همزمان با هفته دفاع مقدس؛

پژوهشکده مطالعات اجتماعی دانشگاه ارومیه افتتاح شد

۰۷ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۵ کد : ۵۷۲۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۸
پژوهشکده مطالعات اجتماعی دانشگاه ارومیه با حضور رییس، معاون پژوهش و فناوری و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه ارومیه با هدف ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه افتتاح شد.
پژوهشکده مطالعات اجتماعی دانشگاه ارومیه افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، دکترحب نقی رییس دانشگاه ارومیه در این مراسم گفت: خلأ مرکزی برای فعالیت در حوزه علوم انسانی دغدغه ایجاد پژوهشکده مطالعات اجتماعی را ایجاد کرد. جامعه در حوزه علوم اجتماعی و انسانی مشکلات عدیده ای دارد، لذا ورود دانشگاه به عرصه های اجتماعی قطعاً لازم است و دانشگاه نباید از بافت جامعه جدا باشد.

رییس دانشگاه ارومیه ضمن اشاره به پیشینه پژوهشکده مطالعات اجتماعی به عنوان مرکز مطالعات ادیان و اقوام در دانشگاه ارومیه از فعالیت های ارزشمند رؤسای سابق این مرکز دکترسیدمحمد صالحی و حجت الاسلام دکترسیدجواد میرمهدی پور در حوزه اقوام و ادیان تقدیر کرد و دکترافشار کبیری را به عنوان رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی معرفی نمود و ابراز امیدواری کرد که اهداف دانشگاه در حوزه علوم انسانی در این پژوهشکده به‌صورت منسجم تر ادامه یابد.
وی افزود: امیدواریم شاهد نقش عمده آموزشی و پژوهشی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و حل مسائل عدیده اجتماعی و ارائه راه حل های علمی در پژوهشکده باشیم. چون حوزه علوم انسانی مهم است و انتظار داریم در آینده به کمک این پژوهشکده ورود به این بحث ها افزایش یافته و به نتیجه مثبت دست یابیم.
دکترکبیری رییس پژوهشکده مطالعات اجتماعی دانشگاه ارومیه نیز در این مراسم ضمن تاکید بر این نکته که افتتاح این پژوهشکده گامی بزرگ در استان است، گفت: در دانشگاه علاوه بر فعالیت در حوزه آموزش و تربیت دانشجو باید در انجام پژوهش های کابردی نیازمحور در جامعه نیز اهتمام جدی داشته باشیم و این پژوهشکده با ارائه تبیین های علمی دقیق از مسائل اجتماعی به حول و قوه الهی می‌‌تواند رسالت دانشگاه در مسئولیت پذیری اجتماعی را تحقق بخشد.
وی در ادامه ضمن تشکر از روسای سابق مرکز مطالعات قوام و ادیان، از دکترحب نقی ریاست دانشگاه ارومیه و دکتردلیرنقده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به‌خاطر زمینه سازی تأسیس این پژوهشکده و ادغام مرکز مطالعات ادیان و اقوام در آن به عنوان یک حرکت مهم، تشکر نمود.
رییس پژوهشکده مطالعات اجتماعی بیان کرد: پژوهشکده از تمام فرصت ها و پتانسیل ها استفاده کرده و مصمم به ورود در مسئله شناسی و پژوهش در حوزه علوم اجتماعی خواهد بود و در تعامل بین دانشگاه و جامعه نقش بزرگی ایفا خواهد کرد و در قالب سه گروه پژوهشی مطالعات اجتماعی، مطالعات توسعه و آینده پژوهی و مطالعات فرهنگی و مردم شناختی نیازهای جامعه را پاسخ خواهد گفت.
همچنین دکترجواد جهانگیرزاده عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه ارومیه و سفیر سابق ایران در کشور آذربایجان نیز در این مراسم ضمن ابراز خشنودی از راه اندازی چنین مجموعه ای، گفت: مشکلات اجتماعی و اقتصادی بخشی از واقعیت های همه جوامع از جمله استان ماست، لذا این مشکلات باید بصورت ریشه ای و علمی حل شود. ریشه افت شاخص های توسعه در استان می تواند توسط چنین پژوهشکده هایی شناسایی و ضمن فعالیت در همه حوزه ها مشکلات رشد شاخص های توسعه نیز برطرف شود.
دکترجهانگیرزاده بیان کرد: علاوه بر مسائل و مشکلات اجتماعی کلان کشوری که در استان ما نیز وجود دارد، استان آذربایجان غربی باتوجه به بافت اجتماعی و فرهنگی و تاریخچه و گذشته استان، مشکلات و موانعی در مسیر توسعه استان وجود داشته و دارد که لازمه بررسی و تبیین های دقیق علمی است.
وی افزود: ادغام مرکز مطالعات ادیان و اقوام دانشگاه ارومیه با پژوهشکده مطالعات اجتماعی عملی هوشمندانه بوده و جا دارد از رئیس دانشگاه بابت این اقدام تقدیر و تشکر کرد و امید است این پژوهشکده با بررسی مشکلات مختلف اجتماعی گامی مهم در رشد و توسعه استان بردارد.
گفتنی است پژوهشکده مطالعات اجتماعی دانشگاه ارومیه در محل پردیس شهر این دانشگاه فعالیت خود را آغاز کرد.


*عضویت عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در "کنسرسیوم بین‌المللی تحقیق و توسعه آرتمیا"

دکترناصر آق، رییس پژوهشکده آرتمیا و آبزی پروری دانشگاه ارومیه به عنوان عضو برگزیده از ایران به عضویت کنسرسیوم بین‌المللی تحقیق و توسعه آرتمیا درآمد.
پروفسور پاتریک سورگلوس، بنیانگذار مرکز رفرانس جهانی آرتمیا در دانشگاه گنت بلژیک، مشاور ارشد سازمان فائو و کمیسیون اروپا در مسائل شیلات و آبزی پروری، به درخواست سازمان فائو اقدام به تاسیس "کنسرسیوم بین المللی تحقیق و توسعه آرتمیا" نموده است تا در خصوص موضوعات مهم آرتمیا در دنیا تبادل نظر، تحقیق و ارائه راهکار بنمایند.
وی از ده متخصص برجسته جهانی در ارتباط با آرتمیا از کشورهای بلژیک، یونان، چین، ویتنام، مالزی، هند، بنگلادش و ایران برای عضویت در این کنسرسیوم بین المللی دعوت کرده‌اند و دکتر آق، رییس پژوهشکده آرتمیا و آبزی پروری دانشگاه ارومیه به عنوان عضو برگزیده از ایران به عضویت این کنسرسیوم درآمده اند.
این کنسرسیوم در مرحله اول در ارتباط با گسترش پرورش آرتمیا فرانسیسکانا در نقاط مختلف دنیا تحقیق خواهند کرد.

*انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه ارومیه و پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه ارومیه و پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با حضور دکتر مهدی کشمیری مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم به امضاء رسید.
دکتر کشمیری در جریان بازدید خود از دانشگاه ارومیه با اشاره به طرح پردیس پژوهش و فناوری دانشگاه ارومیه گفت: در راستای مطرح کردن و راه اندازی این پردیس تلاش جدی داشته باشید و ما نیز در وزارت علوم از این طرح حمایت می کنیم.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در ادامه گفت: داشتن محیطی پویا، موثر و کارآفرین در اولویت اول ما بوده و درآمدزایی به عنوان یک هدف طولانی مدت در اولویت آخر فعالیت پژوهشی این پردیس باشد.
وی افزود: هر چه قدر دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری از ظرفیت یکدیگر بیشتر بهره ببرند و تعامل داشته باشند در جامعه اثرگزار تر خواهند بود و این می تواند برای دانشگاه ها و پارک ها امتیاز خوبی باشد و رکورد های کارآفرینی در آن ثبت شود.
دکتر کشمیری با اشاره به امکانات و ظرفیت هایی که در اختیار دانشگاه ها و پارک ها است گفت: دارایی های مردم به عنوان امانت دست ماست و ما علاوه بر صیانت از این امانت باید در راستای توسعه کشور از آنها استفاده و مشکلات جامعه را حل کنیم.
دکتر حب نقی رییس دانشگاه ارومیه نیز در این جلسه گفت: ما از تمامی پژوهشکده های خود خواسته ایم تا طرح هایی که در راستای حل مشکل جامعه و صنعت است را در اولویت کار خود قرار داده و سمت و سوی فعالیت های خود را به سمت جامعه هدایت کنند.
دکتر نیکبخت رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی نیز در این جلسه ضمن اشاره به تعاملات گسترده مابین پارک استان و دانشگاه ارومیه گفت: اجرای برنامه های مشترک از جمله مدارس تابستانی کارآفرینی، دوره های کارآفرینی، رویدادهای بین المللی و تعاملات گسترده ی دیگر از جمله فعالیت های مشترک پارک علم و فناوری استان و دانشگاه ارومیه است که روز به روز نیز افزایش می یابد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: ارومیه