برگزاری چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی در دانشگاه صنعتی اصفهان

۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۹ کد : ۵۷۵۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۶
چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی توسط دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت دانشگاه کلگری کانادا، 15 الی 19 شهریورماه جاری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود. به گزارش روابط...
چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی توسط دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت دانشگاه کلگری کانادا، 15 الی 19 شهریورماه جاری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، اطلاعات کوانتومی از مهم‌ترین موضوعات مرتبط با رایانه‌های کوانتومی است که به گفته کارشناسان این رایانه ها که هنوز در مراحل تحقیقاتی هستند می توانند با بهره گیری از ویژگی‌های کوانتومی در جهت ذخیره اطلاعات و رفع محدودیت‌های رایانش و مخابرات کلاسیک تحولی عظیم در دنیای رایانه‌ها ایجاد کنند.
دکتر فرهاد شهبازی سرپرست تیم اجرایی چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی با اعلام خبر برگزاری این دوره از کنفرانس گفت: تیمی از دانشمندان برجسته‌ بین‌المللی شامل 23 دانشمند از کشورهای کانادا، انگلیس، آلمان، ایتالیا، بلژیک، لهستان، اسلواکی، آمریکا، استرالیا، ژاپن، هند، آرژانتین، فرانسه، اسپانیا، و اتریش به همراه پژوهشگران برجسته‌ داخلی به‌عنوان کمیته‌ برنامه‌ریزی، با برگزارکنندگان این کنفرانس در دانشگاه صنعتی شریف همکاری می‌ کنند.
وی با اشاره به قرار گیری نظریه‌ اطلاعات و رایانش کوانتومی در زمره‌ی داغ ترین موضوعات تحقیقاتی در کشورهای پیشرفته دنیا تصریح کرد: امروزه با به‌کارگیری فناوری‌های مدرن، توانایی کار کردن و کنترل سیستم‌های ریز فراهم شده است.
دکتر شهبازی تصریح کرد:مطالعات نظری و تجربی بر روی چنین سیستم‌هایی که برخلاف سیستم‌های روزمره فیزیک حاکم بر آن‌ها به جای فیزیک کلاسیک، فیزیک کوانتومی است، منجر به پیدایش و ظهور دانش جدید اطلاعات و رایانش کوانتومی شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که دستاوردهای دانش اطلاعات کوانتومی هم اکنون از حوزه‌ی نظری خارج شده و کاربردهای عملی بسیاری یافته است افزود: اهمیت این فعالیت های تجربی به حدی رسیده است که جایزه‌ نوبل فیزیک 2012 به نتایج تجربی این حوزه از دانش اختصاص یافت.
وی گروه اطلاعات کوانتومی دانشگاه صنعتی شریف را پیشتاز انجام پژوهش در این زمینه در ایران وخاورمیانه دانست و اضافه کرد: این مجموعه از سال 2001 میلادی (1381 شمسی) به پرورش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در این زمینه پرداخته است.
دکتر شهبازی با بیان این که این کنفرانس مهم‌ترین رویداد بین‌المللی این رشته در ایران و تنها کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی در منطقه است گفت:با رشد گروه اطلاعات کوانتومی دانشگاه صنعتی شریف و نیاز به برقراری ارتباطات بین‌المللی، این کنفرانس دوسالانه از سال 1386 و توسط استادان اطلاعات کوانتومی این دانشگاه، از جمله استاد برجسته دکتر وحید کریمی پور که همواره دبیر این کنفرانس بوده اند، آغاز به کار کرد.
سرپرست تیم اجرایی چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی اضافه کرد: دوره های اول و دوم این کنفرانس به همراه اولین مدرسه‌ اطلاعات کوانتومی، در دانشگاه کیش، دوره‌ سوم در دانشگاه صنعتی شریف و چهارمین دوره با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان و طی روزهای 15 الی 19 شهریورماه جاری در محل این دانشگاه برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به حضور بیش از 100 شرکت‌کننده از کشورهای ایران، نروژ، انگلیس، آلمان، ایتالیا، پاکستان، هند، برزیل، اسپانیا، دانمارک، لهستان، اتریش، و پرتقال در این دوره از کنفرانس اطلاعات کوانتومی گفت: 18 دانشمند این رشته از کشورهای مختلف جهان در این کنفرانس سخنرانی خواهند کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: ارائه سه سخنرانی آموزشی در زمینه‌ محاسبات کوانتومی توپولوژیک، محاسبات کوانتومی سنجش محور، و شبیه‌سازی کوانتومی الگوریتمیک توسط سه پژوهشگر برجسته به‌ ترتیب از دانشگاه های لیدز، ایمپریال کالج، و کلگری از دیگر بخش های چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی است.
دکتر شهبازی در خاتمه تصریح کرد: این کنفرانس توسط گروه اطلاعات و رایانش کوانتومی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و گروه سیستم های پیچیده دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان و با حمایت بخش های مختلفی چون بنیاد آراسته، بنیاد ملی نخبگان، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، قطب سیستم‌های پیچیده و فیزیک ماده چگال دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.