در راستای تجاری‌سازی نیازهای فناورانه کشور؛

مرکز «نوآوری کشاورزی هوشمند» پارک علم و فناوری کرمانشاه افتتاح شد

تعداد بازدید:۷۶۹
مرکز «نوآوری کشاورزی هوشمند» پارک علم و فناوری کرمانشاه، در راستای تجاری‌سازی نیازهای فناورانه کشور با حضور رئیس جهاددانشگاهی و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.
مرکز «نوآوری کشاورزی هوشمند» پارک علم و فناوری کرمانشاه افتتاح شد

به گزارش اداره کل روبط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری کرمانشاه، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی، در حاشیه افتتاح این مرکز که با مشارکت پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه و شرکت نیروی غرب ایجاد شده، با ارزشمند خواندن راه اندازی این مرکز، اظهار کرد: در شرایط فعلی، کشاورزی ما باید متکی بر توسعه علم و فناوری با بیشترین بهره وری باشد.

وی اظهار کرد: در شرایط کنونی باید توسعه اقتصادی خودمان را متکی بر توسعه علمی و فناورانه کنیم تا بتوانیم با دنیا رقابت داشته باشیم.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت راه اندازی مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند در کرمانشاه، اظهار کرد: این مرکز می‌تواند این فرصت را در اختیار جوانان کرمانشاهی و حتی استان‌های همجوار قرار دهد که ایده‌های علمی خودشان را به منصه ظهور برسانند.

دکتر طیبی تاکید کرد: خوشبختانه این مرکز به عنوان یک شتابدهنده نیز عمل می‌کند و حمایت‌هایی را نیز از این جوانان خواهد داشت.

وی با قدردانی از تلاش‌های پارک علم و فناوری کرمانشاه جهت راه اندازی این مرکز، گفت: این مرکز باید پایلوت و الگویی برای سایر افراد و شهرستان‌های استان باشد و حتی خدماتشان را هم صادر کنند.

رئیس جهاددانشگاهی به همکاری شرکت نیروی برق و پارک علم فناوری استان در راه‌اندازی این مرکز اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندیم در حوزه‌های دیگر همچون فعالیت‌های مهندسی برق و مخابرات که در کشور در حال توسعه و مورد توجه است، با شرکت نیروی غرب همکاری کنیم.

سیامک آزادی سرپرست پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی استان کرمانشاه نیز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند، پنجمین مرکزی است که با حمایت و مشارکت پارک علم و فناوری استان راه اندازی می‌شود، گفت: در دل این مرکز یک شتابدهنده تخصصی وجود دارد که هدف آن تجاری‌سازی نیازهای فناورانه کشور و استان در حوزه کشاورزی هوشمند است.

وی اظهار کرد: این مرکز تیم‌ها و استارتاپ‌هایی را در حوزه کشاورزی هوشمند جذب می‌کند و فعالیت آنها تا زمانی که محصول تولید شده کاملاً تجاری سازی و به بازار عرضه شود، ادامه پیدا می‌کند.

سرپرست پارک علم و فناوری استان کرمانشاه افزود: برنامه‌ای کلان طراحی کرده‌ایم که به همه محصولات و فناوری‌هایی که مورد نیاز هست با تاکید بر قابلیت‌های استان و فناوری‌هایی که وارداتی است و اکنون در کشور در دسترس نیستند، ورود می‌کنیم.

 

مریم حسینی مدیرعامل شرکت نیروی غرب نیز با بیان اینکه باتوجه به ظرفیت‌های استان تلاش داشته‌ایم تا روی بخش کشاورزی هوشمند بیشتر تمرکز کنیم، افزود: طبق آمایش سرزمین، کشاورزی جزو مزیت‌های رقابتی کشور و استان کرمانشاه است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر در بحث فناوری اطلاعات نیز هم از نظر دانشجو و هم از نظر فارغ التحصیلان این رشته سهم بالایی را در کشور داریم که امتیاز مهمی است.

حسینی اضافه کرد: در این راستا، بدنبال این هدف بودیم که با استفاده از تکنولوژی و فناوری، برای بهره برداری مطلوب‌تر در بخش کشاورزی و به ویژه کشاورزی شهری استفاده کنیم.

وی در خصوص رویکرد مهم مرکز نوآوری هوشمند کشاورزی استان هم گفت: با ایده‌هایی که در این مرکز شکل می‌گیرد و سرمایه گذاری روی ایده‌ها کمک می‌کنیم کسب و کارهایی در این بخش شکل گیرد و مشکلی از مشکلات حوزه کشاورزی استان را نیز حل کنیم.

حسینی افزود: برای نمونه در بحث بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی با توجه به الگوهای جهانی و بومی سازی آنها راهکارهایی را در این رابطه ارائه می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت نیروی غرب اعلام کرد: در این مرکز در کنار برگزاری رویدادها و استارتاپ‌ها، واحدهای تحقیقات توسعه شرکت‌های بزرگ و سایر شتاب دهنده‌های دیگری که در استان در حال شکل‌گیری هستند، مستقر خواهند شد.

ل. م ۵۴