رئیس مرکز حراست وزارت علوم: دانشگاهیان به عنوان هدایت‌گران جامعه می‌توانند در ایجاد محیط امن برای دانشگاه ایده‌پردازی و تحلیل کنند

۱۹ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۱ کد : ۵۷۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۲۱
دکتر داریوش سلیمی مشاور وزیر، رئیس مرکز حراست وزارت علوم و رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش ملی توسعه آموزش عالی و گفتمان امنیت گفت: دانشگاهیان به عنوان ایده‌پردازان و هدایت‌گران جامعه می‌توانند در ایجاد محیط امن برای دانشگاه ایده‌پردازی و تحلیل کنند.
رئیس مرکز حراست وزارت علوم: دانشگاهیان به عنوان هدایت‌گران جامعه می‌توانند در ایجاد محیط امن برای دانشگاه ایده‌پردازی و تحلیل کنند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سلیمی در مراسم افتتاحیه این همایش با بیان اینکه چارچوب‌ها و تعاریف مشابه باعث ایجاد گفتمان مشترک می‌شود اظهار داشت: بسیاری فکر می‌کنند فعالیت امنیتی در فضای آموزش عالی که کار تحقیقاتی انجام می‌دهد خیلی مفهوم ندارد، ولی یکی از ایده های اصلی در مرکز حراست این امر بود که به عنوان یک مجموعه‌ای که با هر دو طرف در ارتباط است چگونه یک گفتمان و مفهوم سازی مشترک ایجاد کنیم که این مفاهیم کمک کند که به فعالیت‌های جدی‌تر و درک قوی‌تری از مسائل دست یابیم.
مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در همه روش‌های علمی، شاخصه‌ها و چارچوب‌هایی برای ما قرار داده می‌شود که توسط این چارچوب‌های استاندارد نوع گفتمان خود را مشترک کنیم، تصریح کرد: اگر در علمی تعریف مشترک، روش و چارچوب مشخصی نداشته باشیم، قطعاً‌ نمی توانیم به نتایج مشترکی دست یابیم.
وی خاطرنشان کرد: هدف کلی همایش این است که با استفاده از روش‌های استاندارد و علمی به سمتی حرکت کنیم که به جای تصمیم‌گیری‌های اجرایی مبتنی بر سلایق و افکار، به سمت تصمیم‌گیری‌هایی مبتنی بر اطلاعات، آمار و تحلیل‌های علمی حرکت کنیم.
دکتر سلیمی افزود: همه اعتقاد داریم پژوهش مقدمه تصمیم‌گیری است و تصمیمی می‌تواند منطقی و آینده‌نگرانه باشد که بر اساس جمع‌آوری داده‌های پژوهشی و ارتباط با صاحبان فن باشد و هدف اصلی این است که در مجموعه حراست وزارت علوم که نقش ایجاد امنیت در فضای آموزش عالی و ایجاد بستری امن، برای تحقیق و توسعه علمی کشور را برعهده دارد، این روش اجرا شود.
وی عنوان کرد: در این همایش سعی شده اقدامی علمی‌تر برای ارتباط با بدنه علمی دانشگاه‌ها انجام شود و قدمی جدی‌تر برداریم در جهت برقراری ارتباط با نخبگان و دانشجویان و سعی کنیم از دیدگاه‌ها، افکار، طرح ها و پژوهش‌های آنها استفاده بهینه کنیم.
رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش ملی توسعه آموزش عالی و گفتمان امنیت گفت: اعتقاد داریم که دانشگاهیان به عنوان ایده‌پردازان و هدایت‌گران جامعه می‌توانند در فضای ایجاد محیط امن برای دانشگاه ایده‌پردازی و تحلیل کنند و روش‌های نوین و مناسب‌تری از روش‌های معمول ارائه کنند.
وی با اشاره به اینکه بیش از یک سال و نیم تلاش برای برگزاری این همایش انجام شده است افزود: در طول این مدت جلسات متعددی در دانشگاه‌ها برگزار شد و اعضای هیئت علمی ابراز تمایل داشتند که این جلسات ادامه یابد و این نشان‌دهنده آن است که استقبال و تمایل در جامعه علمی کشور وجود دارد و وظیفه مجموعه‌های مدیریتی است که باید این فضا را آماده‌تر کنند تا بتوان از این توان و قوه‌ای که در محیط‌های علمی وجود دارد استفاده کرد.
دکتر سلیمی ایجاد ارتباط با بدنه دانشگاه (استادان و دانشجوان) از طریق گفتمان علمی و شناسایی و استفاده مستمر از توان علمی دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را از دیگر اهداف این همایش برشمرد.
وی تأکید کرد: سعی کنیم تصمیم‌گیری‌های مدیران مبتنی بر داده‌های علمی و آنچه از بدنه دانشگاه به دست می‌آید باشد تا این تصمیمات به آن هدف که منجر به ایجاد محیطی امن، محیطی که در آن احساس آرامش شود بیانجامد.
رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش ملی توسعه آموزش عالی و گفتمان امنیت در خاتمه اظهار امیدواری کرد این همایش روندی مستمر داشته باشد.
گفتنی است این همایش با هدف کاربست روش‌های علمی تفاهم امنیتی در آموزش عالی و شناسایی روش های علمی در دستیابی به دانشگاه امن و شناخت روش های خودنظارتی، پیشگیرانه و بازدارنده تخلف در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در چارچوب رویکرد علمی به همت مرکز حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با مشارکت شانزده دانشگاه دولتی و مرکز علمی کشور در محل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.