در راستای مصرف بهینه آب صورت گرفت؛

طراحی و ساخت «کارواش سبز» توسط محققان دانشگاه رازی

۲۷ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۳ کد : ۵۷۶۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۵
«کارواش سبز» توسط عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه طراحی و ساخته شد.
طراحی و ساخت «کارواش سبز» توسط محققان دانشگاه رازی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه رازی کرمانشاه، مصرف بهینه آب و نیز کنترل فاضلاب‌های خانگی و صنعتی جزو شاخص‌های توسعه پایدار است و با توجه به کمبود منابع آب و کم بارش بودن اکثر مناطق کشور و نیز آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از رهایی افسار گسیخته فاضلاب در دل طبیعت دیگر نمی‌شود دست روی دست گذاشت و باید برای حل این مشکلات کاری کرد.
دکترعلی‌اکبر زینتی‌زاده عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه رازی یکی از همین افرادی است که دغدغه‌اش کاهش مصرف آب و نیز تصفیه فاضلاب است.
وی افزود: چند سالی است روی طرح کارواش سبز کار می‌کند تا بتواند تا ۹۰ درصد مصرف آب را کاهش دهد. سال گذشته این کارواش با ۲۷ میلیون تومان سرمایه‌گذاری ساخته شده تا در دانشگاه رازی مورد استفاده قرار بگیرد.
دکترزینتی‌زاده سیستم کار، کارواش را براساس انعقاد الکترونیکی برای جداسازی ضایعات جامد و استفاده از بستر لجن شیمیایی برای جداسازی مواد شوینده موجود در آب اعلام کرد و گفت: این دستگاه ضمن مصرف کمتر انرژی فضای کمی را نیز اشغال می‌کند و می‌توان روزانه تا ۱۵۰ خودرو را با آن شست.

* تصفیه فاضلاب دیگر مزیت این دستگاه
عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه رازی تاکید کرد: این دستگاه کارواش بار ترکیبات سمی هیدروکربنی موجود در پساب‌های شهری را کاهش می‌دهد و می‌توان گفت علاوه بر مصرف بهینه آب به تصفیه فاضلاب نیز کمک می‌کند.
وی درخصوص استفاده کارواش‌های سطح شهر از این تکنولوژی گفت: واقعیت این است که افراد با حداقل سرمایه به سراغ شغل کارواش می‌روند لذا استفاده از اینگونه تکنولوژی‌ها نیازمند همکاری شرکت آب و فاضلاب و شهرداری و اعطای تسهیلات به افراد است.
تصفیه فاضلاب به شکل بیولوژیکی دیگر طرحی بود که وی به آن اشاره کرد و گفت: به غیر از فاضلاب صنایع شیمیایی عمده فاضلاب‌های تولیدی ترکیبات آلی دارند که می‌توان آنها را از طریق بیولوژیکی تصفیه کرد.
دکترزینتی‌زاده در ادامه گفت: هدف‌گذاری این طرح فاضلاب صنایع مختلف، کارخانجات لبنی، رستوران ها، بیمارستان ها و به طور کل جاهایی است که به شبکه تصفیه فاضلاب وصل نیستند.
وی شتابزدگی در توسعه و عدم تهیه پیوست های زیست محیطی را از عوامل اصلی رشد سرمایه گذاری صنعتی در اطراف رودخانه ها دانست و گفت: توجه به محیط زیست و تصفیه فاضلاب از الزامات رویکرد توسعه پایدار است.
دکتر زینتی‌زاده با اشاره به عبور رودخانه های آبشوران و قره سو از دل شهر کرمانشاه و ریزش فاضلاب‌های خانگی و صنعتی در این رودخانه‌ها بیان داشت: وضع به گونه‌ای شده که آرزوی همه ما دیدن طبیعت سرسبز در اطراف شهرهای محل سکونتمان است.
وی ساخت این دستگاه را یک پروژه دانش بنیان دانشگاهی دانست و گفت: درخواست ثبت مالکیت معنوی این دستگاه را ارسال کرده‌ایم و این درخواست در حال طی کردن مراحل اداری است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: رازی