در پژوهش مشترک اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌های حکیم سبزواری و کاشان؛

تغییرات مکانی شاخص‌های حدی بارش و دمای ایران طی دوره ۵۰ ساله اخیر بررسی شد

۰۹ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۶ کد : ۵۷۳۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۷
تغییرات مکانی شاخص های حدی بارش و دمای ایران طی دوره ۵۰ ساله اخیر، در پژوهش مشترک دکترمهدی زارعی عضو هیئت دانشگاه حکیم سبزواری و دکترسیدحسن علوی‌نیا عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان تحلیل و بررسی شد.
تغییرات مکانی شاخص‌های حدی بارش و دمای ایران طی دوره ۵۰ ساله اخیر بررسی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر زارعی در تشریح این پژوهش گفت: نتایج تحقیق نشان از افزایش معنی دار میانگین حداکثر و حداقل دما در بیشتر مناطق کشور داشته است به طوری که دمای حداقل با سرعت بیشتری نسبت به دمای حداکثر افزایش یافته است.
وی افزود: براساس نتایج افزایش دما منجر به تغییر و جابجایی در فصول و طول فصول مختلف شده و فصل رشد انواع مختلف گیاهان را کاهش می دهد.
دکترزارعی ادامه داد: همچنین این تحقیق نشان داد، شاخص های حدی دما در کشور در حال افزایش بوده و شاخص های حدی بارش رو به کاهش می‌باشد که علت اصلی آن تغییرپذیری طبیعی اقلیم بوده است.
این پژوهشگر تاکید کرد یافته های تحقیق می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار برنامه ریزان بخش کشاورزی و امنیت غذایی و مدیران منابع آب کشور قرار دهد.
همچنین نتایج حاصل از این پژوهش در نشریه International Journal of Climatology که از مجلات برتر حوزه هواشناسی و علوم جوی (Q1) با IF: 3.928 می باشد، منتشر شده است.
گفتنی است علاقه مندان جهت دریافت این مقاله می‌توانند به آدرس اینترنتی https://rmets.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/joc.6845 مراجعه کنند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: حکیم سبزواری


( ۱ )