در حاشیه دومین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مطرح شد؛

پارک‌های علم و فناوری موثر در تشکیل شغل‌های نوآوری در مناطق آزاد کشور

تعداد بازدید:۸۶۱
دکتر عباس زارعی هنزکی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در حاشیه دومین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور که در سالن همایش‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد با تاکید بر نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه اقتصادی کشور گفت: باید به توسعه شرکت‌های دانش بنیان برای حل نیاز‌های جامعه در مناطق آزاد کشور توجه ویژه شود.
پارک‌های علم و فناوری موثر در تشکیل شغل‌های نوآوری در مناطق آزاد کشور
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر زارعی هنزکی افزود: با توجه به شرایط کشور باید بر روی صادرات محصولات دانش بنیان تمرکز شود تا درآمد ناخالص کشور افزایش یابد.
وی افزود: چگونگی صادرات محصولات نوآوری باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مناطق آزاد کشور همچون منطقه آزاد ارس می‌تواند در این زمینه فعال باشد.
وی با اشاره به اینکه نوآوری نوعی حرکت به سمت جلو و تکامل است گفت: از تمام اقسام مختلف نوآوری از جمله تحویل نوآوری، ارائه محصول نوآوری شده و نوع کار اقتصادی و نوع فرآیند باید تحت تأثیر مباحث خلاقیت و نوآوری قرار گیرد و همین موجب ایجاد شغل‌های جدید می‌شود.
وی با اشاره به اینکه امروزه همه مسائل به سمت دیجیتال حرکت می‌کند گفت: اساس کار ایجاد بستر‌های دیجیتال است و شغل‌های جدید در این راستا ایجاد می‌شود تا پاسخگوی نیاز کشور باشد.
وی گفت: پارک‌های علم و فناوری می‌توانند در زمینه خلاقیت، ارائه خلاقیت و تشکیل شغل‌های نوآوری در مناطق آزاد کشور تأثیرگذار باشد.
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: راه توسعه از علم می‌گذرد بنابراین باید برای سرمایه گذاری بر روی شرکت‌های دانش بنیان تمرکز کنیم.
دکتر معصومه پاشایی بهرام در حاشیه دومین نشست تخصصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور که در سالن همایش‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد افزود: هم اکنون در کشور نسل جوان و پرانگیزه وجود دارد و همین موجب جهش شرکت‌های دانش بنیان می‌شود و در این راستا مجلس و کمیسیون صنایع مجلس طرحی را برای اصلاح قوانین مربوط به شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار خود قرار داده است که به زودی این طرح‌های حمایتی اعلام می‌شود
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان در شرایط کرونا و تحریم به خوبی توانستند در بخش اشتغال راهگشا باشند گفت: شرکت‌های دانش بنیان توانستند به خوبی مشکلات تولید را برطرف کنند و بسیاری از قطعاتی که مورد نیاز کشور است و از خارج تأمین می‌شد توسط شرکت‌های دانش بنیان داخلی تولید شد و هم اکنون بر روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌شود.
پاشایی بهرام با بیان اینکه راه توسعه از علم می‌گذرد گفت: باید به سرمایه گذاری در شرکت‌های دانش بنیان توجه ویژه شود و در مناطق آزاد کشور هم فضای خوبی برای توسعه این شرکت‌ها ایجاد شود، زیرا این مناطق بستر مناسبی برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان در نقطه صفرمرزی است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴