توسط محققان دانشگاه صنعتی ارومیه انجام شد؛

اجرای طرح هوشمندسازی با استفاده از یادگیری انتقالی

۰۶ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۱ کد : ۵۷۲۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۶۳
طرح هوشمندسازی با استفاده از یادگیری انتقالی به عنوان جایگزینی مناسب برای روش‌های یادگیری سنتی توسط محققان دانشگاه صنعتی ارومیه انجام شد.
اجرای طرح هوشمندسازی با استفاده از یادگیری انتقالی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی ارومیه، هوشمندسازی با استفاده از یادگیری انتقالی، روش نوینی است که با همت و تلاش محققان دانشگاه صنعتی ارومیه در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد، نتایج قابل توجهی را به دنبال داشته است. این روش، که جایگزینی مناسب برای روش های یادگیری سنتی به شمار می رود، در طول چند سال اخیر در آزمایشگاه یادگیری انتقالی این دانشگاه، مورد مطالعه و تحقیق دکترجعفر طهمورث نژاد، عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشکده فناوری های صنعتی قرار گرفته و برای توسعه تحقیقات در قالب کار تیمی پژوهشی، در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد تعریف شده است. از جمله کاربردهای علم یادگیری می توان به شناسایی تصویر، تحلیل احساسات، دسته بندی اخبار و رویدادها، نظارت تصویری، تشخیص گفتار، کشف انواع کلاهبرداری های آنلاین، پیش بینی ها، خدمات پزشکی و اجتماعی، بازیابی اطلاعات و کنترل ربات ها اشاره کرد.
همچنین ایجاد یک سیستم هوشمند کلاسیک با درنظر گرفتن هزینه های تولید و جمع آوری داده، عملاً در بسیاری از موارد، توجیه اقتصادی ندارد. به همین دلیل، بهره گیری از نمونه های موجود که از قبل استخراج شده و در دسترس می باشند بسیار ایده آل به نظر می رسد. این علم در واقع به نوعی در پاسخ به عطش بشر برای هوشمند سازی و فراهم نمودن رفاه بیشتر برای بشریت گسترش پیدا کرده است. از مهمترین نوآوری ها در این پایان نامه، تولید دانش جدید در جهت هوشمندسازی با کاهش هزینه های طراحی و ساخت مدل، و افزایش کارآیی استفاده از یادگیری انتقالی، تنها با بسنده کردن به داده های موجود است.
گفتنی است نتایج گسترده این پژوهش، در قالب هفت مقاله جامع با کیفیت عالی در مجلات معتبر ISI، علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی و کنفرانس های معتبر به چاپ رسیده است. این طرح می تواند برای ارتقای سیستم های امنیتی، سیستم های پزشکی، سیستم های نظامی و حتی علوم اجتماعی و تربیتی، توسعه یافته و مورد استفاده قرار گیرد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: دانشگاه صنعتی ارومیه


( ۴ )