به همت محققان دانشگاه سمنان صورت پذیرفت؛

ثبت اختراع دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبران‌سازی و مغناطیس‌زدایی

۱۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۴ کد : ۵۷۳۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۶
دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبران‌سازی و مغناطیس زدایی» توسط محققان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و برق منطقه ای سمنان، با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.
ثبت اختراع دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبران‌سازی و مغناطیس‌زدایی
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع به همت دکتر یوسف علینژاد برمی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، سعید صنعتی دانشجوی دکتری این دانشکده، دانشگاه سمنان و برق منطقه‌ای سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۱۰۱۵۶۱ به ثبت رسید.
دکتر علینژاد برمی در توضیح این اختراع گفت: ترانسفورماتور جریان یکی از ترانسفورماتورهای اندازه گیری گران قیمت در صنعت برق است که وظیفه اندازه گیری جریان در سیستم‌های با ولتاژ فشار قوی را در ایستگاه‌های برق، نیروگاه‌ها و خطوط انتقال بر عهده دارد؛ و ممکن است در برخی شرایط مثل عبور جریان اتصال کوتاه با دامنه بالا یا نامتعادلی جریان یا کلیدزنی در شرایط نامناسب در شبکه قدرت اتفاق بیفتد، که بر اثر آن ترانسفورماتور جریان اشباع مغناطیسی شود.
وی با بیان اینکه بروز اشباع می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی از جمله وقوع خطا در حفاظت واحد، خطا در عملکرد فانکشن هایی مثل باز بست یا اختلال در ذخیره اطلاعات در ثبات‌ها شود افزود: برای جلوگیری از این مشکلات در این اختراع روشی ارائه شده است که مانع وقوع اشباع در ترانسفورماتور جریان می‌شود.
وی در ادامه گفت: با استفاده از دستگاه ساخته شده نیاز به تعویض ترانسفورماتورهای جریان در بسیاری از موارد از بین می‌رود؛ بنابراین با توجه به قیمت بالای ترانسفورماتورهای جریان، باعث صرفه‌جویی مالی زیادی ایجاد می‌شود.
گفتنی است که این اختراع نتیجه کار تحقیقاتی مشترک سه ساله محققان دانشگاه سمنان و برق منطقه‌ای سمنان است.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴