وزیر علوم ازصادرات ۱۲۰ میلیون دلار از محصولات دانش بنیان و تبدیل سه هزار ایده به محصول خبرداد

۱۸ آبان ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۰ کد : ۵۷۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۹۸
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت:درسه سال گذشته حدود ۳۰۰۰ ایده به محصول تبدیل شد و ۱۲۰میلیون دلارمحصول دانش بنیان از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به خارج صادر کرده ایم.
وزیر علوم ازصادرات ۱۲۰ میلیون دلار از محصولات دانش بنیان و تبدیل سه هزار ایده به محصول خبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد فرهادی در پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، گلو و بینی با بیان اینکه لازم است ازاستادان این رشته که درپویایی این رشته تاثیرگذاربودند یادی کنیم، اظهار داشت: بی شک، در دنیای در حال تغییر کنونی، جامعه نمی تواند بدون یک نظام آموزش عالی پویای دارای کارکردهای فرابخشی و فرامرزی به روند تکامل دانشی و تمدنی خود قوام و استحکام بخشد.
وزیر علوم افزود: تحقق اهداف عالی نظام و رسیدن به اهداف بلند سند چشم انداز ۱۴۰۴، نیازمند برخورداری از سیاستگذاری و مدیریت آموزش عالی کارآمد است که بتواند با استانداردهای جهانی رقابت کند.
دکترفرهادی در ادامه گفت: در کشور ما جایگاه علم و پژوهش از رتبه خوبی برخوردار است و گفتمان علم و فناوری به گفتمان غالب کشور تبدیل شده، هرچند با کمبود بودجه مواجه بوده ایم اما با همین حداقل ها توانستیم جایگاه مناسبی در دنیا بدست آوریم.
وی افزود: کشور ما در همه زمینه های علمی رشد خوبی داشته، بالاخص در رشته گوش، گلوو بینی دامنه وزمینه کاری بسیار گسترده شده و امیدوارم همکاری تیمی نیز گسترش یابد.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون استفاده از تکنولوژی برتر در تشخیص و درمان ونقاهت به خوبی به کار گرفته میشود، گفت: در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مقاله در وب ساینس از ۱۹۳ کشور دنیا ثبت شده که ۲۲ کشورتولید علمی ناچیزو دارای کمتر از ۲۰۰۰ مدرک داشتند، ۴۴ کشورمدرک بالای ۱۰ هزاررا به خود اختصاص دادند و درمیان ۲۲ کشوربامدرک بالای ۳۰ هزار، جمهوری اسلامی ایران دررتبه ۱۹ قرار گرفت، یعنی ایران در حال حاضر با ۲۲ کشور برتر دنیا از نظر علم و فناوری در حال رقابت است و این بسیار مهم و قابل توجه است.
وی افزود: در سال ۲۰۱۵، بر اساس طبقه¬بندی جهانی لایدن ۱۳ دانشگاه ایران و بر اساس نظام رتبه¬بندی تایمز ۲۸ دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه های برتر و تأثیر¬گذار دنیا قرار گرفتند و تعداد ۱۹۹ دانشمند ایرانی مقیم ایران در سطح یک درصد دانشمندان جهان شناخته شدند.
دکتر فرهادی در ادامه گفت: سهم ایران از مقالات ۱% درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۱/۲ درصد جهان است و ۲۲۵ مقاله ایران در نیز در زمره مقالات یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه سیاست ما در وزارت علوم، عبور از دانشگاه های آموزش و پرورش محور و گذار به سمت دانشگاه کارآفرین بوده است، گفت: به همین دلیل، اولین وظیفه خود را متوقف ساختن گسترش کمّی بی رویه¬ای تعریف کردیم که به کاهش کیفیت منتهی شده بود.
دکتر فرهادی در ادامه گفت: در دولت یازدهم به جز مواردی که در راستای سیاست های کیفی سازی و کارآفرینی بوده، نه تنها مجوز گسترش رشته و دانشگاه داده نشده، بلکه حدود ۵۰۰ برنامه درسی که دارای قدمت بعضاً ۳۰ ساله بودند مورد بازنگری واقع شده است. وی افزود: تعامل فعال و اثر بخشی علمی و فرهنگی با محیط منطقه¬ای و بین المللی، سیاست دیگر وزارت علوم بوده که موفقیت دولت در مذاکرات و شرایط پسا برجام کمک زیادی به تحقق این سیاست کرده است. برای مثال ۱۴۰ پروژه مشترک بین دانشگاه های داخل و خارج از کشور تعریف شده و حدود ۱۰۰ نفر از روسای دانشگاه های معتبر از دانشگاه های ما بازدید داشته¬اند و بعضاً در گزارشات خود پیشرفت های علمی ایران را شگفت انگیز توصیف کرده¬اند.
وزیر علوم در ادامه گفت: کشورما درزمینه نوآوری سال گذشته رتبه ۱۱۳ وامسال رتبه ۷۸ را به خود اختصاص داده واین نشان از حرکت کشور به سمت پیشرفت دارد. خوشبختانه این همکاری علمی و گروهی در حال افزایش است وشاهد همکاری های مشترک بین رشته های پزشکی و مهندسی هستیم.

 

کلید واژه ها: وزیر علوم