمانی به رویکرد علمی نسبت به تحولات اجتماعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی که در مراسم یادبود دکترغلامعباس توسلی، استاد نمونه و پژوهشگر برجسته دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران سخن می‌گفت با ابراز تأسف نسبت به درگذشت دکتر توسلی گفت: متأسفیم که شرایط حال حاضر و بحران شیوع بیماری کرونا باعث شد تا دوستداران و شاگردان دکترتوسلی نتوانند به طور کامل ارادت خود را به این استاد بزرگوار نشان دهند، اما همین‌که این توفیق حاصل آمد و چنین مراسمی برگزار شد، جای بسی خشنودی است.
وی با اشاره به توانمندی‌های علمی، آموزشی و فضیلت‌های اخلاقی دکتر توسلی افزود: در این باره سخن بسیار گفته شده است و باید گفت تمامی صاحبنظران درخصوص فضائل علمی و اخلاقی این استاد فرهیخته، اجماع کامل دارند. اما با توجه به برنامه‌ها و سیاست‌های دانشگاه در برنامه پنجم توسعه می‌خواهم در این فرصت از منظری دیگر هم مروری بر عملکرد دکتر توسلی داشته باشم.
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: آنچه که امروز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و جامعه به آن نیازمند است، بحث مسئولیت اجتماعی است و اینکه چگونه دانش و توانمندی علمی دانشگاه می‌تواند، در اختیار جامعه قرار بگیرد. اگر نقشه تحولات اجتماعی و سیاسی ایران را از زمان مشروطیت بررسی و با سایر دنیا مقایسه کنیم، ملاحظه می‌شود، بیشترین نرخ تحولات اجتماعی در ایران رخ داده است. در این راستا شاید بتوان ادعا کرد تحولات عظیمی که در ایران و در این برهه زمانی رخ داده به‌گونه‌ای کم‌نظیر بوده و البته با تعمق بیشتر نقش عالمان علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی در این زمینه بیش از گذشته نشان داده می‌شود.
دکترنیلی احمدآبادی، در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که منجر شده تا این تحولات به‌گونه‌ای که مد نظر بوده به نتیجه نرسند، نبودن دیدگاه و رویکرد علمی در بررسی آنها است و باید گفت علم، نقش چندانی در این تحولات نداشته است.
وی اظهار کرد: در بیماری کرونا که در حال حاضر دغدغه کل دنیا محسوب می‌شود، موضوع‌هایی چون بهداشت، اقتصاد و تکنیک مهم است، ولی یکی از مسائلی که در مدیریت بهتر این شرایط می‌تواند کمک کند، نگاه علوم اجتماعی است. از همان آغاز شیوع بیماری کرونا خدمت مسئولان مربوط عنوان کردم که در این مسئله نباید فقط رویکرد درمانی را مورد توجه قرار داد، بلکه کرونا موضوعی است که تمام ارکان کشور را در بر گرفته است و اگر بخواهیم با آن مقابله کنیم، باید از تمامی ظرفیت‌های کشور ازجمله دانشگاه‌ها و همه رشته‌ها و تخصص‌ها بهره‌مند شویم.
رئیس دانشگاه تهران، با تقدیر از تلاش‌های بی‌وقفه کادر درمان کشور گفت: کادر درمان کشور، در این برهه زمانی همواره با از خود گذشتگی تلاش کرده‌اند، ولی بزرگترین مشکلات ما در مدیریت اجتماعی، مسائل اجتماعی و فرهنگی کشور است و این موضوع منحصر به ایران هم نیست. ما باید برای رفع این گونه مشکلات با یک بیان علمی و تخصصی با مردم صحبت کنیم که در این خصوص می‌توان از ظرفیت استادان علوم اجتماعی کشور بهره‌مند شد.
دکترنیلی احمدآبادی، با تأکید اینکه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور باید از این نظر که همه چیز را می‌دانند، بیرون آیند، گفت: دانستن راه حل و به کار بستن صحیح آن می‌تواند، راه‌گشا در حل مسائل و معضلات باشد. حل مشکلات از وظایف مهم دانشمندان و محققان است که نباید صرفاً در کلاس درس مورد توجه قرار بگیرد. امروزه کشور چند بعدی شده است و می‌طلبد که در شرایطی چنین پیچیده همه ارکان کشور کمک و همکاری کنند. در این زمینه با تشکیل خوشه‌های علمی در دانشگاه تهران، جهت مشارکت و همفکری با مسئولان کشور برای حل مسائل و مشکلات و ارائه راهکارهای علمی گام‌های اساسی و مؤثری برداشته شده است.
وی با تبیین شخصیت و جایگاه علمی و اخلاقی دکتر توسلی عنوان کرد: خوشبختانه دکترتوسلی، استادی نبود که فقط در کلاس درس و کار پژوهشی حضور داشته باشد. ایشان علم خود را به جامعه برد و تجربه کرد، یقین دارم که دانشجویان این استاد فرهیخته هم با توجه به اینکه دکتر توسلی علم جامعه‌شناسی را در شرایط پر تلاطم کشور تجربه کرده، به‌طور حتم بهتر از هر دانش‌آموخته دیگری علم را از ایشان آموخته‌اند.
رئیس دانشگاه تهران، دکترتوسلی را دارای شخصیت علمی و اخلاقی برجسته توصیف کرد که در کنار همه خصایص بارز، ورود ایشان به جامعه و پیاده‌‌سازی علوم اجتماعی، تجربه کردن و در جامعه آموختن از فضایلی است که این استاد بزرگوار را از دیگران متمایز ساخته است.

گفتنی است مراسم یادبود دکتر توسلی با حضور خانواده ایشان و جمعی از مقامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز اساتید دانشگاه در تالار ابوریحان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
در این مراسم همچنین پیام تسلیت دکترمنصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت درگذشت دکتر توسلی از سوی دکترغفاری، معاون فرهنگی این وزارتخانه قرائت شد.

در بخش دیگری از مراسم استادان و صاحبنظران عرصه علوم اجتماعی به ایراد سخنرانی درخصوص شخصیت علمی و خلاقی دکترعباسعلی توسلی پرداختند. این استاد دانشور که از جامعه شناسان پیشکسوت ایران بود، بیش از چهل سال به آموزش دانشجویان و تألیف و ترجمه آثار علمی ارزشمند پرداخت و سالیان زیادی در سمت‌های مختلف اجرایی دانشگاهی خدمت کرده است.
ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: دانشگاه تهران


( ۱ )