به ابتکار کمیسیون ملی یونسکو-ایران صورت گرفت؛

افتتاح نمایشگاه «اورامان: دامان آسمان»/ انعکاس زیبایی‌های بکر یک منطقه در قالب عکس

تعداد بازدید:۴۳۷
مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «اورامان: دامان آسمان» با حضور ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو، معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان و جمعی از مدیران و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
افتتاح نمایشگاه «اورامان: دامان آسمان»/ انعکاس زیبایی‌های بکر یک منطقه در قالب عکس

به ابتکار کمیسیون ملی یونسکو-ایران صورت گرفت؛
افتتاح نمایشگاه «اورامان: دامان آسمان» / انعکاس زیبایی‌های بکر یک منطقه در قالب عکس

مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «اورامان: دامان آسمان» با حضور ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو، معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان و جمعی از مدیران و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از کمیسیون ملی یونسکو-ایران، در این مراسم مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: ایران کشور فرهنگ‌ها، زبان‌ها، گویش‌ها و ادیان مختلف است. ایرانیان در طول تاریخ چند هزارساله خود همواره حرمت همه فرهنگ ها را نگه داشته اند.
وی افزود: امروز هم به بهانه ثبت جهانی فرهنگ، تاریخ و زبان اورامان این نمایشگاه برگزار شده و به آن مفتخریم. این نمایشگاه حدود ۱۰ روز در خانه هنرمندان برپا خواهد بود ضمن اینکه فرصت بازدید از آن از طریق امکانان اینترنتی هم در اختیار دوستان قرار می‌گیرد.
مدیرعامل خانه هنرمندان یادآوری کرد: من از همه عزیزانی که برای برگزاری این نمایشگاه و ثبت جهانی اورامان زحمت کشیدند، تشکر می کنم.

*استمداد برای ثبت جهانی اورامانات
حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران نیز در ادامه این مراسم اظهارکرد: ما از فرزندان این کشور استمداد جستیم که برای ثبت جهانی اورامانات به ما کمک کنند و به نظرم ثبت آن یک حرکت جدید و نو است.
وی افزود: این نمایشگاه بسیار زیبا با کمک همه عزیزان بویژه رجبی معمار که میزبان این نمایشگاه است، برگزار می‌شود و از همه تشکر می‌کنم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ادامه با اشاره به ویژگی های اورامانات، درباره این منطقه و ویژگی های آن به حاضران و حسام مهدی نماینده یونسکو توضیحاتی را ارائه کرد.

*حضور ۱۲ روز نماینده یونسکو در اورامانات
محمدحسن طالبیان معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ادامه بیان کرد: از دکتر ایوبی که به حوزه های فرهنگی کمک شایانی می کند، تشکر می کنم.
وی افزود: درباره اورامان هم باید بگویم که مهم است همه ارزش های این مناطق زیبا را بدانند. از رجبی معمار و حسام مهدی هم ممنونم. حسام مهدی برادر عزیز ماست؛ او ۱۲ روز در اورامانات حضور داشت که باعث تبادل تجربه سد که این تبادل تجربه برای ما سودمند بود.
طالبیان توضیح داد: فرآیند ثبت جهانی و برگزاری نمایشگاه اورامان دامان آسمان مهم است. پنج، شش سال است که همه برای تشکیل پرونده اورامانات در یونسکو کمک می کنند؛ چند وقتی است که سامان دهی و بهسازی برخی بخش ها در این زمینه شروع شده و خوشبختانه مردم متوجه این اتفاق مهم هستند و به ما کمک می کنند و درواقع منطقه خود را دوست دارند.
وی افزود: ما این منطقه را به عنوان مناظر معرفی کردیم که در آن همه چیز مثل کوچ، زندگی مردم، طبیعت و تنوعات زندگی مهم است. شاید در تصاویر برخی از این موارد را بتوانید ببینید ولی به طور کلی در هر فصل و مکان چیزهایی وجود دارد که مهم است.
معاون وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: خوشبختانه در ثبت این منطقه یک نوع وفاق ملی به وجود آمد و برای اینکه تمام مقررات رعایت شود چند روز گذشته جلسه ای در بنیاد مسکن داشتیم و به این نتیجه رسیدیم اصولی را که راهنماست، رعایت کنیم.
طالبیان عنوان کرد: این منطقه را می توان ثبت کرد و این راه را پیش برد چراکه این اقدام راهی درست و براساس استانداردهای جهانی است و می تواند سال های سال اورامان را در مرکز توجه جهانی قرار بدهد.
وی درادامه افزود: این نمایشگاه حتماً مخاطبان زیادی خواهد داشت و مطمئنم به لحاظ معنایی می تواند این منظر فرهنگی را عمیق تر کند. معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: همکاران من در امر ثبت اورامان خیلی کمک کردند. از مردم هم که مشارکت زیادی داشتند تشکر می کنم که این امر بدون مشارکت مردم انجام نمی‌شد.

*تجربه ای نوین
سیف الله صمدیان دبیر جشن تصویر سال و گردآورنده آثار حاضر در این نمایشگاه در ادامه بیان کرد: من برای سه موضوع خوشحالم؛ یکی به خاطر اینکه این نمایشگاه را در اینجا برگزار می کنیم دوم اینکه با دکتر ایوبی برای چندمین بار همکاری می کنم. وی گروه «هنر و تجربه» را راه انداختند که از استثنائات بود و سوم از این خوشحالم که عکاسان به سمت اورامانات رفتند و باعث برگزاری این نمایشگاه شدند.

*انعکاس بخشی از زیبایی اورامانات

در پایان این مراسم حسام مهدی ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو نیز توضیح داد: قبل از اینکه اینجا بیایم درباره هنرمندان ایران شنیده بودم و تحت تاثیر قرار گرفته بودم اما حالا با دیدن هنر انها دو چندان تحت تاثیر قرار گرفتم. اگر قبل از رفتن به اورامان، به این نمایشگاه می آمدم فکر می کردم اساتید کارهای فتوشاپی انجام داده اند اما حالا که اورامان را دیدم قضاوتم این است که این تصاویر تنها انعکاس بخشی از زیبایی اورامان است و آنجا خیلی زیباتر است.
وی توضیح داد: این تصاویر فقط زیبایی های بصری اورامان را منعکس می کند در حالی که آنجا مردم و زیبایی‌های انسانی هم دارد؛ درواقع چنین است که بدون اینکه زبان آنها را بفهمی می‌توانی زیبایی را درک کنی.
ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو عنوان کرد: در طول سفرم در یک جا با پیرمردی برخورد کردم، او احساساتی شد و من را در آغوش گرفت که شگفت زده شدم. همانطور که دوستان گفتند مناظر فرهنگی ترکیبی از میراث ملموس و ناملموس است. اورامان از قرار گرفتن همه این اجزا به صورت جامع تشکیل شده است. خیلی خوشحال و مفتخرم که اینجا هستم همچنین از اینکه اورامان را دیدم خرسندم. برای همه آروزی موفقیت دارم.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کمیسیون ملی یونسکو-ایران