مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تأکید کرد:

توجه به موضوعات اجتماعی از پنجره هنر؛ رخدادی مهم در عرصه اجتماعی و فرهنگی

۰۳ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۵ کد : ۵۷۷۵۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۵۵
مهندس محمد هادی عسکری، مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری مجازی نهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه و عکس دانشجویی(امید)، که امروز (شنبه) در محل این وزارت علوم برگزار شد، توجه به موضوعات اجتماعی از پنجره هنر و رویکردهای هنری را رخدادی مهم در عرصه اجتماعی و فرهنگی برشمرد.
توجه به موضوعات اجتماعی از پنجره هنر؛ رخدادی مهم در عرصه اجتماعی و فرهنگی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست مهندس عسکری در خصوص این دوره از جشنواره ملی فیلم کوتاه و عکس دانشجویی گفت: این جشنواره به همت حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می‌شود که یکی از برنامه‌های اثربخش جهت مشارکت هر چه بیشتر دانشجویان در تولید آثار برجسته با موضوعات اجتماعی است.
وی افزود: ثمره این فعالیت خردجمعی دانشجویان در حوزه مسائل اجتماعی جامعه است و بیانگر مسئولیت اجتماعی دانشگاه در شرایط خطیر کنونی است؛ زیرا دانشگاه اجتماعی، دانشگاهی است که نسبت به رویدادهای اطراف خود بی‌تفاوت نیست و آسیب‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
مهندس عسکری تصریح کرد: این امر با تلاش‌های خادمانه و خلاقانه دانشجویان در فضای کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی و دانشجویی که مصادیق تلفیق علم و عمل است صورت می‌گیرد و در شرایط کرونایی که امکان حضور دانشجویان در فضای رسمی دانشگاه وجود ندارد هر چه ما بتوانیم حضور دانشجویان را در دانشگاه به شکل مجازی داشته باشیم، می‌توانیم به تقویت حس مسئولیت‌پذیری در دانشجویان کمک کنیم.
مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویی می‌تواند ظرفیت کم‌نظیری را برای فعالان حوزه اجتماعی فراهم کند که ماحصل آن تقویت هنجارهای مثبت و اصلاح باورهای ناپسند است و چنانچه دانشجویان فرهیخته وارد این مسیر شوند اثربخشی بیشتری حاصل می‌شود. لذا تلاش برای کاهش آسیب‌ها با دو شیوه پیشگیری و ممانعت صورت می‌گیرد که روش پیشگیری مؤثرتر و کارآمدتر است و بر همین اساس جمع‌بندی حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بر این امر قرار گرفت که با رویکردی فعالانه جشنواره ملی فیلم کوتاه و عکس دانشجویی را دنبال نمائیم.
در ادامه این نشست دکتر یزدان شناس دبیر جشنواره ملی فیلم کوتاه و عکس دانشجویی نیز گفت: دبیرخانه این جشنواره از آذرماه سال گذشته شکل گرفت و فراخوان آن منتشر شد و مقرر گردید پس از ماه مبارک رمضان و در هفته اول خرداد ماه جشنواره را برگزار کنیم که به مسئله شیوع بیماری کرونا برخورد کردیم و با هماهنگی شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفتیم که برگزاری جشنواره را عقب بیندازیم و در نهایت با توجه به تحرک جو دانشگاهی تصمیم گرفته شد که جشنواره به شکل برخط برگزار شود.
وی افزود: جشنواره فیلم امید اولین جشنواره ملی است که در کشور به شکل برخط برگزار می‌شود و در طول فراخوان این جشنواره ۲۹۲ فیلم کوتاه، ۷۲ فیلمنامه، ۱۱۳۷ قطعه عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و سه هیئت انتخاب فیلم‌های کوتاه را انجام دادند که در مجموع از بین ۲۹۲ فیلم ارسالی ۷ انیمیشن، ۵ فیلم مستند، ۶ فیلم تجربی، ۷ فیلم صدثانیه‌ای، ۲۵ فیلم داستانی و ۱۰ فیلم ویژه پذیرفته شدند و مجموعاً ۶۰ فیلم در جشنواره انتخاب شد و با توجه به برگزاری برخط از پلت فرم VOD برای پخش فیلم‌های کوتاه استفاده خواهد شد.
دکتر یزدان شناس گفت: با کمک این پلت فرم و برای این که مخاطب فیلم‌ها را به حداکثر برسانیم هیچ بلیط یا حق اشتراکی برای افراد در نظر گرفته نشد و فیلم‌ها برای همگان به صورت رایگان به نمایش در خواهد آمد که از صبح دوشنبه پنجم آبان‌ماه پخش فیلم‌ها آغاز و هشتم آبان‌ماه نیز اختتامیه جشنواره خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: در بخش عکس نیز هیئت انتخاب جشنواره از میان ۱۱۳۷ عکس، ۳۰ عکس را در بخش دوربین حرفه‌ای، ۱۵ عکس را در بخش عکس‌های موبایلی و ۷ عکس رادر بخش عکس ویژه انتخاب کرده است که به صورت گالری مجازی به نمایش در خواهند آمد و لینک دسترسی به گالری برخط با شروع جشنواره منتشر خواهد شد. همچنین در بخش فیلمنامه هم ۷۲ اثر داشتیم که فایل pdf آن توسط داوران بررسی و ارزیابی شد و نتایج داوری‌ها در روز اختتامیه جشنواره اعلام می‌شود.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴/ ع‌.ع ۵۷


( ۲ )