توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

تولید رهاساز پلیمری محلول در آب با ساختار غیرسیلیکونی

۰۶ مهر ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۰ کد : ۵۷۲۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۰
محققان یک شرکت دانش بنیان در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به توسعه دانش فنی و تولید رهاسازهای پلیمری با ساختار غیرسیلیکونی شدند.
تولید رهاساز پلیمری محلول در آب با ساختار غیرسیلیکونی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتررضا آرین عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشکده علوم و مدیر تحقیق و توسعه شرکت اندیشه کاوان نصیر ایرانیان گفت: رهاسازها مواد شیمیایی هستند که در گروه افزودنی های صنعت لاستیک جادارند. افزودنی های صنعت لاستیک گروه گسترده ای از مواد شیمیایی هستند که در صنایع دارای قطعات لاستیکی نظیر تایر سازی، خودروسازی، صنایع دریایی و کشتی سازی، تجهیزات پزشکی، صنایع الکترونیک، صنایع هواپیما سازی، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دفاعی کاربرد دارند.
وی افزود: این شرکت در حال تولید رهاسازهای پلیمری دارای ساختار غیرسیلیکونی که دوستدار محیط زیست و قابل حل در آب هستند، می باشد. این رهاسازها در تولید شیلنگ های شکل‌دار لاستیکی (شیلنگ های هیدرولیک) که بر پایه پلیمرهای استانداردی نظیر EPDM, NBR, SBR, NR و همچنین برای پلیمرهای سیلیکونی و فلوروکربنی به کار می رود و با قدرت بالای رهاسازی مانع از هرگونه صدمه و خوردگی در سطح داخلی شیلنگ های هیدرولیک می‌شود.
دکتر آرین در ادامه خاطرنشان کرد: بنابر آمار جهانی، تولیدات لاستیکی در آسیا پسیفیک تا سال ۲۰۲۳ با رشد بالایی همراه است و بازار افزودنی های صنعت لاستیک نیز متعاقب این موضوع روبه رشد خواهد بود از طرفی بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، افزودنی های صنعت لاستیک تماماً وارداتی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: باتوجه به اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته واردات مواد شیمیایی با مشکلات زیادی روبرو شده که این مسئله باعث ایجاد مشکلات فراوان برای صنایع لاستیک و تایر با توجه به نیاز مبرم این صنایع به افزودنی های صنعت لاستیک، شده است.
وی با تاکید بر اینکه تولید این دسته از مواد شیمیایی علاوه بر دانش فنی بالا و تجهیزات پیشرفته در زمینه تحقیق به نیروی انسانی متخصص و با تجربه نیز نیاز دارد، بیان کرد: به همین دلیل تاکنون شرکت های انگشت شماری در کشور در این حوزه فعال شده اند. استفاده از ظرفیت های زیرساختی و انسانی موجود در دانشگاه ها راهکار مناسبی برای شرکت های دانش بنیان جهت فعالیت در این زمینه محسوب می شود.
دکتر آرین با اشاره به همکاری شرکت دانش بنیان "اندیشه کاوان نصیر ایرانیان" با هدف بومی سازی و تولید این دسته از مواد شیمیایی، با اساتید چند دانشگاه و بهره مندی از امکانات چندین آزمایشگاه تخصصی دانشگاهی و واحد تولیدی در پارک های علمی و فناوری اعلام کردند این شرکت از سال ۱۳۹۶ شروع به تولید رهاسازهای پلیمری محلول در آب با علامت تجاری "آنیکو" کرده است که و در حال انجام تحقیق و توسعه روی چند ماده شیمیایی دیگر در گروه افزودنی های صنعت لاستیک، بنابر سفارش بازار هدف می باشد.
وی خاطر نشان کرد: این شرکت کار تحقیق و توسعه براساس سفارش صنایع هدف در زمینه افزودنی های صنعت لاستیک را در برنامه کاری خود دارد تا بتواند نیاز کشور به واردات افزودنی های صنعت لاستیک و تایر را تا حد امکان مرتفع سازد.
به گفته آرین، خوشبختانه در حال حاضر با کمک متخصصان این شرکت در زمینه تولید دانش فنی و محصول، توانسته ایم رهاساز آنیکو را با کیفیت و تکرارپذیری بالا تولید و در بازار داخلی عرضه نماییم و درگام بعدی به صادرات این محصول فناورانه به کشورهای همسایه برنامه‌ریزی کنیم.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی امیرکبیر