به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان؛

همایش ملی مدیریت و خدمات بوم‌سازگان جنگل‌های طبیعی و دست کاشت برگزار شد

۳۰ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۸ کد : ۵۷۷۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۴
همایش ملی "مدیریت و خدمات بوم سازگان جنگل های طبیعی و دست کاشت" به صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.
همایش ملی مدیریت و خدمات بوم‌سازگان جنگل‌های طبیعی و دست کاشت برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دکتر نجفی نژاد رئیس همایش ملی "مدیریت و خدمات بوم سازگان جنگل های طبیعی و دست کاشت" گفت: این همایش جزو اولین همایش های ملی است که با محوریت مدیریت منابع طبیعی، مراتع و جنگلها در کشور برگزار می شود و این تبادل نظر و همفکری پژوهشگران و محققان مختلف از سراسر کشور در خصوص مدیریت منابع طبیعی، مراتع و جنگل‌ها بسیار ارزشمند است.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، با بیان اینکه امروزه در موضوع منابع طبیعی و مدیریت مراتع و جنگل‌ها و سایر منابعی که در اختیار داریم نیازمند اتخاذ رویکردهای جدیدی هستیم گفت: یکی از این رویکردها، رویکرد خدمات بوم‌سازگان و یا ارزش‌گذاری خدمات اکوسیستمی است.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تصریح کرد: آب سالم، هوای پاکیزه، خاک سالم و نهایتاً انسان سالم که سلامت او کاملاً وابسته و مرتبط با سلامت اکوسیستم‌هایی است که در آن زندگی می‌کند و از آنها بهره بهره‌برداری می‌کند، از خدمات با اهمیت این اکوسیستم ها است.
وی با تأکید بر چگونگی ارزشگذاری این خدمات و محاسبه مابه ازای اقتصادی آن در چرخه اقتصادی کشور و نقش موثر آن در مدیریت پایدار اکوسیستم ها گفت: در همه نقاط دنیا به ویژه در کشور ایران، تأمین منابع مالی لازم برای مدیریت این اکوسیستم ها با چالش همراه بوده و این محاسبات و ارزش گذاری خدمات اکوسیستمی می‌تواند در حل این موضوع کمک شایانی کند.
در ادامه دبیر علمی این همایش با اشاره به اینکه اهمیت جنگل ها روز به روز در سراسر دنیا و به ویژه کشور ایران با توجه به مساحت کم آن به نسبت جامعه در حال افزایش است گفت: در ۲۰۰ سال گذشته، انسان، فعالیت‌ها و بهره‌برداری هایی را در مدیریت جنگل انجام داده است که بیشتر از نوع کارخانه داری و مزرعه داری بوده و بیش از اینکه به هویت اکوسیستم توجه شود به تأمین چوب برای جامعه توجه شده است.
رئیس انجمن علمی جنگلبانی کشور گفت: روش های اجرایی و مدیریتی و همچنین روش‌های علمی که در ۲۰۰ سال گذشته برای آموزش و پژوهش انجام شده است، بر مبنای جنگلداری و یا دیدگاه سنتی است بر اساس دیدگاه نوین، اکوسیستم، مجموعه‌ای از اجزا است و باید در حوزه مدیریت، به ارتقا و حفظ تمامی این ساختارها و اجزا، توجه شود.
وی با بیان اینکه ایجاد تعادل و موازنه در دو دیدگاه سنتی و نوین مهمترین رسالتی است که دانشگاه ها با آن مواجه هستند، گفت: در حال حاضر در جنگل های شمال کشور مدیریت جنگلها نه مبتنی بر دیدگاه سنتی و نه مبتنی بر دیدگاه نوین است و این همایش با هدف استفاده از نقطه نظرات محققان و پژوهشگران و همچنین نظریه پردازی و طرح مباحثی است که به کمک آنها بتوانیم در حفظ ساختار جنگل ها، حفظ تنوع زیستی، تقویت برگشت پذیری اکوسیستم ها و یا همان بوم سازگان نقشی موثری داشته باشیم.
در این همایش پنل های تخصصی با موضوعات استانداردها و اولویت های حفاظت از اکوسیستم‌های جنگلی، جنگل شناسی همگام با طبیعت، راهکاری برای حفظ و توسعه کارکردهای بوم‌سازگان جنگل، ارزیابی سلامت و تنوع زیستی بوم سازگان جنگل، ارزیابی و پایش پایداری جنگل‌های هیرکانی: تجارب، یافته‌ها و چالش ها، مدیریت توده های جنگلی نادر و حفاظت از منابع ژنی و چرخه کربن، مدیرت بوم سازگان جنگل و تغییر اقلیم برگزار شد.
گفتنی است تعداد ۳۸ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال و مورد داوری قرار گرفت که از این تعداد ۶ مقاله به صورت سخنرانی و ۳۲ مقاله در قالب پوستر ارائه شد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴