به میزبانی دانشگاه زنجان؛

ششمین کارگاه بین‌المللی رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا به صورت مجازی برگزار شد

۲۷ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۸ کد : ۵۷۶۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۹
ششمین کارگاه بین‌المللی رتبه بندی دانشگاه های دنیا، (UI Green Metric World University Ranking) به‌صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد.
ششمین کارگاه بین‌المللی رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا به صورت مجازی برگزار شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زنجان، به دلیل شیوع بیماری کرونا در دنیا، این کنفرانس بین المللی به صورت مجازی با مشارکت دانشگاه اندونزی و شبکه گرین متریک برگزار شد و با توجه به لزوم مدیریت زمان و مشارکت حداکثری، مقالات شفاهی در چهار جلسه موازی از طریق ویدئو کنفرانس ارائه شد.
یکی از رسالت‌های نوین دانشگاه‌های دنیا نقش آن‌ها در توسعه پایدار در سطوح ملی و بین‌المللی مطرح شده و در این زمینه مجامع بین‌المللی از دانشگاه‌ها انتظار دارند، نه تنها بخش‌های مختلف درون دانشگاه را به صورت پایدار مدیریت کنند، بلکه به واسطه پژوهش، آموزش، توسعه نوآوری‌ها و ارائه راهبردها از ابعاد زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی، نقش بسزایی در جامعه محلی، ملی و بین‌المللی ایفا کنند.
در این زمینه دانشگاه اندونزی (UI) از سال ۲۰۱۰ رتبه بندی دانشگاه‌های جهان را به منظور سنجش تلاش‌های توسعه پایدار دانشگاه‌های دنیا بنیان نهاد که به نام UI GreenMetric World University Rankings نامیده شد و شرکت دانشگاه‌ها در رتبه بندی مذکور از ۹۵ دانشگاه از ۳۵ کشور در سال ۲۰۱۰ به ۷۸۰ دانشگاه از ۸۵ کشور دنیا در سال ۲۰۱۹ رسیده است.
دانشگاه زنجان به عنوان اولین دانشگاه از ایران، در سال ۲۰۱۲ در این رتبه بندی شرکت کرد و هم اکنون دارای رتبه ۴۸ در دنیا و رتبه اول در ایران (بین ۲۲ دانشگاه ایرانی شرکت کننده) است همچنین دانشگاه زنجان به عنوان عضو هیأت مدیره و مرجع ملی این شبکه انتخاب شده است.
این نهاد بین‌المللی هر سال کنفرانسی را با حضور رؤسا یا نمایندگان ارشد دانشگاه‌های دنیا در یکی از کشورها برگزار می‌نماید. براساس تصمیم مجمع عمومی آنکه در سال ۲۰۱۶ در کشور اندونزی برگزارگردید، میزبانی این کنفرانس بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ به دانشگاه زنجان به عنوان نماینده کشور ایران واگذار گردید که فرصت مناسبی برای گسترش تعاملات و تبادل تجارب بین‌المللی در کشور فراهم می‌سازد.
حدود ۳۰۰ نفر از رؤسا، معاونان یا نمایندگان بیش از ۱۰۰ دانشگاه دنیا (از ۴۰ کشور) در این کنفرانس سه روزه ثبت نام کرده و حدود ۱۰۰ مقاله به صورت شفاهی و پوستر ارائه شد.
ششمین کارگاه بین المللی گرین متریک رتبه بندی دانشگاه‌های دنیا با موضوع (توسعه پایدار در دانشگاه‌ها) با شرکت بیش از ۶۳۰ نفر نمایندگان حدود ۳۰۰ دانشگاه دنیا، از جمله رؤسا، معاونان، مدیران و استادان این دانشگاه‌ها، و حضور مستقیم حدود ۸۰ نفر سخنران نماینده ۸۰ دانشگاه از ۴۷ کشور دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران، جمهوری ایرلند، بریتانیا، اندونزی، فرانسه، ایتالیا، برزیل، اسپانیا، کلمبیا، چین، اکوادو، شیلی، مجارستان، اردن، امارات متحده عربی، قزاقستان، لهستان، لبنان، مالزی، مکزیک، پرتقال، روسیه، عربستان سعودی، تایوان، تایلند، تونس، ترکیه، سریلانکا، پاکستان، لتونی، آرژانتین، بنگلادش، کانادا، مصر، آلمان، فنلاند، هندوستان، رومانی، افریقای جنوبی، اوکراین، آمریکا، اوکراین، فیلیپین، هلند، موریس، قرقیزستان وآندورا برگزار شد.
این کارگاه بین‌المللی با سخنرانی دکتر سید محسن نجفیان، رئیس دانشگاه زنجان و رئیس همایش و با سخنرانی کلیدی دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی درخصوص اهمیت فعالیت دانشگاه‌ها در رفع مسائل مهم جهانی و لزوم همکاری‌های بین المللی مشترک در این زمینه شروع شد.

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم، در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی با تاکید بر اهمیت فعالیت دانشگاه ها در رفع مسایل مهم جهانی و لزوم همکاری های مشترک بین المللی، برون رفت از چالش های تحریمی در شرایط ویژه کنونی که جهان با آن مواجه است را منوط بر تدوین برنامه‌های متفاوت و مختلفی از قبیل فراهم سازی زمینه ارتباطات جدید منطقه‌ای و جهانی دانست.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در جهان و آسیب های جدی که به مردم، اقتصاد کشورها و سلامت جوامع بشری تا ارتباطات بین‌المللی وارد آورده است، نقش جوامع علمی را در تبدیل فرصت ها برای تداوم همکاری ها علمی آکادمیک و پژوهشی بر پایه توانمندی‌های خود، در مسیرهای جدید را بسیار حائز اهمیت ذکر کرد.
وی با تاکید بر قابلیت‌های علمی پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور و نیز جایگاه پژوهشگران ایرانی در عرصه جهانی، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با بهره مندی از قابلیت های موجود در کشور در حوزه‌های مختلف مورد علاقه مشترک با سایر کشورها در زمینه های تغییرات اقلیم، مدیریت پایدار آب، توسعه پایدار جوامع شهری، مدیریت یکپارچه خطر بحران و افزایش تاب آوری جمعیت همکاری کند.

دکتر سالارآملی با اشاره بر این مهم که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برنامه های بنیادین در زمینه ارتباطات بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است، آمادگی وزارت این وزارت را در مورد نحوه ارتباطات نوین آکادمیک و مشارکت مجازی دانشگاه‌ها در برنامه‌های بین المللی در شرایط رویارویی جهان با کرونا و چالش‌های مرتبط آن اعلام کرد و خواستار مشارکت دانشگاه ها با جوامع محلی، سازمان های مردم نهاد و سایر بنیادهای علمی کشور در مبارزه و جهانی سازی آن در شرایط ناعادلانه تحریم‌ها علیه ایران شد.

در ادامه سخنرانی‌های دیگر این همایش در هشت جلسه و در محورهای رویکردها و تجارب نوآورانه در مدیریت زیرساخت‌ها در دانشگاه‌ها، طراحی پردیس‌های سبز دانشگاهی، نوآوری‌ها در مدیریت انرژی و تغییرات اقلیمی، نوآوری‌ها در مدیریت پسماند، نوآوری‌ها در مدیریت پایدار آب و خاک، نوآوری‌ها در مدیریت پایدار حمل و نقل، آموزش و پژوهش در توسعه پایدار و تأثیر دانشگاه بر پایداری جوامع شهری و روستایی و حفاظت از تنوع زیستی در دانشگاه‌ها ادامه یافت.
همچنین در این کارگاه بین المللی به موضوع نقش دانشگاه‌ها در توسعه پایدار و چالش‌های پیچیده دنیا با شرکت بیش از ۶۰۰ نفر نمایندگان حدود ۳۰۰ دانشگاه دنیا، نیز پرداخته شد.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴