معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم:

روند توسعه کانون‌های علمی کشور در حوزه تولید پژوهش و فناوری است/استقرار ۱۰ هزار شرکت در پارک‌های علم و فناوری کشور

۲۳ مهر ۱۳۹۹ | ۲۱:۴۴ کد : ۵۷۶۰۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۸۷۸
دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: روند توسعه کانون‌های علمی در حوزه تولید پژوهش و فناوری مبتنی بر پژوهش است.
روند توسعه کانون‌های علمی کشور در حوزه تولید پژوهش و فناوری است/استقرار ۱۰ هزار شرکت در پارک‌های علم و فناوری کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر رحیمی امروز (چهارشنبه) در نشست با رئیس و مسئولان دانشگاه حکیم سبزواری اظهار داشت: امروزه آموزش به یک جریان اصلی ذاتی و اساسی در دانشگاه تبدیل شده است که خود پویاست و روند رشدو توسعه دانشگاه‌ها و کانون‌های علمی از حوزه آموزش به پژوهش و فناوری کشیده شده است.
وی تصریح کرد: از مراکز آموزش عالی انتظار داریم که در مرزهای گسترش دانش بومی و بین‌المللی گام‌های موثری بردارند و با حمایت از تحقیقات بنیادی دانشگاه‌ها برای تحقیقات کاربردی و اثر بخشی برنامه‌ریزی کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: هم اینک در مجموعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور ۱۰ هزار شرکت مستقر هستند که از این تعداد، یک هزار و ۷۰۰ شرکت، دانش‌بنیان هستند.
دکتر رحیمی افزود: ۱۹۵ مرکز رشد در سطح کشور فعال است که شرکت‌های دانش بنیان در این مجموعه پارک‌ها و مراکز رشد ایجاد شده است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین ۴۳ پارک علم و فناوری در سطح کشور فعال است که سه پارک آن وابسته به دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها و ۴۰ پارک مربوط به وزارت علوم است.
دکتر رحیمی بیان کرد: در هر استانی یک پارک جامع علم و فناوری وجود دارد و سایر شهرستان‌های بزرگ که دانشگاه‌های بزرگ دارند تشویق شده‌اند در راستای پارک جامع استان‌ها پردیس‌های علم و فناوری را تاسیس کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، گفت: پردیس‌های علم و فناوری در مراکز شهرستان‌ها به نوعی پارک کوچک جامع علم و فناوری است که شرکت‌های مستقر در آن از مزایای پارک جامع بهره‌مند می‌شوند.
وی افزود: جریان خوبی در کشور در حوزه توسعه واحدهای فناور در ارتباط با مراکز علمی شکل گرفته که توسعه یابنده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز علمی در دوران شیوع کرونا، گفت: پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد افزون بر ۸۰ درصد نیاز کشور به اقلام کرونایی را تامین کرده‌اند.
دکتر رحیمی افزود: پارک‌های علم و فناوری به علت اینکه از زیربنای علمی و فناورانه پیشرفته برخوردار بودند توانستند در زمانی کوتاه در زمینه تولید اقلام کرونایی وارد عمل شوند.
وی تصریح کرد: پارک‌های علم و فناوری با اهمیت نیاز کشور به تامین اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی بلافاصله خط تولید جدیدی راه‌اندازی یا خط تولید موجود خود را را متناسب به نیازها تغییر دادند.
دکتر رحیمی ادامه داد: تولید اقلام بهداشتی شامل ماسک، ملزومات بهداشتی و حفاظتی، ونتیلاتور و دستگاه اکسیژن ساز نمونه‌ای از تولیدات پارک‌های علم و فناوری است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه حکیم سبزواری در غرب استان خراسان رضوی، دانشگاهی جامع و رو به رشد است، اظهار داشت: خوشبختانه زیرساخت‌ها در این مرکز علمی فراهم شده و توانمندی خیلی خوبی پدید آمده است و همه چیز مهیا است تا یک دانشگاه جامع و پیشرفته را در این منطقه داشته باشیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: با توجه به توانمندی‌های دانشگاه حکیم سبزواری انتظار می‌رود این دانشگاه در قد و قامت دانشگاه فردوسی مشهد رشد و توسعه پیدا کند و در سطح ملی زبانزد باشد و یکی از کانون‌های مهم تولید علم و تقویت کننده دانش فنی را در این منطقه از کشور داشته باشیم.
وی همچنین با اشاره به محدود بودن واحدهای مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: فعالیت‌های مرکز رشد دانشگاه متناسب با ظرفیت‌های این نهاد علمی نیست و نیاز است واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری توسعه یابد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در همین راستا دانشگاه حکیم سبزواری به منظور احداث پردیس علم و فناوری ۱۰ هکتار زمین اختصاص داده که باید با همیاری مسئولان شهری، فرمانداری، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و وزارت علوم این پردیس در کنار دانشگاه شکل بگیرد.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این جلسه گفت: هدف اصلی ما این است که این مرکز علمی، نهادی تاثیرگذار در جامعه و فعالیت های محلی، منطقه‌ای ملی و بین‌المللی باشد.
دکتر علی اصغر مولوی گفت: در راستای برندسازی دانشگاه حکیم سبزواری، اولویت اصلی آموزش و پژوهش است و سعی داریم با تقویت زیرساخت‌ها و همکاری‌های بین‌المللی کیفیت آموزش و پژوهش را افزایش دهیم تا بتوانیم در مرزهای علم حرکت کنیم.
دکتر مولوی با بیان اینکه هم اکنون ۳۱۲ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، گفت: یکی از اولویت‌های ما جذب دانشجویان خارجی است.
وی افزود: این دانشگاه در حال حاضر ۲۸۷ عضو هیئت علمی تمام وقت به‌علاوه بیش از ۲۰۰ مدرس دارد و فرصت‌های بین‌المللی خوبی نیز در ارتباط با دانشگاه‌هایی از کشورهای فرانسه، ایتالیا، آمریکا، کانادا و … ایجاد شده است.
دکتر مولوی افزود: دانشگاه حکیم سبزواری از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری به عنوان مرکز جذب نخبگان و کارآفرینان خارج از کشور انتخاب شده است و هم اکنون بیش از ۳۰ عضو هیئت علمی وابسته از کشورهای مختلف جهان در دانشگاه فعالیت دارند.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری گفت: هم اکنون ۴۰ واحد فناور در مرکز رشد این دانشگاه فعالیت دارند که برخی از این واحدها به مرحله تولید انبوه محصول رسیده‌اند.
دکتر مولوی افزود: مرکز رشد به منظور حمایت از کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی تأسیس شده است و با ارائه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه ایجاد شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند.
وی همچنین از تاسیس مرکز نوآوری و شتاب‌دهی در این دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد.
گفتنی است دکتر رحیمی با همراهی مدیران حوزه پژوهش و فناوری
وزارت علوم در ادامه سفر یک روزه خود به سبزوار از آزمایشگاه مرکزی، مرکز نوآوری و شتاب‌دهی و مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری بازدید کردند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۳ )