در یازدهمین نشست معاونان بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مطرح شد؛

ضرورت ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب/ به‌روزرسانی پرتال پذیرش دانشجویان مجازی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایران

۰۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۵ کد : ۵۷۸۱۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۹۷
دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در یازدهمین نشست (مجازی) معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که امروز (سه‌شنبه) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، گفت: ضرورت دارد تا با ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان، به فعالیت پژوهشی در قطب جنوب بپردازیم.
ضرورت ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب/ به‌روزرسانی پرتال پذیرش دانشجویان مجازی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ابطحی در این نشست ضمن اشاره به شباهت‌ها و تفاوت‌های فعالیت‌های بین‌المللی میان پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها، اظهار داشت: پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی از نظر فعالیت‌های بین‌المللی، علاوه بر وظایف پژوهشی وظایف حاکمیتی در نهادهای بین‌المللی دارد.
وی با اشاره به برگزاری دومین همایش بین‌المللی اقیانوس‌شناسی در شهریور ماه ۱۳۹۹ بود، تصریح کرد: در این همایش بین‌المللی که به صورت مجازی برگزار شد ۴۰۰ نفر از بیش از ۱۵ کشور؛ از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، شبه قاره هند، استرالیا، اقیانوسیه و کانادا شرکت داشتند.
دکتر ابطحی همچنین به برگزاری کارگاه‌هایی در حاشیه این همایش اشاره کرد و افزود: در این کارگاه‌ها افراد از بیش از ۱۲ کشور حضور داشتند و ۱۲۰ مقاله در این همایش ارائه شد که ۷۰ مورد از آنها به صورت سخنرانی بود.
وی در ادامه به این نکته نیز اشاره کرد که سخنرانی‌های ارائه‌شده در این همایش در پلتفرم آپارات بارگذاری شده است و در دسترس همگان قرار دارد.
دکتر ابطحی در پایان با اشاره به حوزه دیگر فعالیت پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در دریای خزر، به برگزاری برنامه‌ای به مناسبت روز دریای خزر پرداخت و خاطرنشان کرد: به‌نمایندگی از دولت فعالیت‌های خاصی در حوزه دریای خزر داریم.

به‌روزرسانی پرتال پذیرش دانشجویان مجازی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایران
دکتر قاسم برید لقمانی رئیس دانشگاه یزد نیز در ادامه این نشست از به‌روزرسانی پرتال پذیرش دانشجویان مجازی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایران خبر داد.
وی با اشاره به مشکل بودن فعالیت‌ها در دوران کرونا و همچنین با اشاره به مشکلات دانشجویان خارجی، اظهار داشت: باید بتوانیم مشکلات جذب دانشجوی خارجی در ایران را رفع کنیم.
دکتر برید لقمانی درخصوص دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه یزد بیان کرد: حدود سه‌چهارم دانشجویان خارجی در دوران کرونا به کشورهای خودشان بازگشته‌اند؛ از این رو مجبور بودیم که آموزش مجازی را راه‌اندازی کنیم. برخی از دانشجویان نیز همچنان در دانشگاه حضور دارند که تلاش کردیم که شرایط آنها را نیز برای ادامه تحصیل مهیا کنیم.
رئیس دانشگاه یزد افزود: همچنین توانستیم با توجه به ایجاد دفتر کنسولی در دانشگاه که از سال ۱۳۹۷ افتتاح شده بود، به این دانشجویان خدمات کنسولی نیز ارائه دهیم.
وی در ادامه به ارائه کمک‌های مالی به این دانشجویان و همچنین غربال پزشکی آنها به صورت هر دو هفته یک بار اشاره کرد.
دکتر برید لقمانی درباره جذب دانشجویان خارجی در سال جاری نیز گفت: امسال فرآیند جذب دانشجویان دانشگاه به موقع انجام شده است و شروع تحصیل نیز از آبان ماه همزمان با دیگر دانشجویان آغاز می‌شود.
وی در حوزه دانشجویان ایرانی، به الکترونیکی کردن کلیه فرآیندهای تایید و ارسال مدارک دانشجویان، اجرای شدن تبادل دانشجویان با دانشجویان ورمز آلمان به صورت مجازی و همچنین نهایی شدن قرارداد تبادل دانشجو با دانشگاه پسکارا ایتالیا اشاره کرد.
دکتر برید لقمانی به توانمندسازی کارکنان و اعضای هیئت علمی پرداخت و به طرح آموزش زبان انگلیسی کارکنان دانشگاه در سطوح مختلف با توجه به زیرساخت آموزش مجازی ایجاد شده اشاره کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری ماهانه ۷ وبینار در معرفی فرصت‌های پژوهشی و پذیرفته شدن ۲ طرح از دانشگاه یزد در طرح اراسموس پلاس اشاره کرد.
دکتر برید لقمانی با اشاره به برگزاری نشست مشورتی پیرامون همکاری آتی علمی ایران و مجارستان با حضور نمایندگانی از ایران و مجارستان در ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ از انعقاد دو تفاهم‌نامه همکاری مابین دانشگاه‌های عضو خانه راهبری و دانشگاه‌های عضو کنفرانس روسای دانشگاه‌های ایران خبر داد.
ح.ج ۶۳/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۱ )