رئیس دانشگاه تربیت مدرس در نشست هم‌اندیشی گفت‌و‌گوی دانشگاه و رسانه تاکید کرد:

وسعت ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روان‌شناسانه کرونا / لزوم تحولات فکری در دوران پسا کرونا

۲۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۴ کد : ۵۷۶۷۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۰۸۱
دکترمحمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در نشست هم‌اندیشی گفت‌وگوی دانشگاه و رسانه گفت: ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روان‌شناسانه کرونا بسیار وسیع است و این سوال مطرح است که دنیای بعد از کرونا چه تحولاتی خواهد داشت و چه تحولاتی برگشت پذیر خواهد بود.
وسعت ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روان‌شناسانه کرونا / لزوم تحولات فکری در دوران پسا کرونا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به صورت وبینار و با حضور صاحب‌نظران عرصه رسانه و دانشگاه به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، دکتر احمدی با بیان اینکه نزدیک ۹ ماه است که با توسعه اپیدمی کرونا در کشور و در جهان، بشریت با مرگ مسابقه‌ای را به صورت جسته و گریخته ادامه می‌دهد، اظهار داشت: در این شرایط همه از بابت آینده نگران هستند و قطعاً در مورد ابعاد مختلفی که برای جامعه و افراد در این روزها اهمیت پیدا کرده، نگاه همه جامعه به دانشمندان و محققان است که چگونه چاره می‌اندیشند و از این جهت دانشگاه‌ها نقش مهمی دارند.
وی با بیان اینکه مردم پیش از کرونا به علم متکی و مغرور بودند و اکنون فهمیده اند که هنوز در علم و شناخت مجهولات علمی ضعف دارند، افزود: دانشگاه تربیت مدرس در این زمینه شاید ماه‌ها و سال‌‌ها قبل از پیشامد کرونا به بحث‌های اجتماعی توجه خاص کرده و در این زمینه طرح های اجرایی و عملی تحت عنوان سرمایه اجتماعی تقدیم دولت کرد که بخشی‌های از آن در دستور کار اجرایی است. همچنین در دوران ۹ ما اخیر از طریق مصاحبه با علما و اساتید رشته‌های مختلف دیدگاه‌های آنان را کسب کرد و آنها را در قالب بولتن‌هایی منتشر کردیم.
دکتر احمدی در خصوص تاثیرات فکری بیماری کرونا در جوامع مختلف گفت: در وهله اول این بیماری برای همه افراد یک خطر بالقوه شناخته می شود و افراد هرچند عزیز و دوست باشند ولی یک خطر برای هر مخاطبی تلقی خواهند شد. مساله دوم رشد میهن پرستی و ملی گرایی و قومی گرایی است که در دوران کرونا بخاطر عُزلت و جدایی از جهان احتمالاً اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: محور سوم این تاثیرات، سقوط به سمت قطبی گرایی و تک گویی است و محور چهارم، بازگشت نیازمندانه به سمت دین و جستجوی نجات از راه ارتباط با خداست. این پدیده در جوامعی که از خدا دوری می‌کردند به احتمال زیاد افزایش خواهد داشت.
دکتر احمدی در ادامه گفت: محور پنجم این تاثیرات، عادت افراد برای بهره برداری از فناوری دیجیتال است که شاید پیش‌تر جدی گرفته نمی‌شد ولی اکنون به عنوان یک طناب محکم در ارتباطات تلقی می‌شود و بالاخره محورآخر، رشد پزشکی و درمان از راه دور است.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس در پایان سخنان خود اظهار داشت: توجه خاص به خانواده، پشیبانی از آنها، تقویت و اهمیت به جامعه و بزرگ شدن دولت‌ها برای حمایت از مردم، از جمله مواری است که حین یا بعد از کرونا به وجود خواهد آمد ودراین میان افرادی که روحیه قوی داشته باشند، پشتوانه‌ای محکم برای مردم خواهند بود.


بدون سلامت روانی، تحقق سلامت امکان پذیر نیست و باید در این زمینه تلاش وافری داشته باشیم
دکترپرویز آزاد فلاح، رئیس مرکز مشاوره و خدمات روان شناسی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این نشست تاکید کرد: بدون سلامت روانی، تحقق سلامت امکان‌پذیر نیست و باید در این زمینه تلاش وافری داشته باشیم.
دکترآزاد فلاح با بیان اینکه سلامت یک مقوله چند بعدی است، اظهار داشت: از هزاره سوم وقتی از سلامت در متون دانشگاهی حرف زده می شود، ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی توامان در کنار هم قرار می گیرد، ابعادی که غفلت و نادیده گرفتن هر کدام از آنها می تواند مفهوم سلامت را تحت تاثیر قرار دهد.
وی افزود: دانشگاهیان باید در گام هایی که برمی دارند، اصول و آموزه هایی را که می تواند در پیشگیری اولیه و ثانویه بهداشت و سلامت روان اثرگذار باشد، ارائه دهند.
دکتر آزاد فلاح با بیان اینکه در خدمات روان درمانی و روان‌شناختی بیمه های درمانی وجود ندارد و این خدمات برای مردم پرهزینه و گران است، گفت: بدون سلامت روانی، تحقق سلامت امکان پذیر نیست و باید در این زمینه تلاش وافری داشته باشیم.
وی در ادامه به نقش آموزش و پرورش به معنای کلی کلمه در زمینه سلامت روانی آحاد مردم اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش به معنای کلی در سلامت روان دخیل است که از خانه شروع شده و حتی در رسانه دنبال می شود. در جامعه ما مشکلاتی است که حتی منِ استادِ دانشگاه ممکن است بدون توجه به نقشی که دارم در جامعه آن مشکل را تسری دهم اما عالم گیری کرونا شاید ما را هوشیار کرده باشد که باید نقش آفرینی خود را جدی تر دنبال کنیم.
رئیس مرکز مشاوره و خدمات روان شناسی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به آماری که هفته گذشته در خصوص سلامت روان ایرانیان منتشر شد، گفت: بر اساس این آماری که معاون وزارت بهداشت مطرح کرد، حدود ۳۰ درصد مردم ایران مشکلات روحی و روانی دارند که درصد قابل توجهی است و با وجودی که سازمان ها و نهادی مختلفی در این زمینه تلاش می کنند اما با توجه به ماهیت مسایل روان شناختی، با یک مشکل جدی مواجه هستیم.
وی افزود: وقتی از سلامت روانی صحبت می شود، عوامل مختلفی وجود دارد که دستیابی به آنها به سادگی امکان پذیر نیست، در سلامت و بهداشت روان، فرهنگ و ارزش ها دخیل هستند و مگر می شود ارزش ها و عادات را جا به جا کار کرد، ارزش هایی که رشد دهنده جامعه باشد و اگر نادرست ترویج یابند، مخل سلامت روان خواهند بود.
دکتر آزاد فلاح در خاتمه خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت از هر چهار نفر، یک نفر در طول عمر خود به بیماری های حاد روانی دچار می شود و تا سال ۲۰۳۰ میلادی، افسردگی به عنوان یکی از مهم ترین اختلالاتی است که بشر تجربه می کند.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۴ )